Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Aká je úloha architekta v stavebnom projekte?

BRATISLAVA 23. septembra – Ekonomická kríza, ktorá dávnejšie zasiahla našu ekonomiku sa výrazne podpísala na intenzite výstavby. Stavebníctvo hlási historické poklesy, developeri obmedzili výstavbu a štát obracia každú korunu. Na celkový stav a situáciu sme sa spýtali slovenských architektov z medzinárodnej skupiny DELTA, ktorá sa venuje výstavbe v rámci Európy už 37 rokov.

Postihla kríza architektov, ktorí sú tesne prepojení so sférou výstavby?
Bohužiaľ, aktuálna situácia je taká, že sa začalo šetriť na nesprávnom mieste, konkrétne na prípravnej fáze projektu, ktorá primárne rozhoduje o úspešnosti celej stavby. Ak celkový stav premietnem na našu spoločnosť, môžeme jednoznačne povedať, že aktuálne máme „práce nad hlavu“. Zlepšili sme spôsob akvizície, ale hlavne, aktívnejšie vysvetľujeme investorovi služby architekta, čo prináša svoje ovocie. Práve prípravná fáza projektu je skutočne najdôležitejším krokom v zložitom procese výstavby. Hoci stavebníctvo je veľmi vecné odvetvie, aj tu je veľmi dôležitý ľudský element a dôvera. Ak nám klient dôveruje a vníma nás ako partnera a odborníka, celý proces plánovania ide ľahšie. Našou úlohou je vedieť klásť správne otázky. Samotný výsledok je vo finále tým najpresvedčivejším argumentom, čo dokazujú naši klienti, ktorí sa k nám už roky vracajú.

Myslíte si, že aj súkromní investori nakladajú opatrnejšie so svojimi vynaloženými prostriedkami?
Každý investor na začiatku projektu požaduje len „lacnú búdu“. Úlohou architekta je, aby presvedčil investora, že zle navrhnutá a najlacnejšia verzia budovy je z dlhodobého hľadiska rovnako drahá ako tá premyslená. Prepracovaný koncept budovy rozhoduje o tom, koľko bude stáť nielen výstavba objektu, ale aj jej prevádzka. Toto sú vecné argumenty, na ktoré investor racionálne reaguje a vie sa následne zariadiť.

Ako vnímate úlohu architekta v spoločnosti? Musí byť úspešný architekt aj tak trochu obchodníkom?
Myslím, že v dnešnej dobe sa tomu nedá príliš vyhnúť. Honorár architekta sa často odvíja od stavebných nákladov. Stáva sa, že nekompetentní projektanti sa snažia nalákať klienta na čo najnižšiu cenu. Následne tieto projekty často končia s fatálnymi následkami nielen pre klienta, ale aj pre samotného užívateľa ako aj projektanta. Za každú budovu, školu, námestie či len detské ihrisko ovplyvňujúce život ľudí by všetci architekti mali niesť nie len profesionálnu, ale i ľudskú zodpovednosť.

Panuje obdobná situácia na trhu aj s prácou projektanta? Na čo najčastejšie naráža práve toto remeslo, ktoré tiež stojí na začiatku pri zrode stavebného projektu?
Najväčším problémom profesie architekta i projektanta je, že ľudia presne nevedia, čo je našou úlohou. Sme neustále konfrontovaní s primitívnym názorom, že na výstavbu predsa stačí projektant, architekt je zbytočným a často drahým príveskom. Súčasťou našej práce je neustále vysvetľovanie, čo architekt do projektu prináša. Typická situácia vzniká pri zrode projektu, investor je na začiatku projektu tak trochu bezradný a jeho predstava o budúcej budove je často veľmi hmlistá.

Investor sa dohovorí s developerom alebo majiteľom pozemku na kúpe a spoločne vyrazia za úradníkom. Keď už je pozemok kúpený, vybavené formality, nakontaktuje investor niektorú zo stavebných firiem s požiadavkou, aby halu za určitú sumu postavila. Postupom času sa ale zistí, že bez projektu na papieri to predsa len nepôjde. Tak sa teda vytendruje najlacnejší dostupný projektant, ktorý sám nemá investorovi odvahu povedať, že pozemok je pre jeho stavebný zámer úplne nevhodný a začínajú prvé problémy, ktoré vyústia do momentu, kedy do celého projektu vstupujeme my, a snažíme sa celý stavebný zámer vrátiť späť na štart a venovať sa poctivo všetkým fázam.

V našej réžii sa stretávajú role kompetentného projektanta a architekta, ktorí dajú celej budove tzv. hlavu i pätu. Dokážu vyjsť s tými možnosťami, ktorý terén a pozemok ponúka a spoločne so skúseným projektovým manažérom zrealizujú premyslenú budovu klientovi na mieru.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Aká je dôležitosť postavenia a zodpovednosť projektantov vo výstavbe? Dievča z ulice obráti jej život hore nohami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.