Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

10 rokov s Deťmi Dunaja

BRATISLAVA 14. júna – Včera 13. júna v Galérii SPP oslávilo občianske združenie DETI DUNAJA/LES ENFANTS DU DANUBE svoj vznik a desaťročné pôsobenie koncertom jazzového zoskupenia LSQuartet, ktoré založila a vedie slovenská vibrafonistka Ľudmila Štefánikova (štúdium v Paríži/ FR a Bostone/USA).

Slávnostné podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Jeho Excelencie p. Jean-Marie BRUNOa, francúzskeho veľvyslanca na Slovensku a za partnerskej podpory SPP. Prezentácie histórie a úspechov sa zhostila krstná mama združenia Alena Heribanová.

Francúzsko-slovenské občianske združenie „DETI DUNAJA/LES ENFANTS DU DANUBE“ vzniklo v roku 2002 v Paríži, na Slovensku bolo zaregistrované v roku 2003. Jeho hlavným poslaním je materiálna a humánna pomoc opusteným, týraným, chorým a postihnutým deťom na Slovensku. Združenie úzko spolupracuje s viac ako 40 inštitúciami – detskými domovmi, krízovými centrami, útulkami pre týrané ženy s deťmi, ústavmi pre postihnuté deti i sociálne slabými rodinami.

Od svojho vzniku združenie pomáha rôznymi projektmi viac ako 500 deťom ročne prostredníctvom celoročného projektu štipendií, ako aj organizovaním tvorivých ateliérov a divadelných predstavení. Výsledky prác detí z tvorivých ateliérov, ako aj reportážne fotografie z táborov sú prezentované na výstavách a akciách združenia vo Francúzsku i na Slovensku.

Za posledné dva roky sa rozvinul najmä program štipendií, vďaka ktorým 65 študentov v núdzi dostáva mesačnú finančnú podporu na zaplatenie ubytovania alebo prepravy do miesta ich štúdií. V tomto školskom roku združenie dalo na konkrétnu podporu štipendií 65 tisíc eur. Program je určený mladým dospievajúcim zo znevýhodneného prostredia, ktorí majú potenciál a motiváciu k vyučeniu sa remesla, alebo štúdiu na vysokej škole.

SPP pre budúcnosťFoto:
Prvotným cieľom združenia je sprístupnenie kultúry deťom žijúcim v inštitúciách, formou divadelných predstavení a tvorivých dielní. Za 10 rokov bolo odohraných 7 bábkových hier
formou kočovného divadla pre 1 500 detí ročne. Predstavenia videlo spolu viac ako 16 000 detí počas siedmych rokov a uskutočnilo sa viac ako 250 vystúpení. Dve bábkové predstavenia „ZVEDAVÝ SLONÍK“ a „PETRUŠKA“ prekročili hranice slovenskej scény a boli prezentované na svetovom festivale bábkových divadiel vo francúzskom meste Charleville Mezires v roku 2006 a 2009. Projekt bábkových predstavení pre deti v detských domovoch realizuje združenie vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Foundation GDF SUEZ.

V nadväznosti na bábkové predstavenie a tvorivé ateliéry počas letných prázdnin združenie pripravuje už siedmy desaťdňový letný eko-tábor pre 60 detí v rekreačnej oblasti Duchonka. Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou tábora je vedenie detí k ekológií: šetrenie energiou a prírodnými zdrojmi, klimatické zmeny, obnoviteľné zdroje energie a rešpekt k prírode.

Združenie spolupracuje od svojho vzniku s Francúzskym Inštitútom, ktorý pre deti v Bratislave poskytuje kurzy francúzštiny. Ďalším deťom financuje združenie jazykové kurzy v mieste ich bydliska. Vo Francúzsku si veľkú obľubu získali už tradičné Vianočné a Veľkonočné trhy výrobkov slovenských remeselníkov, ktoré združenie organizuje v centre Paríža a jeho okolí.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Lučenec má za sebou víkend plný zábavy a športu, Kaufland tu otvoril štrnásty K Park Slovenskí dodávatelia sa v zahraničí presadzujú čoraz viac

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.