Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. októbra 2017 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

V Bratislave bude 2. ročník festivalu KolNoa.doc

Hlavnou témou festivalu bude 70. Výročie štátu Izrael

Od 24. do 26. októbra 2017 sa v bratislavskom kine Mladosť uskutoční 2. ročník festivalu izraelského dokumentárneho filmu KolNoa.doc Bratislava. Organizátorom podujatia je Veľvyslanectvo Štátu Izrael v Slovenskej republike v spolupráci s kinom Mladosť a ďalšími partnermi.

„Tento rok je témou nášho festivalu vznik moderného Izraela, keďže roky 2017-2018 sú jubilné, kedy si 70. Výročie Štátu Izrael pripomíname. Toto výročie reflektovali vo svojej tvorbe mnohí dokumentaristi. Pri výbere filmov sme rešpektovali aj dramaturgiu minulého ročníka, aby sme pokračovali v jednotlivých líniach. Veríme, že aj tentoraz sa nám podarilo vybrať rovnako atraktívne filmy, a rovnako ako minulý rok sa budeme tešiť z plných sál“, povedal izraelský veľvyslanec na Slovensku, J.E. Zvi Aviner Vapni.

Otváracím filmom je izraelsko-francúzsko-nemecká koprodukčná snímka Ben-Gurion. Vznikol na základe náhodne objaveného, strateného 6 hodinového rozhovoru s jedným z najväčších politických lídrov modernej histórie – s Davidom Ben-Gurionom, dlhoročným premiérom a spoluzakladateľom Štátu Izrael. Dokument poskytuje divákom nielen pohľad do Ben-Gurionovej duše s cieľom predstaviť jeho názory, ktoré formovali prvé roky politiky Štátu Izrael, ale zároveň ukazuje okolnosti, za ktorých moderný Izrael vznikol.

Zo strateného filmu čerpá aj ďalšia dokumentárna snímka Nedokončený film. V ňom režisérka Yael Hersonski hľadá pravdu ukrývajúcu sa za jedným z najzáhadnejších nacistických propagandistických filmov, natočeným vo varšavskom gete. Ten zobrazuje dômyselne naaranžované scény Židov tešiacich sa v gete z luxusu, ktoré ostro kontrastujú s autentickými zábermi z geta natočené tým istým filmovým štábom. Vo filme sa citujú zápisky z denníkov, ktoré písali obyvatelia geta počas natáčania, obrazy komentujú preživší holokaustu, ktorí si pamätajú nakrúcanie, ako i jeden z nemeckých kameramanov.

Obdobiu po vojne sa venuje film Exodus 1947. Ide o skutočný príbeh troch sirôt, ktoré sa po skončení druhej svetovej vojny vrátili domov, aby zistili, že prišli o všetko. Po dvojročnom putovaní po zničenej Európe sa dostali na brehy južného Francúzska. Na lodi Prezident Warfield – neskôr známej ako Exodus – na palube s ďalšími stovkami židovských utečencov, ktorí prežili holokaust sa vydajú na strastiplnú cestu v ústrety novému životu do zasľúbenej zeme, kde o pár mesiacov vznikne štát Izarel.

Súčasnosťou sa zaoberajú dva filmy. Režisérka Laura Bialis vo svojom dokumente Rock v nárazníkovej zóne nás zavedie na hranice pásma Gazy, kde leží Sderot, mesto robotníkov a rockových hudobníkov. Aj napriek tomu, že roky trpia život pod paľbou rakiet Hamasu, ľudia zo Sderotu odolávajú. Film prináša osobný pohľad bežných ľudí žijúcich v na hranici nekonečnej vojny, ako aj silné životné príbehy a umenie hudobníkov, ktorí sa snažia tvoriť kvalitnú hudbu v konfliktnej zóne. V druhom dokumentárnom filme Právo na lásku nám režisér Dan Wasserman priblíži pozoruhodný život dohadzovačky Tovy. Napriek tomu (alebo možno práve pre to), že je paralyzovaná kvôli svalovej dystrofii, sa Tova špecializuje na vyhľadánie partnerov pre ľudí so zdravotným postihnutím. Jej rodičovský prístup vedie k jedinečnému štýlu dohazovania, vďaka ktorému je veľmi úspešná, dala dohromady už vyše 550 manželských párov.

V rámci trojdňového festivalu KolNoa.doc Bratislava bude premietnutých v slovenskej kinopremiére celkovo 5 izraelských dokumentárnych filmov. Premietnuté budú v originálnej jazykovej verzii s anglickými a elektronickými slovenskými titulkami.

K téme

Vianočný knižný radca. 5 tipov na skvelých slovenských autorov Vianočný knižný radca. 5 tipov na obľúbené slovenské autorky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.