Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Zachráňme životy migrantov, vyzýva IOM

BRATISLAVA 18. decembra – 18. decembra si svet pripomína Medzinárodný deň migrantov. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v roku 2014 zahynulo na ceste za lepším životom doteraz najviac migrantov v histórii. Takmer 5 000 zdokumentovaných úmrtí na mori i na súši je dvojnásobne viac ako v roku 2013.

Najväčšie straty na ľudských životoch boli v Stredozemnom mori, kde sa utopilo viac ako 3 000 ľudí. Vyše 540 migrantov zomrelo aj v Bengálskom zálive a najmenej 307 ľudí zahynulo pri pokuse prekročiť pozemné hranice medzi Mexikom a USA. Bližšie informácie uvádza webová stránka http://mmp.iom.int/migrantsday.

Generálny riaditeľ IOM William Lacy Swing pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa migrantov preto vyzýva na prijatie opatrení na záchranu životov migrantov a ktoré zabránia prevádzačom zarábať na ich zúfalej situácii:

„Všetky krajiny majú medzinárodný záväzok zachrániť životy tých, ktorí volajú o pomoc. Záchranné operácie v medzinárodných vodách stredozemia by mali pokračovať,“ poznamenal. Krajiny by tiež podľa generálneho riaditeľa IOM mali de-kriminalizovať migrantov bez oprávnenia na pobyt, aby ich povzbudili odhaľovať prevádzačov a prispeli tak k odhaľovaniu medzinárodného organizovaného zločinu.

Bezprecedentný počet krízových situácií a konfliktov spôsobených človekom, vrátane Sýrie, Iraku, Lýbie, Stredoafrickej republiky a Južného Sudánu, ebola ohrozujúca ekonomiky západnej Afriky, klimatické zmeny a extrémne prejavy počasia spôsobujú nútenú migráciu, ktorá vyžaduje vytvorenie lepšieho prístupu k bezpečnej a legálnej migrácii.

„Migrácia nie je len neodvratná, je aj nevyhnutná a žiaduca. Nárast proti-migrantských nálad je krutou iróniou v čase, keď spoločnosti so starnúcim obyvateľstvom potrebujú migráciu ako zdroj pracovnej sily,“ poznamenáva Wiliam Lacy Swing.

Rozsiahla mobilita ľudí je väčšia než v ktoromkoľvek okamihu novodobej ľudskej histórie, na svete je v súčasnosti 232 miliónov migrantov. V roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.

Podľa odhadov OSN sa vo svete v roku 1990 nachádzalo 154 miliónov migrantov, v roku 2000 už 175 miliónov, v roku 2010 tento počet dosiahol 221 miliónov a v roku 2013 stúpol na súčasných 232 miliónov, čo je 3,2 percenta svetovej populácie. Inými slovami, každý 31. človek na svete je dnes medzinárodný migrant, t. j. žije v inej krajine, ako je krajina jeho trvalého, resp. obvyklého pobytu.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zachráňme čo sa dá, reťazec testuje nový systém proti plytvaniu jedlom Keď gastronómii prihára, pomáhajú jej najbližší

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.