Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Víťazi obstarávania pre prepojenie plynovodov sú už známi

BRATISLAVA 10. decembra – Spoločnosť Eustream, prevádzkovateľ slovenskej prepravnej siete plynu, vybrala víťazov verejného obstarávania potrubného materiálu a prác na vybudovanie slovensko-maďarského plynovodného prepojenia.

Víťazom tendra na zabezpečenie prác súvisiacich s výstavbou slovenskej časti slovensko-maďarského prepojenia sa stala spoločnosť BMS BOJNANSKÝ, s r.o. Hlavnými dodávateľmi potrubného materiálu sa stali: ThyssenKrupp Mannex GmbH, Nemecko, GASPIPE, s.r.o., Slovensko, Metinvest International SA, Švajčiarsko a RMA Kehl GmbH, Nemecko.

Začiatok prác na vybudovanie prepojovacieho VTL plynovodu DN 800 Slovenská republika–Maďarsko je naplánovaný na marec 2013.

„Sme opäť o krok bližšie k vybudovaniu slovensko-maďarského plynovodu. Verím, že i naďalej všetko pôjde podľa plánu a na komerčnú prepravu budeme pripravení do konca roku 2014“, povedal predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Jean-Luc Rupp.

Medzištátne prepojenie prepravných sústav Slovenskej republiky a Maďarska je prioritou nielen pre Eustream a jeho maďarského partnera, ale aj pre národné vlády a Európsku komisiu. 115 kilometrov dlhé potrubie (z ktorých 20 kilometrov povedie cez slovenské územie), bude spolu s kompresorovou stanicou, ktorá má byť vybudovaná na maďarskej strane celkovo stáť približne 160 miliónov eur. Plánovaná finančná podpora v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu (EEPR) je 30 miliónov eur.

SK/HU prepojenie – Plánovaný obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 5 miliárd kubických metrov bude mať dĺžku približne 115 kilometrov (z toho 95 kilometrov na území Maďarska a 20 kilometrov na slovenskom území). Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Strategický význam projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam. Projekt by mohol prispieť k európskej energetickej bezpečnosti a diverzifikácii prepravných trás.

Eustream (www.eustream.sk) je prevádzkovateľ prepravnej siete Slovenska a prepravca zemného plynu s prepravnou kapacitou viac ako 90 miliárd m3/rok a s celkovou dĺžkou prepravného systému 2 270 km. Eustream garantuje prístup do slovenského prepravného systému transparentným a nediskriminujúcim spôsobom a zabezpečuje komplexné služby v oblasti prepravy zemného plynu. K jeho obchodným partnerom patria medzinárodné energetické spoločnosti.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zákazníci COOP Jednoty opäť vybrali zaujímavé projekty lokálnych komunít Víťazmi môžeme byť všetci. TIPOS vyzýva k slušnému fandeniu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.