Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

VšZP skúša nebezpečnú „fintu“ ako ušetriť

VšZP skúša nebezpečnú „fintu“ ako ušetriť

Máte tetovanie, piercing, nastrelené náušnice, či permanentný make-up? Nie ste alkoholik, no alkoholu sa príležitostne nevyhýbate? Aj keď nie ste narkoman a Váš sexuálny život je bez turbulencií, pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) ste pacient s rizikovou anamnézou. Ak ochoriete na hepatitídu typu C, nezaslúžite si inovatívnu liečbu najmodernejšími účinnými liekmi. A ak aj áno, tak nanajvýš 1 krát za život. A to napriek faktu, že si poctivo platíte zdravotné odvody a nesprávate sa rizikovo.

Vyššie uvedené dopady vyplývajú to zo žiadosti VšZP týkajúcej sa zúženia už existujúcich indikačných obmedzení pre inovatívnu bezinterferónovú liečbu hepatitídy typu C. Navrhované obmedzenia sa pritom majú dotknúť nielen, podľa VšZP označených rizikových skupín, ale aj pacientov v ranných štádiách ochorenia. Bolo pritom preukázané, že práve v ranných štádiách ochorenia umožňuje bezinterferónová liečba 100% vyliečenie pacientov, čím zároveň dochádza k úspore finančných prostriedkov. V neskorších štádiách hepatitídy C vírus napáda nielen pečeň, ale celý organizmus a podpisuje sa pod vznik ďalších komplikácií.

V porovnaní so staršími liečebnými režimami je uvedená liečba pre pacientov nielen účinnejšia, ale aj oveľa kratšia a  bezpečnejšia, s minimom negatívnych nežiadúcich účinkov. K spornému zúženiu indikačných obmedzení chce poisťovňa pristúpiť v rekordne krátkom čase.

Neodôvodnený, diskriminačný a rizikový návrh VŠZP

S návrhom VšZP na zúženie indikačných obmedzení vyjadrila písomne nesúhlas Slovenská hepatologická spoločnosť (SHS) v spoločnom stanovisku so Slovenskou spoločnosťou infektológov (SSI): „Slovensko je 4. krajinou Európy v rebríčku úmrtnosti z dôvodu ochorení pečene – dôvodom sú aj vírusy, vrátane vírusu hepatitídy typu C Na Slovensku je infikovaných približne 35 000 pacientov s hepatitídou C, z ktorých je len asi 10% dispenzarizovaných (pozn.sledovaných) a len malá časť z nich aj liečených. Liečba novými bezinterferonovými režimami prináša nielen liečbu s viac ako 96% účinnosťou, ale v niektorých prípadoch, najmä u pacientov v stredných a nižších štádiách fibrózy, aj 100% vyliečenie. Navyše takáto liečba môže zvrátiť riziko vzniku rakoviny pečene“ uvádza sa v nesúhlasnom stanovisku zaslanom MZ SR a VšZP zo strany oboch spoločností.

Nesúhlas s navrhovanými zmenami vyjadrilo tiež Občianske združenie Šanca pre pečeň, ktoré vo svojom nesúhlasnom stanovisku uvádza: „sme presvedčení, že ak by boli prijaté súčasné obmedzujúce opatrenia na liečbu chronickej hepatitídy C, mnohí pacienti by sa k novej liečbe vôbec nedostali a ich zdravotný stav by sa zhoršil“.

Podľa oboch spoločností, združenia, ale i právnikov bude navyše takéto zúženie indikačných obmedzení diskriminačné. „Návrh poisťovne, ktorý je na základe zákona povinne zverejnený aj na webovom portáli ministerstva zdravotníctva, neobsahuje žiadnu vecnú argumentáciu, relevantné údaje, či dôkazy, zdôvodňujúce, prečo by práve uvedené skupiny pacientov mali byť vyradené spod možnosti hradenej liečby, teda liečby uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia.“ hovorí Peter Marenčák, advokát venujúci sa dlhodobo legislatívnej oblasti zdravotníctva. 

Bezdôvodné vyčlenenie vybraných skupín obyvateľstva z prístupu k hradenej liečbe ich ochorenia, by v tomto ohľade mohlo byť diskriminačné. Zákaz diskriminácie ustanovuje pritom celý rad právnych predpisov, ako je napr. Ústava Slovenskej republiky, antidiskriminačný zákon, podľa ktorého sa v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania zakazuje diskriminácia osôb aj v oblasti zdravotnej starostlivosti, či Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Nebezpečný precedens

„VšZP zároveň navrhuje hradenie liečby uvedenou skupinou liekov maximálne 1 krát za život. Vzhľadom na rôznorodosť životných situácií je otázne, či by takáto striktná limitácia nezasahovala napr. už aj do základného práva na ochranu zdravia. Pokiaľ je mi známe, v platnom kategorizačnom zozname nie je vo vzťahu k hradenej liečbe ktoréhokoľvek ochorenia stanovená podmienka „len raz za život“ hovorí advokát.

Jeho slová potvrdzujú v nesúhlasnom stanovisku tiež obe odborné spoločnosti: „Toto indikačné obmedzenie nezohľadňuje pokrok medicíny v 21.storočí, je diskriminačné a môže viesť až k poškodeniu zdravia pacientov a k ich úmrtiu. Prijatím obmedzení môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu vírusu hepatitídy typu C, ktoré si v budúcnosti vyžiada pridané finančné náklady na jeho eradikáciu. Liečba a eradikácia HCV je zdravotnou prioritou EÚ a WHO, ktoré prirodzene očakávajú, monitorujú a zverejňujú compliance (pozn. nastavenie súladu s pravidlami) zo stany verejných inštitúcií SR“ píše sa v závere stanoviska.

Poisťovňa vytvára svojou žiadosťou nebezpečný precedens. Ak bude dnes obmedzená liečba pre pacientov s hepatitídou, zajtra to môžu byť fajčiari s rakovinou pľúc, obézni kardiaci, či diabetici.

Fakty o hepatitíde typu C

Vírusom hepatitídy typu C sa človek nakazí predovšetkým infikovanou krvou. Ojedinele môže dôjsť aj k prenosu vírusu z matky na plod. Pred rokom 1992 bola častým zdrojom infekcie tiež krvná transfúzia, podanie krvných derivátov a opakované chirurgické zákroky. V dnešnej dobe môžu byť príčinou infekcie aj obyčajné manikúrové nožničky, či holiaci strojček, ak ich používal infikovaný pacient. Zdravotnícky personál môže byť vystavený riziku infekcie v prípade kontaktu s infikovanou krvou. Lekári upozorňujú na fakt, že množstvo pacientov o svojej nákaze dlhodobo nemusí vôbec vedieť, čím podporujú ďalšie neúmyselné šírenie vírusu. Aj z týchto dôvodov dnes tetovacie a piercingové štúdia musia spĺňať prísne hygienické a bezpečnostné kritéria. Ich činnosť schvaľuje a kontroluje Úrad verejného zdravotníctva SR.

 

K téme

Diagnóza IPF je stále neznámym ochorením Na operácie sivého zákalu už pacienti VŠZP čakať nemusia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.