Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. decembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ak príde sneh, buďte pripravení. Chráňte si zdravie aj majetok

BRATISLAVA 17. decembra – Biele záveje neprinášajú len krásnu zimnú atmosféru. Dokážu byť aj nebezpečné. Nahromadený sneh dokáže poškodiť strechu, zatekajúca voda potom zasa interiér. Sneh spadnutý z vašej strechy môže ublížiť okoloidúcim, biela zimná nádielka v záhrade poláme starostlivo pestované stromy.

„Poisťovňa Aegon eviduje v rámci poistenia domácnosti a nehnuteľnosti viacero poistných rizík, spojených so zimným obdobím a snehom. Medzi týmito rizikami nechýba predovšetkým tiaž snehu, lavína, krupobitie či škody spôsobné atmosférickými zrážkami,“ hovorí Andrej Macko, manažér oddelenia likvidácie poistných udalostí. „Počas zimných mesiacov sa najčastejšie stretávame s poistnými udalosťami, ktoré sa viažu na zosuv alebo pád snehu zo strechy,“ dodáva. Padajúci sneh môže vtedy spôsobiť škody na zdraví alebo majetku.

Zimné riziká účinne pokrýva majetkové poistenie, poistenie zodpovednosti a úrazové poistenie. V poisťovni Aegon nie je nutné uzatvárať osobitne úrazové poistenie, ale ho možno získať spolu s poistením bývania.

Vedeli ste?
Špeciálne strešné konštrukcie netreba.
Aby vám poisťovňa vyplatila peniaze pri poistnej udalosti spôsobenej výdatnou snehovou nádielkou, vaša nehnuteľnosť nemusí spĺňať nijaké špeciálne podmienky, ako napríklad zábrany voči zosuvu snehu zo strechy a podobne. „Ak je stavba skolaudovaná, poisťovne nevyžadujú ani neurčujú žiadne špecifické úpravy na strešnej konštrukcii,“ vysvetľuje Andrej Macko, manažér likvidácie poistných udalostí.

Peniaze na uvedenie do pôvodného stavu.
Koľko peňazí vám za škody spôsobené snehom alebo vodou z topiaceho sa snehu poisťovňa pošle vždy závisí od zmluvnej dohodnutej poistnej sumy. Na výplatu poistného plnenia má ešte vplyv aj výška dojednanej spoluúčasti. „Poisťovňa vypláca adekvátnu čiastku na potrebné uvedenie majetku do pôvodného stavu, respektíve tzv. reprodukčné náklady,“ hovorí expert poisťovne Aegon.

Čo robiť pri nahlasovaní škody na nehnuteľnosti či v domácnosti, aby ste predišli ťažkostiam.

Pre likvidáciu, teda budúce dokazovanie vzniku a rozsahu nahlasovanej škody veľmi pomôže, ak klient vyhotoví čo najpresnejšiu a najvýstižnejšiu fotodokumentáciu zo vzniknutej škody. Následne treba zabezpečiť nevyhnuté úpravy či úkony, aby vlastník majetku predišiel jeho ďalšiemu poškodzovaniu. Čo najskôr kontaktovať svoju poisťovňu.

Situácie a základné pravidlá pre poistné plnenie

1. Sneh svojou ťarchou poškodil (až prevalil) strechu a voda z topiaceho sa snehu poškodila aj vnútorné zariadenie.

V prípade, že sneh svojou ťarchou prevalí strechu rodinného domu, môže klient ohlásiť vznik škody v rámci poistenia nehnuteľnosti. Tiaž snehu je charakterizovaná ako deštruktívne pôsobenie snehu a ľadu nadmernou hmotnosťou na nosné konštrukcie alebo na odborne položené strešné krytiny. V rámci poistenia domácnosti zas preplatí poisťovňa poškodenie hnuteľného majetku (teda vnútorného zariadenia domácnosti) zrážkovou vodou, ktorá cez poškodenú strešnú krytinu prenikla dovnútra. Pri poistení bývania treba mať na pamäti, že poistenie nehnuteľnosti ochráni váš domov ako stavbu a poistenie domácnosti poskytuje ochranu vnútorného vybavenia.

