Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Za nami je šiesty ročník Jarného čistenia Zobora

BRATISLAVA 26. apríla – V sobotu 21. apríla 2012 sa po roku opäť stretli ľudia ochotní pomôcť s čistením prírody nad Nitrou, so zbieraním odpadkov na území Zoborských vrchov. Približne 120 dobrovoľníkov sa nedalo odradiť ranným mrholením, horším počasím a zišli sa pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada (liečebným ústavom). V dopoludňajších hodinách vyčistili turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od odpadu, ktorý tam počas roka zanechali nezodpovední návštevníci. Zároveň sa podieľali aj na likvidácii čiernych skládok v prírodnej rezervácii Lupka a nad mestskou časťou Dražovce. Potvrdila sa skutočnosť z minulého roka, keď sa vyzbieralo menej odpadu v okolí turistických chodníkov a väčšiu časť tvoril odpad z nelegálnych skládok, ktoré sú veľkým pretrvávajúcim problémom.
Výsledkom práce dobrovoľníkov boli skoro tri veľkokapacitné kontajnery plné odpadu rôzneho druhu. „Jednak to bol bežný „turistický“ odpad, ale na skládkach nachádzame najmä väčší odpad z domácností a priemyselných prevádzok. Zaujímavosťami tohoročného čistenia bola časť jedálenského servisu, gril, bábiky, kočíky, pneumatiky, autodiely z autoservisov, nefunkčná stará munícia a pod vrcholom Pyramídy pozostatky pôvodnej lanovky. Je neuveriteľné a smutné zároveň, čo sú ľudia schopní vyhodiť do prírody,“ komentoval výsledky Jarného čistenia Zobora predseda Nitrianskeho horského spolku (NIHOS) a ochranár Patrik Együd. Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečilo mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Účastníkom čistenia bolo na záver poskytnuté občerstvenie a k dispozícii pre nich boli tiež materiály venované ochrane prírody vrátane sprievodcu o Náučnom chodníku Zoborské
PR manažér podujatia, Radovan Baláž z NIHOS uviedol: „Sme radi, že sa čistenia každoročne zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, ale aj deti a tínedžeri, učitelia so svojimi žiakmi. Našim cieľom je šírenie osvety medzi ľuďmi, určitá environmentálna výchova. Chceme pozitívne vplývať na verejnosť, najmä mladých, so zámerom a nádejou, že sa znečisťovanie prírody časom bude znižovať.
Jarné čistenie Zobora zorganizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Bolo realizované s podporou Nadačného fondu Tesco pre zdravšie mestá v nadácii Pontis. V rámci čistenia sa uskutočnila i prezentácia mestského cyklobusu, ktorý nedávno začal svoju druhú sezónu. Záujemcovia sa vďaka nemu bezpečne prepravia so svojimi bicyklami do parku na Sihoti, prípadne k liečebnému ústavu, odkiaľ môžu vyrážať na cyklotúry v prírode.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

yv

K téme

Cestujte za programom plným jedinečných kultúrnych a umeleckých zážitkov do metropoly východu Zdravotní klauni oslavujú 20. narodeniny a vyzývajú: Urobte radosť!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.