Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. marca 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Viedeň už tretí rok vydáva preukazy na bojové plemená psov

BRATISLAVA 31. marca – Po troch rokoch od zavedenia špeciálneho preukazu na bojové plemená psov, mesto Viedeň bilancuje: počet útokov bojových psov sa znížil o 63 percent. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré vypracovala Univerzita veterinárneho lekárstva vo Viedni. V lete 2010 zaviedli v rakúskej metropole povinný preukaz tzv. „Hundeführerschein“ pre dvanásť plemien bojových psov. Tomuto rozhodnutiu predchádzalo referendum, v ktorom sa 89 percent Viedenčanov vyslovilo za zavedenie tohto špeciálneho preukazu pre majiteľov bojových psov. Chovatelia mali rok na to, aby si preukaz vybavili.

Na získanie povinného preukazu musia majitelia vybraných plemien vo Viedni absolvovať skúšku, ktorá sa skladá z teoretickej i praktickej časti. V praktickej časti musia majitelia preukázať správne zvládanie každodenných situácií so svojimi psami, aj vo vzťahu k iným ľuďom. Skúma sa, či existuje medzi majiteľom a psom dôvera. Testy prebiehajú aj v uliciach mesta, a sleduje sa ako pes reaguje na iných psov, rýchlo sa pohybujúcich ľudí, deti na ihriskách či okoloidúcich cyklistov. Povinnosť preukazu platí aj pre majiteľov krížencov bojových plemien.

Viedeň sa pri príprave a zavedení špeciálneho preukazu pre bojové psy nechala inšpirovať podobnými úspešnými modelmi z Berlína, kde majú zoznam desiatich bojových plemien či z Hamburgu, kde nie je vôbec možné nebezpečné plemená chovať.

Doteraz získalo špeciálny preukaz pre bojové psy v rakúskej metropole 5.227 ľudí. Napríklad v rámci jednej domácnosti, musí každá osoba, ktorá sa chce pohybovať so psom zapísaným na zozname bojových plemien, absolvovať so psom danú skúšku.

V súčasnosti je vo Viedni registrovaných 61.361 psov, z toho 3.312 je uvedených v zozname bojových plemien. To znamená, že 5,4 percent psov vo Viedni tvoria bojové plemená alebo ich kríženci.

Aj celkový počet všetkých psích útokov za posledné tri roky klesol až o 57 percent (z 967 na 416). Mesto Viedeň to pripisuje nielen zavedeniu povinného preukazu pre nebezpečné plemená, ale aj svojím vzdelávacím programom pre majiteľov psov, špeciálnym akciám pre školákov a ďalším aktivitám, rozširovaniu tzv. špeciálnych psích zón v meste či novej informačnej brožúrke pre psičkárov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zážitok z „čistého modelu privátneho bankovníctva“ prináša rakúska privátna banka Gutmann aj na Slovensko Mysteriózna historická detektívka Hrobár a dievčina

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.