Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Workshop o biopalivách poukázal na trendy a problémy vo výskume

BRATISLAVA 2. apríla – V piatok 27. marca 2015 sa skončil medzinárodný workshop POKROČILÉ BIOPALIVÁ, BIORAFINÉRIE A BIO-EKONOMIKA (ABBE): VÝZVA PRE KRAJINY STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPY, ktorý zhodnotil súčasné trendy vo výskume, inováciách, technológiách a priemyselnej výrobe nových generácií biopalív, ako aj koncepcie biorafinérií a bioekonomiky. Workshop poukázal na podstatné problémy v oblasti výskumu, ktoré kladú prekážky v rozvoji produkcie pokročilých biopalív.

Na workshope, ktorý sa konal 25. – 27. 3. 2015 v Park Inn Danube hoteli v Bratislave, sa zúčastnilo viac ako 90 odborníkov zo 16 krajín Európy a medzinárodných organizácií (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE, Organization for Security and Co-operation in Europe – OSCE).

Workshop bol organizovaný Fakultou prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s ICARST Bratislava pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Finančne bol podporený organizáciami Central European Initiative – CEI (Terst, Taliansko) a Joint Research Centre – JRC (European Commission – EC, Ispra, Taliansko).

Prednášatelia workshopu kládli dôraz na hodnotenie udržateľnosti a perspektív, pričom prezentované príspevky a následná diskusia poukázali na problémy v oblasti výskumu produkcie pokročilých biopalív. Výsledky workshopu poukázali predovšetkým na nedostatočnú integráciu vo výskume, nevyhovujúce sústredenie fondov na podporu vednej oblasti a vývoja technológii, ako aj prenos výsledkov cez inovácie do priemyselnej praxe. Ďalším závažným problémom je chýbajúca alebo nedostatočná stabilita legislatívy na národnej úrovni, ako aj na úrovni Európskej únie, čo zneisťuje vstup možných investorov do tejto investične náročnej oblasti.

Výsledkom workshopu je séria návrhov a odporúčaní:
1. Zintenzívniť iniciatívy v oblasti ABBE a vytvoriť integrované programy, ktoré zahŕňajú viaceré prierezové programy (prepojenie výskumu, inovácií a priemyslu). Je potrebné vyvíjať ďalšie efektívne procesy a technológie na výrobu potravinárskych biopalív prostredníctvom programov Európskej únie (Horizon 2020, BBI – Bio-based Industries, Central Europe – Interreg).

2. Sústrediť sa v nasledujúcom období na kľúčové témy, akými sú: vedomostná spoločnosť so zameraním na (a) využitie obnoviteľných zdrojov pre produkciu nových udržateľných materiálov a (b) obnoviteľné zdroje energie, čo vo veľkej miere zahŕňa pokročilé biopalivá, biorafinérie a bioekonomiku. Viaceré medzinárodné organizácie predovšetkým CEI, JRC-EC, UNECE prejavili konkrétny záujem podporiť aktivity na Slovensku v priebehu jej predsedníctva v Rade Európskej únie v druhej polovici roku 2016 (príkladom môže byť program Knowledge Exchange Program – KEP na organizovanie expertných skupín a workshopov pre podporu prípravy integrovaných projektov v oblasti ABBE, obnoviteľných zdrojov energií a obnoviteľných materiálov).

3. Podporiť vznik ABBE Klastra pre Pokročilé Biopalivá, Biorafinérie a Bioekonomiku, ktorý by mohol na Slovensku zabezpečiť integráciu výskumu, vývoja technológií, inovácií a inovatívnej priemyselnej výroby. Klaster by mal poslúžiť na integráciu aktivít v oblasti pokročilých biopalív, biorafinérií a bioekonomiky a hlavne podporiť vznik Kompetenčného Centra pre Pokročilé biopalivá, biorafinérie a bioekonomiku na Slovensku zo štrukturálnych fondov v ďalšom období (2016 – 2021).

4. Poslať výzvu poslancom Európskeho parlamentu na urýchlenie dojednania a schválenia legislatívy s cieľom podporiť vývoj a výrobu pokročilých biopalív, biorafinérií a ostatných produktov z biomasy, a to so zámerom zefektívniť ochranu životného prostredia a podporiť vývoj nových odvetví priemyslu a poľnohospodárstva ako súčasť vedomostnej spoločnosti.

Podrobnejšie výsledky a odporúčania sú uvedené na webovej stránke workshopu ABBE 2015: www.abbe2015-workshop.eu/results/

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Salón drevostavieb 2022 Bratislava Ako nevychovať malých tyranov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.