Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tajomstvo sidla chimneys.jpg
Foto: Bux.sk
12. augusta 2022 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Tajomstvo sídla Chimneys. Skvelá detektívka od Agathy Christie

12.8.2022 – Román Tajomstvo sídla Chimneys, ktorý Agatha Christie napísala v roku 1925 a ktorý sa hneď po vydaní stal literárnou senzáciou, vychádza prvý raz v slovenskom preklade. V tomto znamenitom detektívnom príbehu s prvkami špionáže sa prvýkrát objaví postava svojrázneho inšpektora Battla, známa z románov s legendárnym Herculom Poirotom.

Keď sa Anthony Cade ochotne vzdá nezáživného miesta turistického sprievodcu v Južnej Afrike, aby namiesto dávneho priateľa dopravil do Anglicka dve zásielky – rukopis pamätí grófa Stylptiča a zväzok ľúbostných listov podpísaných istou Virginiou Revelovou – nemá ani potuchy, že sa vďaka tomu ocitne v centre medzinárodného sprisahania a vyšetrovania vraždy.

Po príchode do Londýna však čoskoro zistí, že o memoáre bývalého predsedu vlády nepokojmi zmietaného Hercoslovenska je až podozrivo veľký záujem a odovzdať ich pravému adresátovi nebude vôbec jednoduché. Anthony vyhľadá pisateľku záhadných listov, pôvabnú Virginiu Revelovú, no kým sa nazdá, pomáha jej odpratať mŕtvolu zavraždeného muža, ktorá sa nevedno ako ocitla v jej dome. A tak mu neostáva nič iné, iba začať pátrať na vlastnú päsť…

Tajomstvo sídla Chimneys je špionážne ladená detektívka z roku 1925, napísaná ľahkým, pútavým štýlom a hoci nepatrí k tomu najlepšiemu od Agathy Christie, pre skalným fanúšikov autorky to bude povinná jazda. Navyše ak ide o prvý preklad do slovenčiny.

Vražda istého Taliana a neskôr aj neznámeho grófa Stanislava z Hercoslovenska. Tajné chodby, ukradnuté diamanty, vydieranie, záhadné ľúbostné listy…a napokon veľmi nečakané rozuzlenie, ktoré vás priklincuje k stoličke. Určite zostanete prekvapení.

Dve zaujímavosti.
Agatha Christie napísala podľa knihy v roku 1931 aj divadelnú hru s názvom Chimneys, ale z neznámych dôvodov ju nikdy neuviedli na divadelné dosky. Stalo sa tak až po 70. tokoch a to v Kanade v roku 2003.
Niektoré postavy sa neskôr objavili aj v detektívke Záhada siedmich ciferníkov – lady Eileen, jej otec či kriminalista Battle. Ten dokonca vystupuje aj v ďalších knihách, v Kartách na stole v spoločnosti Hercula Poirota, pani Oliverovej a plukovníka Racea.

„Chimneys?“ zopakoval. „Zvláštne.“
„Prečo? Hovorí ti to niečo?“
„Tak sa volá jedno anglické panské sídlo, drahý James. Trávia tam víkendy členovia kráľovskej rodiny, rokujú v ňom diplomati.“
„Preto som rád, že pôjdeš do Anglicka namiesto mňa. Ty sa vieš pohybovať v takom prostredí,“ lichotil mu Jimmy. „Ja, neokrôchanec z kanadskej divočiny, by som tam bol ako slon v porceláne. Zato ty, ktorý si študoval v Etone a Harrowe…“

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Naozaj chlapi myslia len na sex? Ako vnímajú vzťah a nás, ženy? Koľko ste ochotný obetovať pre naozajstnú pravú lásku?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.