Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87675_thinkstockphotos 200211467 001 676x447.jpg
26. apríla 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Zonácia prináša lepšiu ochranu prírody i príležitosti na rozvoj regiónov

BRATISLAVA 26. apríla 2018 – Zachovanie biologickej rozmanitosti ekosystémov či zabezpečenie udržateľného využívania krajiny. To je len zopár cieľov, ktoré sa envirorezort v spolupráci so Štátnou ochranou prírody snaží dosiahnuť zonáciami Národných parkov.

Legislatívny rámec pre zonáciu dala novela zákona o ochrane prírody z roku 2007. Zonácia stanovuje limity a jasný režim obhospodarovania pozemkov v národných parkoch. Platí, že v centre parku sa nachádza tá najcennejšia zóna – bezzásahová a po jej obvode sú zóny s nižším stupňom ochrany.

Podľa platnej legislatívy bola zonácia schválená iba v Pieninskom národnom parku a Národnom parku Slovenský raj. Práve druhý spomínaný býva dávaný za príklad prínosov zonácie.

„Bezzásahová zóna sa v Slovenskom raji vďaka zonácii zväčšila o 25 percent. Ukončenie zonácie umožnilo i naštartovať nové ekoturistické aktivity v národnom parku, ako je splav Hornádu alebo sprístupnenie rokliny Kyseľ po 40 rokoch,“ uviedol riaditeľ správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil s tým, že zonácia prináša príležitosti na rozvoj celého regiónu.

Ako ďalšie výhody uviedol zachovanie biologickej rozmanitosti druhov, populácií, ekosystémov a krajiny, ako aj zabezpečenie podmienok pre udržateľné a ekologicky únosné využívanie krajiny, druhov a ekosystémov.

Envirorezort plánuje so zonáciami národných parkov po dobrých skúsenostiach pokračovať. Ako uviedol minister László Sólymos, do konca tohto roka by chcel stihnúť zonáciu Tatranského národného parku. „Odborníci envirorezortu vrátane Štátnej ochrany prírody SR intenzívne pracujú na zonácii Tatranského národného parku. Práce však zdržujú napríklad komplikované rokovania so súkromnými vlastníkmi o kompenzačných opatreniach,“ ukončil minister.

K téme

Historická podpora elektromobilov i boj proti skládkam. Sólymos zhodnotil dva roky na envirorezorte Riaditeľ správy NP Slovenský raj: MŽP: Zonácia stanovuje jasný režim obhospodarovania každého pozemku v národnom parku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.