Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Vitásková: Európska energetika potrebuje vyšší stupeň harmonizácie

BRATISLAVA 10. novembra – V dňoch 22. – 24. novembra sa v bratislavskom DoubleTree by Hilton uskutoční už 9. ročník Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC 2015). Konferencia je prestížnou medzinárodnou platformou pre pravidelnú diskusiu vedúcich predstaviteľov energetického sektora o kľúčových otázkach energetickej politiky a bezpečnosti krajín strednej Európy v kontexte energetickej politiky EÚ.

Jednou z otázok, ktorými sa tento rok konferencia bude zaoberať, je potreba ďalšej harmonizácie regulačných politík jednotlivých krajín EÚ. Na otázky odpovedala Alena Vitásková, predsedníčka českého Energetického regulačného úradu.

Aké výzvy čakajú na energetické politiky členských krajín EÚ?

Európska energetika prechádza obdobím výrazných zmien a je pre mňa cťou podieľať sa na spoločnom dialógu počas 9. ročníka konferencie CEEC v Bratislave. Na európskej úrovni dnes prebieha živá debata o podobe energetických politík členských štátov Únie. Z mojej pozície predsedníčky Energetického regulačného úradu je jednou zo zásadných otázok podoba regulačnej politiky a jej ďalšia harmonizácia naprieč Európskou úniou. S rastúcim významom obnoviteľných zdrojov energie, prepojovaním národných prenosových sústav a so zvyšujúcou sa úrovňou medzinárodnej spolupráce rastú aj požiadavky na vyšší stupeň európskej harmonizácie.

Čo v súčasnosti brzdí ďalšiu harmonizáciu regulačných politík?

Za významnú prekážku v tomto procese považujem predovšetkým nedostatočnú úroveň koordinácie systému podpory obnoviteľných zdrojov. Vzhľadom na nároky, ktoré kladú tieto zdroje na energetické sústavy členských štátov, vidím zmysel vo zvýšenom úsilí nájsť spoločný prístup zaisťujúci bezpečnosť sietí. S témou obnoviteľných zdrojov súvisí aj ďalšia z prekážok harmonizácie, a to chýbajúci rámec pre vnútorný vyrovnávajúci trh, ktorý by napomohol ich integrácii do sústavy.

Aká európska legislatíva môže v tomto prípade pomôcť?

Podporujem urýchlené prijatie kódexu siete, ktorý nedávno odporučila Agentúra pre spoluprácu európskych regulátorov ACER. Tento kódex stanovuje postup na dosiahnutie plne integrovaného európskeho trhu s regulačnou energiou do roku 2022. Táto a ďalšie národné a európske energetické témy vyžadujú efektívny regulačný dohľad, a preto som presvedčená, že je potrebné posilniť rolu regulačných orgánov, a tak zabezpečiť ich nezávislosť a včasné a účinné rozhodovanie.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Slovenský kapitálový trh obsluhuje jediný centrálny depozitár Marius Jurgilas na Finweek Bratislava Conference: “CBDC nevnímam len ako odpoveď na krypto, ale aj ako samostatný fenomén.”

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.