Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP – V čase

BRATISLAVA 2. mája – Atmosféru umeleckých diel približuje Bohumír Bachratý, kurátor výstavy: „Doma, cesty, maľovanie, obrazy… Tak by mal znieť celý titul prvej individuálnej výstavy maliara, Igiho Brezu. Jeho maľovanie predstavuje v súčasnosti ťažisko aktivity, práce a tvorivého programu. Objavujú sa akoby dve osob¬nosti: Ignác Brezoňák a Igi

Je až neuveriteľné, že dnešná výstava predstavuje iba výber z tvorby z roku 2009. Je to viac ako 50 kompozícií väčšieho a komorného formátu, oleje, akryl, kombinované techniky. Najpočetnejšie sú zobrazené krajiny a prírodné inšpirácie. Neskôr do krajiny vstupujú aj figúry. Sugestívne sú témy živlov i vesmír¬ne motívy. Sú to mnohoraké nálady a zážitky z kraji¬ny, ale sú to aj stavy duše, pocity a emócie, ktoré maľba vyjadruje. Je to slobodná a otvorená, spontánna, úprimná a rýdza maľba. Je to sila, vášeň a pôvab maľby.

Igi Brezo maľuje a vyjadruje zo seba aj nálady svojej duše, emócie, citové vzťahy, ktoré vznikajú medzi ním a skutočnosťou i medzi ním a jeho obrazmi. V jeho dielach sú obsiahnuté moderné výrazo¬vé a významové prvky impresívne a expresívne. Sú tu aj voľné štýlové príbuznosti, gestická maľba a intenzívne farebné škvrny – tachizmus. Od počiatočného realizmu postupuje ďalej k maliarskej vízii. K obrazom vizionárskym a fantazijným. K voľnému spevu a hudbe farieb modrej, červenej, bielej, čiernej a zelenej, ktoré má najradšej. V teoretickom pohľade na tvorbu prechádza postupne od realizmu cez výtvarný znak a symbol k abstrakcii. V praxi je to priama maľba nielen do tela, ale aj duše obrazu. V tomto jedno i druhé, matéria, rukopis, kolorit obrazov, ich filozofia a psyché.“

Súčasťou výstavy sú aj hosťujúce sochárske diela Petra Kolčaka.

Igi Brezo sa narodil roku v roku 1965 v obci Sihelné, na Orave. V roku 1983 maturoval na gymnáziu v Námestove. Potom študoval na Hotelovej akadémii a krátko medzinárodné vzťahy. Od útleho detstva rád kreslil. Jeho prvým odborným poradcom bol akad. maliar Ignác Kolčák. Žil a pracoval ako hotelier v Nitre, dlhodobo a v súčasnosti v Bratislave. Súčasťou jeho práce v cestovnom ruchu a v hotelierstve, sú početné pracovné, neskôr aj po¬znávacie a turistické cesty. Služobne a pracovne pozná takmer všetky štáty Európy i zámo¬rie: USA, Kolumbiu, Panamu, Dominikánsku republiku. Sú to aj Kanárske ostrovy, Cyprus a Malorka, štáty bývalého Sovietskeho zväzu, Čína. Je charakteristické, že aj jeden z jeho prvých detských zážitkov je spojený s umením a s cestovaním. Bol to školský výlet a obrazáreň Ermitráž v Leningrade (dnes St. Peterburg).

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo takmer 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Alfons Mucha bol geniálny fotograf, odhaľuje výstava na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch Byty ako galéria. V Kesselbaueri otvorili jedinečnú pop-up výstavu „Umenie bývať“

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.