Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2014 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Tanečná udalosť roka v podaní Eifman Ballet v SND

BRATISLAVA 2. júla – V Slovenskom národnom divadle si 21. a 22 októbra 2014 môžete pozrieť tento legendárny baletný súbor, ktorý po hosťovaní v Moskve, New Yorku, Paríži, Londýne Tokiu, Tel Avive a ďalších metropolách, uvedie v Bratislave strhujúce dielo Rodin v choreografii fenomenálneho Borisa Eifmana.

Eifman Ballet je vyhľadávaným telesom všade vo svete. Beznádejné vypredané predstavenia sprevádzajú nadšené odozvy obecenstva i kritikov. Tanečné diela Borisa Eifmana sú fascinujúce a zároveň zrozumiteľné, čo dáva všetky predpoklady na nezabudnuteľný

„Rodin je predstavenie o tom, akú cenu musí zaplatiť umelec za svoju genialitu“.

Najnovšiu choreografiu Borisa Ejfmana o Rodinovi charakterizovala kritika ako veselú tragédiu o láske. Táto baletná inscenácia, rovnako ako ďalšie diela geniálneho choreografa, však presahuje tému lásky. Boris Eifman v nej kladie filozofické otázky o zmysle bytia na kontraste života bežných a geniálnych ľudí cez príbeh francúzskeho sochára Augusta Rodina a jeho partnerky Camille Claudel.

„Byť choreografom je to isté, ako byť pyrotechnikom. Bez práva na chybu!“

Myšlienky o ľudskom údele, vášeň i trápenie, ktoré tesal Rodin do kameňa, s mimoriadnou intenzitou vizuálneho i pocitového zážitku ponúka Eifman vytváraním obrazov z ľudských tiel. Všadeprítomná je múza Camille Claudel – búrlivý vzťah dvoch výnimočných bytostí až po nenávratný pád krehkej Camille a jej šialenstvo. Lebo balet na tému Rodin je ohnivým tancom i bolestnou, deštruktívnou vášňou.

Štýl Eifmana je výrazný a jeho diela unikátne. Aj v tomto balete nám dopraje trochu zábavy v pohľade na tanečnice kan-kanu a nočný život Paríža, ale predovšetkým brilantné divadlo – príbeh podporený vizuálnymi nie lacnými svetelnými efektmi, naplnený nádhernými živými obrazmi a úžasným tanečným prejavom.

Eifman fascinuje divákov kreatívnym tvarovaním „živých“ replík známych Rodinových diel – ako napríklad Bozk a ďalšie. Všetka česť vynikajúcim tanečníkom, ktorí tieto obrazy – sochy vytvárajú s neuveriteľnou emóciou, ľahkosťou a sugestivitou.

Boris Eifman si hudbu k svojím baletným inscenáciám vyberá sám, aj teraz sa zdôveril, že pri koncipovaní hudobnej línie k Rodinovi si musel vypočuť „celý oceán francúzskej hudby konca 19. a začiatku 20. storočia“. Napokon sa rozhodol pre výber známych skladieb Ravela, Saint-Saënsa, Masseneta a Debussyho.

Tanečný súbor Eifman Ballet bol založený v roku 1977 pôvodne ako Leningrad New Ballet. Je to súbor, ktorý je stelesnením a kombináciou vitality, húževnatosti a nesmierneho zanietenia pre tvorbu. Jeho pôvab, poslanie a výnimočnosť však nespočíva len v kráse tiel a v brilantnosti pohybu, je to dynamická sila osobnosti každého tanečníka, ktorý vie precítiť drámu, vášeň a vyžarovať energiu. A to vďaka genialite choreografa považovaného za jednu z najvýraznejších svetových osobností súčasnosti. Diela Borisa Eifmana vychádzajúce z klasického štýlu, využívajúc prvky gymnastiky, akrobacie a ďalších štýlov, vzrušujú divákov skvelými tanečnými kreáciami s podtextom psychologickej teatrálnosti, výbušnými akciami a bravúrou – akoby nepoznal nemožné.

Vstupenky na predstavenie Rodin si diváci môžu kúpiť v pokladniciach SND, na predajnom mieste v OC Eurovea a on-line z pohodlia domova prostredníctvom portálu www.snd.sk na ktorom sa dozvedia všetky dôležité informácie.

Čo o Borisovi Eifmanovi prezradili jeho spolupracovníci? Spoznajte odpoveď v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=Q0mlGlpyal0

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

AquaCity Poprad: 20 rokov zážitkov a 20 rokov zábavy Kaufland cez víkend otvoril svoj sedemnásty K Park, do Brezna prišiel aj Separ

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.