2. Sneh sa zosunul zo strechy a poškodil pri páde na zdraví či majetku okoloidúcu osobu (napríklad pri zosuve snehu zo strechy na chodník), prípadne poranil alebo usmrtil zviera (psa…).

Ochranu pred tiažou a zosuvom snehu poskytuje hlavne poistenie nehnuteľnosti. Ak padajúci sneh poškodí náhodného chodca, zviera alebo cudzí majetok (napríklad zaparkované auto), má poškodená strana nárok na poistné plnenie v rámci poistenia zodpovednosti. Toto plnenie sa však vzťahuje iba na tzv. tretie osoby a ich majetok, nie na majetok a zdravie poisteného alebo jeho rodinných príslušníkov, žijúcich v danej nehnuteľnosti. V takýchto prípadoch ide o tzv. vlastnú škodu, na ktorú platí výluka.

3. Sneh sa zosunul zo strechy na chodník, vlastník budovy (poistený) ho neupratal a niekto si na zľadovatených pozostatkoch napríklad zlomí pri páde nohu.

Starostlivosť o primeraný stav chodníkov a priľahlých komunikácií určuje zákon o pozemných komunikáciách. Ak vlastník nehnuteľnosti dbá na bezpečie chodcov a i napriek tomu sa stane úraz, posudzujú sa takéto prípady vždy individuálne. Netreba zabúdať, že i chodec je povinný dbať v zime o svoju vlastnú bezpečnosť a zbytočne neriskovať (napríklad šmýkajúce sa deti, podnapití občania počas zimy, atď.). Poistné plnenie sa však poskytuje i v takýchto prípadoch.

4. Sneh poškodil kôlňu, prístrešok či iné doplnkové stavby, terasu.

V prípade, že ide o škodu, ktorú spôsobí tiaž snehu, poisťovňa poskytuje finančné plnenie. Napríklad ak sneh poškodí strechu garáže. Výnimku tvoria prípady, kedy ide o zavinenie škody samotným vlastníkom. Napríklad ak má drahú záhradnú hojdačku s textilným matracom a v zimných mesiacoch ju neschová pred snehom, nejde o poistnú udalosť. Poistné krytie sa takisto nevzťahuje na rozpínanie mrznúcej vody. Ak napríklad ľad roztrhá či poškodí záhradnú dlažbu, nepovažuje sa to za poistnú udalosť. Je všeobecne známe, že v mínusových teplotách voda mrzne a rozpína sa, čomu treba prispôsobiť i stavbu alebo materiál.

5. Sneh poškodil – polámal – dreviny (stromy, kríky) v záhrade.

Poistné krytie sa nevzťahuje na samotné dreviny (stromy a kríky) v záhrade. Ak by vás však nečakaný sneh pripravil o úrodu, za poškodené plodiny je možné požadovať náhradu.

6. Voda z topiaceho sa snehu poškodila dom, či súvisiace stavby.

Poistné plnenie sa poskytuje aj v prípade, že ide o atmosférické zrážky ako sneženie. Ak sa zo strechy topí sneh a natopená voda zatečie a poškodí napríklad vnútorné maľby stien, jedná sa o poistnú udalosť, hoci na druhej strane, každá stavba má odolávať náporom či zmenám počasia a spĺňať technické normy.

7. Zamrzne voda vo vodovode, roztrhne rúry alebo poškodí čerpadlo.

Takéto situácie sa spravidla posudzujú individuálne. Ak majiteľ domu opomenie v zime zabezpečiť a zazimovať svoj majetok, napríklad vodné čerpadlo, zavlažovanie, je to predovšetkým jeho chyba. Prípadné poistné plnenie sa vo väčšine prípadov kráti.

(Zdroj: Poisťovňa Aegon)

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Agatha Christie a zločin pred 4000 rokmi v starom Egypte Príde k nám David Ellefson, spoluzakladateľ slávnych Megadeth!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.