Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
93812_konference bim a digitalizace 2020_delta projektconsult slovakia_panelova diskuze 676x507.jpg
2. októbra 2020 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Virtuálne stretnutie odborníkov na konferencii BIM a digitalizácia v stavebníctve 2020 v Bratislave

2.10.2020 – Šiesty ročník konferencie BIM a digitalizácia v stavebníctve presunuli organizátori z kongresovej sály do online priestoru. Vďaka novému online formátu bola inovatívnejšia, prístupnejšia a v mnohých ohľadoch lepšia. Konferencia tak bola skutočne opäť medzinárodná. Navzdory situácii s COVID-19 sa 24. septembra 2020 virtuálne stretli odborníci z oblasti stavebníctva a architektúry z viacerých krajín a predniesli svoje inšpiratívne prednášky. Šiesty ročník odbornej BIM konferencie zorganizovalo Vydavateľstvo EUROSTAV pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Pre Vydavateľstvo EUROSTAV bolo v momentálnej situácii spojenej so šírením koronavírusu prirodzené uprednostniť zdravie a bezpečie ľudí a zorganizovať konferenciu pre odborníkov zo stavebnej brandže a architektov virtuálne. Vďaka technológiám a internetu sa vysielalo naživo zo štúdia a konferencia tak opäť ponúkla účastníkom a hosťom nové zaujímavé informácie zo sveta BIM. Zásluhu na tom majú aj podporovatelia konferencie – Slovenská komora architektov, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Slovenská komora stavebných inžinierov. Poďakovanie organizátorov patrí aj partnerom konferencie: hlavnému partnerovi spoločnosti DELTA Slovensko, odborným partnerom – spoločnosti DOKA Slovakia, Debniaca technika, s. r. o., spoločnosti EUROVIA SK, a. s., spoločnosti STRABAG, inštitúcii Odborná rada pre BIM, spoločnosti BIM.POINT. Vystúpenie trinástich rečníkov patriacich k európskej špičke v problematike BIM sledovalo naživo z pohodlia svojho domova či kancelárie viac ako 180 účastníkov. Po úvodnom privítaní výkonnej riaditeľky Vydavateľstva EUROSTAV Michaely Koreňovej sa chopil mikrofónu moderátor konferencie Vladimír Hain a uviedol prvý blok prednášok.

1. blok: Prepojenie účastníkov stavebného procesu do jedného (BIM) celku

Prvá prezentácia patrila zástupcom spoločnosti DELTA Slovensko, hlavnému partnerovi konferencie. Z ČR sa cez telemost pripojil Erik Štefanovič, konateľ spoločnosti DELTA, a zo štúdia jeho kolega Martin Mišún. Spoločne odhalili BIM z pohľadu 3C, teda ako prostriedok kooperácie, komunikácie a koordinácie (Cooperation, Communication, Coordination), a demonštrovali to na konkrétnom medzinárodnom projekte, ktorý s projektovým tímom, ktorý zahŕňa viac než osemdesiat odborníkov hovoriacich štyrmi rôznymi jazykmi, aktuálne pripravujú. Po nich vystúpila Veronika Krausková z Fakulty architektúry STU a priblížila dôležitosť dátového formátu IFC, jeho úskalia, vývoj a vylepšenia. Na túto prezentáciu nadviazala Lucia Benkovičová, architektka, redaktorka, autorka mnohých publikácií a expertka registrovaná v databáze APVV a EC. Objasnila rozdiely medzi virtuálnou, rozšírenou a zmiešanou realitou a zamerala sa najmä na ich využitie v architektúre a stavebníctve. Prvý blok prezentácií ukončil svojím vystúpením na diaľku David Neužil z českej spoločnosti Construsoft, ktorý priblížil softvérové 3D BIM riešenia pre rôzne konštrukcie a zameral sa na Tekla Structures pre oceľové a železobetónové konštrukcie a ich detaily.

2. blok: Digitalizácia BIM v praxi

Druhý blok zameraný na skúsenosti zo stavebnej praxe otvoril Jaroslav Synek, špecialista na kvalitu stavebných prác a BIM v spoločnosti Metrostav, a.s, Praha. Konštatoval, že nedostatočné využívanie digitalizácie v stavebníctve je dôvodom stagnujúcej efektivity všetkých stavebných procesov a priblížil možnosti a prínosy digitálnej agendy stavebných prác. Zaujímavým príspevkom pokračoval Lukáš Zelený zo spoločnosti SIEBERT + TALAŠ. Hovoril o prepojení a doplnení BIM-u, virtuálnej reality, parametrickej architektúry a generatívneho designu v stavebnej projekcii a ich výhodách pri architektonických návrhoch. Tomáš Minka zo spoločnosti BIM.POINT z Českej republiky prezentoval svoju prednášku prostredníctvom videokonferencie, v ktorej priblížil spôsoby a možnosti vytvorenia digitálneho dvojčaťa stavby. Záver druhého bloku patril Romanovi Hajtmankovi z Fakulty architektúry STU v Bratislave – na konkrétnych prípadových štúdiách ukázal, aký veľký význam má pri správe budovy sledovanie užívateľov priestorov.

3. blok: Efektivita práce v BIM

V poslednom bloku prednášok vystúpili štyria prednášajúci, dvaja zo zahraničia formou videohovoru a dvaja zo štúdia. Prvým bol Theodor Sansakrit Strohal, ktorý zodpovedá za implementáciu BIM v skupine STRABAG v Rakúsku a krajinách strednej Európy. Upozornil na existujúce podstatné medzery v zavádzaní digitálnych nástrojov a v ich technickej implementácii a priblížil spôsoby, ako urýchliť digitálnu stratégiu a transformáciu. Ďalším hosťom bol Daniel Marinica zo spoločnosti CREATERRA. Priblížil praktické skúsenosti z projektovania malých a stredných projektov pasívnych stavieb rôznych konštrukcií a modelovanie konštrukčných detailov v 3D. Petr Matyáš, predseda predstavenstva czBIM a konateľ spoločnosti di5 architekti inžinieri, sa prihlásil prostredníctvom online streamu. Objasnil prípravu Koncepcie zavádzania BIM v ČR a na príkladoch z praxe ilustroval spôsob jej uplatnenia a riešenia problémov. S poslednou prezentáciou prostredníctvom telemostu vystúpila Zofia Feliksinska zo spoločnosti HB Reavis a zdôraznila, ako je dôležité pri práci v BIM nastaviť si na začiatku projektu pravidlá a požiadavky jednotlivých strán – developera, architekta, projektanta.

V panelovej diskusii sa rečníci a zástupcovia Slovenskej komory architektov podelili o svoje skúsenosti, očakávania, pomenovali súčasné prekážky pri práci s BIM a naznačili, čo by sa malo zlepšiť a ako proces zefektívniť. Záverečné slovo patrilo opäť Michaele Koreňovej z Vydavateľstva EUROSTAV, ktorá poďakovala moderátorovi, všetkým rečníkom a partnerom, ktorí podporili túto konferenciu, aj jej účastníkom.

Informačný servis

K téme

Reťazec prenikol do virtuálneho sveta, v počítačovej hre Kaufland World prináša zábavu aj návod na zdravý jedálniček Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou. Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.