Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
104627_ree_4329 676x451.jpg
26. júna 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Vysvedčenie, na ktoré sa nezabúda

26.6.2024 – Posledný deň školského roka oslávia žiaci I. stupňa ZŠ v Liptovskom Jáne opäť netradične. Organizátori festivalu ZA7HORAMi pre nich totiž, v rámci odovzdávania vysvedčení, pripravili atraktívny program. Každý žiak si ho preberie vo svetle kamier na veľkoplošnom pódiu v prítomnosti rozprávkových postavičiek. Keďže tento rok žičí športu, núdza nebude ani o jedno veľké prekvapenie. Medzi malých žiakov zavíta aj držiteľ prestížneho Stanleyho pohára z roku 2004, hokejista Martin Cibák.

Na Liptove sa rozhodli zmazať hranicu medzi koncom školského roka a začiatkom letných prázdnin. Keďže jedno s druhým úzko súvisí, odovzdávanie vysvedčení spojili s rozprávkovým festivalom ZA7HORAMi. Vstup na podujatie je bezplatný a vítaní sú všetci fanúšikovia rozprávok a zábavy v lone krásnej liptovskej prírody. „Osobne si na odovzdávanie vysvedčení v detstve vôbec nepamätám. Len čo nám ho pani učiteľka odovzdala, utekali sme rýchlo domov. Našim cieľom je preto urobiť z tejto udalosti zážitok, na ktorý budú žiaci spomínať. Keďže odovzdanie vysvedčení je zároveň aj začiatok nášho festivalu, deti nemusia opúšťať areál a do večera sa môžu spolu s rodičmi zabávať v Jánskej doline pri množstve bábkových rozprávok, atrakcií a interaktívneho vzdelávania,“ objasňuje koncept riaditeľ festivalu ZA7HORAMi Michal Rybanský.

Chrbtovou kosťou podujatia sú už tradične známe i autorské rozprávky z dielne bábkových divadiel z celého Slovenska. Patrí k nim aj Bábkové divadlo UŽ, ktoré v sobotu 29. júna 2024 premiérovo predstaví publiku rozprávku O zábudlivej víle z knihy ZA 7 HORAMI – Prázdniny v krajine rozprávok. „Začiatok prázdnin sa už niekoľko rokov pre mňa spája s festivalom ZA7HORAMi najmä v Liptovskom Jáne. Rád tam chodím s naším Divadlom UŽ pre jeho výnimočnú rozprávkovú atmosféru, pre množstvo divadelných predstavení, rozžiarené očká detí a najmä je to na pár dní rozprávková krajina, kde konečne dobro víťazí nad zlom. Navyše, baví ma sledovať rodičov s deťmi, akí sú prekvapení a šťastní, že toľko divadelných predstavení môžu vidieť úplne zadarmo. Takto pre mňa vyzerá rozprávková pohoda,“ pochvaľuje si moderátor a bábkoherec Pavol Michalka.

Už po siedmy raz bude návštevníkov festivalu počas všetkých šiestich dní sprevádzať programom rozprávkový Dedo Miro, ktorý z čarovnej kapsy vytiahne desiatky populárnych rozprávok a navedie deti aj k zaujímavým pohybovým a tvorivým aktivitám. „Keď prídete 28. až 30. júna do nádhernej rozprávkovej Jánskej doliny, bude tam viac ako 7 bábkových divadiel a nespočetné množstvo rozprávkových zážitkov, čo ani neviete. A keby ste náhodou nestihli, treba prísť aj ďalší víkend, lebo ZA7HORAMi bude oslavovať sedem rokov aj 5. až 7. júla. Neváhajte a poďte za rozprávkovým zážitkom na Liptov,“ pozýva Miroslav Kasprzyk alias Dedo Miro.

Napriek tomu, že festival ZA7HORAMi je oslavou prázdnin, organizátori majú ambíciu deti predsa len aj vzdelávať. Vďaka partnerom akcie sa tak veľkí aj malí budú môcť naučiť základy finančnej gramotnosti, ochrany prírody, života, zdravia, dentálnej hygieny, dopravnej náuky a chýbať nebude ani malý exkurz do sveta vedy a techniky pod hlavičkou Slovenskej technickej univerzity, ktorá predstaví študentskú formulu a ukáže návštevníkom princíp fungovania robotov. „Dnešný svet i budúcnosť patria technológiám. Ak chceme moderné Slovensko, potrebujeme viac technicky vzdelaných ľudí. Uvedomujeme si, že podchytiť záujem o techniku a jej štúdium treba už medzi deťmi. Preto je Slovenská technická univerzita opäť súčasťou festivalu ZA7HORAMi, ktorý je výnimočný práve tým, že zábavnou formou aj vzdeláva,“ upozorňuje hovorca STU Juraj Rybanský.

Festival ZA7HORAMi počas dvoch víkendov postupne navštívi 4 atraktívne lokality regiónu – Liptovský Ján, Hrabovskú dolinu pri Ružomberku, Jasnú a Liptovský Hrádok. Rozprávkový začiatok prázdnin je zároveň pozvánkou na Liptov pre všetkých dovolenkárov, ktorí radi spájajú pobyt v prírode s atraktívnym programom pre celú rodinu. „Liptov ponúka dokonalé vyžitie pre každého aktívneho dovolenkára. Komu by program na festivale nestačil, môže vďaka stovkám kilometrov cyklotrás na bicykli spoznávať región, túlať sa po horách, relaxovať vo vodných parkoch, vychutnávať si skvelú gastronómiu či oddychovať pri Liptovskej Mare. Zároveň dávam všetkým rodičom v tomto predprázdninovom čase do pozornosti náš projekt Liptov s deťmi, vďaka ktorému veľmi rýchlo pripravia program pre svoje menšie aj väčšie deti,“ vymenúva výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov Darina Bartková.

Platinovým partnerom festivalu ZA7HORAMi je Slovenský plynárenský priemysel. Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje podujatie ZA7HORAMi aj z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky vo výške 30 000,- eur.

Informačný servis

K téme

Stredná odborná škola technická vo Vrábľoch je líder Lidl je obchodníkom roka aj desiatykrát v rade

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.