Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. decembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

18. decembra si pripomíname Medzinárodný deň migrantov

BRATISLAVA 17. decembra – Na svete je v súčasnosti 232 miliónov migrantov. Ak by založili štát, vytvorili by piatu najľudnatejšiu krajinu sveta po Číne, Indii, USA a Indonézii. Rozsiahla mobilita ľudí je väčšia než v ktoromkoľvek okamihu novodobej ľudskej histórie. V roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.

Podľa odhadov OSN sa vo svete v roku 1990 nachádzalo 154 miliónov migrantov, v roku 2000 už 175 miliónov, v roku 2010 tento počet dosiahol 221 miliónov a v roku 2013 stúpol na súčasných 232 miliónov, čo je 3,2 percenta svetovej populácie. Inými slovami, každý 31. človek na svete je dnes medzinárodný migrant, t. j. žije v inej krajine, ako je krajina jeho trvalého, resp. obvyklého pobytu.

S nárastom počtu migrantov významne rastie aj dôležitosť migračnej problematiky a poskytovania pomoci migrantom. Mnohí – vrátane matiek s deťmi, osamelých detí bez sprievodu dospelých či starých ľudí – pri riešení svojej životnej situácie podstupujú nebezpečnú cestu, stávajú sa obeťami obchodovania s ľuďmi, sú vystavení poníženiu a strate ľudskej dôstojnosti a zomierajú na ceste do novej krajiny. „Je potrebné vyvinúť všetky kroky, aby sme dokázali zabezpečiť ochranu všetkých migrantov a poskytnúť im pomoc, či už počas cesty alebo po príchode do novej destinácie,“ hovorí Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Slovenskej republike. IOM v spolupráci s vládami, organizáciami a migrantmi na celom svete vyvíja úsilie k riešeniu migračných otázok.

„Na podporu migrantov, ktorí prichádzajú alebo už žijú na Slovensku, pracuje od roku 2006 Migračné informačné centrum IOM (MIC). V roku 2013 sa na MIC v Bratislave a v Košiciach obrátilo 1 887 migrantov z viac ako 90 krajín, ktorým centrum poskytlo 3 361 konzultácií v hlavných oblastiach života na Slovensku ako je pobyt, zamestnanie, podnikanie, zdravotná starostlivosť, zdravotné a sociálne poistenie, rodinný život či vzdelávanie. Migranti môžu vďaka MIC na jednom mieste získať právne i praktické rady, ktoré uľahčia ich život na Slovensku a podporia ich integráciu do spoločnosti,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová. Migranti mohli tiež využiť dni špecializovaného poradenstva, tzv. One-Stop Shop, a na jednom mieste získať komplexné poradenstvo priamo od odborníkov z viacerých inštitúcií. MIC uskutočnilo päť takýchto dní a poradenstvo od kľúčových úradov získalo viac ako 60 migrantom z 12 krajín. Ďalším unikátnym zdrojom dôležitých informácií a poradenstva z rôznych oblastí života a
pobytu migrantov na Slovensku je webová stránka MIC, ktorá mesačne zaznamenáva 15-tisíc individuálnych

Centrum podporuje migrantov tiež pri získaní vzdelania, zvýšení kvalifikácie alebo rekvalifikácii a realizuje pre nich bezplatné kurzy slovenského jazyka a kurzy sociálnej a kultúrnej orientácie s informáciami o rôznych oblastiach života na Slovensku. V roku 2013 poskytlo migrantom 52 príspevkov na odborné a rekvalifikačné kurzy a kurzy slovenčiny a sociálnej a kultúrnej orientácie v Bratislave a v Košiciach navštevovalo 650 migrantov. „Ovládanie jazyka, schopnosť orientovať sa v novej spoločnosti a doplnenie si vzdelania uľahčujú začať nový život v novej krajine a integrovať sa do spoločnosti, čo je prínosom pre migrantov aj spoločnosť,“ dopĺňa Zuzana Vatráľová.

Centrum spolupracuje tiež so zástupcami združení a komunít migrantov na Slovensku – kultúrnymi mediátormi. S podporou centra organizujú podujatia, ktorými predstavujú verejnosti kultúru svojej krajiny, podporujú spoločenský život komunity, pomáhajú svojim krajanom a vytvárajú priestor pre vzájomné spoznávanie sa komunít a majoritnej spoločnosti. MIC v roku 2013 spolupracovalo so 16 kultúrnymi mediátormi a podporilo 16 multikultúrnych informačných stretnutí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 4 700 osôb. Jedným z najúspešnejších bol júnový Gastrofestival komunít migrantov.

Ďalšou z priorít IOM pri pomoci migrantom je boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Od januára 2013 poskytli pracovníci IOM na Slovensku na Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 vyše 1 700 konzultácií. Pri svojej práci identifikovali 25 obetí obchodovania s ľuďmi. IOM pomáhala dvom cudzím štátnym príslušníkom, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi na Slovensku, ostatné obete boli občania Slovenskej republiky. Najviac obetí so slovenským občianstvom bolo podľa evidencie IOM obchodovanych do Veľkej Británie, ďalší do Českej republiky, Nemecka, Belgicka a Švédska. Z celkového počtu identifikovaných sa 20 obetí rozhodlo vstúpiť do programu, v rámci ktorého im IOM poskytla komplexnú asistenciu pri ich návrate a reintegrácii. Medzi obeťami boli dve tretiny žien a jedna tretina mužov. Štyridsať percent z celkového počtu sa stalo obeťami sexuálneho vykorisťovania, ďalších 40 percent sa stalo obeťami obchodovania s ľuďmi za účelom nútenej práce a nútenej
práce v domácnosti a zvyšných 20 percent za účelom núteného sobáša a núteného žobrania.

Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza VI). Individuálny projekt. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.

Program návratu a reintegrácie obchodovaných osôb realizuje IOM Bratislava ako súčasť národného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorý je financovaný Ministerstvom vnútra SR. Technickú prevádzku Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 zabezpečuje Slovak Telekom a jej služby financuje Ministerstvo vnútra SR.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Škoda na Slovensku rástla v roku 2023 dvakrát rýchlejšie ako celý trh s novými autami. S podielom 19,8 % je jasným lídrom na trhu a jednotkou medzi firemnými aj súkromnými zákazníkmi Zdravotní klauni budú v akcii aj počas Vianoc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.