Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ÚPVS – nie je schránka ako schránka

BRATISLAVA 22. mája – Schránka už nie je iba poštová, ale aj elektronická, ktorú štát zriadil každému občanovi, či chcel alebo nie. Má ju každý dospelý, živnostník aj firma a je ich viac než 5,4 milióna. Na čo slúžia, ako ich občania využívajú a vedia vôbec o tom, že ich majú?

Jeden z najočakávanejších projektov financovaných z eurofondov – Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS) – predstavil a zhodnotil vo štvrtok v Bratislave na Jarnej konferencii ITAPA 2015 generálny riaditeľ NASES Rastislav Janota. „Portál verejnej správy je dnes v plnej prevádzke. Občania môžu využívať niekoľko desiatok elektronických služieb na jednotnom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, vďaka ktorému sa dostanú k rôznym informáciám a elektronickým službám štátu. Zatiaľ máme spracovaných 35 zo 110 životných situácií, ktoré občan najčastejšie rieši v komunikácii s úradmi,” povedal Janota. Ide o končiaci projekt v rámci OPIS, ktorý reálne odštartoval elektronickú komunikáciu inštitúcií s občanmi či podnikateľmi. „Už dnes je na ústrednom portáli dostupných 157 elektronických služieb, v budúcnosti pribudnú elektronické služby samospráv a vyšších územných celkov,“ vysvetlil Janota s tým, že celkové ukončenie projektu je naplánované na august tohto roka. Elektronickú komunikáciu s úradmi občania už využívajú – za rok 2014 podali cez ÚPVS vyše 200-tisíc elektronických podaní a za prvé štyri mesiace tohto roku viac ako 70-tisíc.

Výhody aj pre úradníkov
ÚPVS je jedným z najdôležitejších komponentov e-Governmentu na Slovensku. Už onedlho bude môcť výhody tohto systému využívať aj viac ako 10-tisíc zamestnancov Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Ocenia najmä urýchlenie a zjednodušenie administratívnych úkonov, ktoré dnes musia vykonávať napríklad pri vybavovaní žiadostí o sociálne dávky, prídavky na deti a podobne.

Virtuálne miesto na komunikáciu s úradmi
Elektronická schránka je miestom, kam môžu byť občanom nad 18 rokov alebo spoločnostiam doručované písomnosti, ktoré si doteraz museli prevziať osobne na pošte. Jedinou podmienkou je pripojenie na internet a vlastníctvo eID preukazu (občiansky preukaz s čipom), ku ktorému dostane aj špeciálnu čítačku. Kým pre občanov je jej používanie dobrovoľné, pre firmy bude od augusta povinné. Do e-schránok budú chodiť aj elektronické rozhodnutia a ich prebratie bude potrebné potvrdiť digitálnym podpisom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Register partnerov verejného sektora postúpil novelou o level vyššie. Niektoré nedostatky však pretrvávajú Register partnerov verejného sektora postúpil novelou o level vyššie. Niektoré nedostatky však pretrvávajú

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.