Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Taiwan pokračuje v prekonávaní výziev zmeny klímy

BRATISLAVA 22. októbra – Zmiernenie zmeny klímy – najnaliehavejšia výzva, ktorej dnes čelí medzinárodné spoločenstvo – má priamy vplyv na trvalo udržateľný rozvoj národov po celom svete ako aj na prežitie ľudskej rasy. Napriek špecifickému postaveniu Čínskej Republiky (Taiwan) v rámci medzinárodnej politiky sa jeho vláda aktívne zapájala do globálnej snahy o zníženie emisií CO2 a vyzývala svojich občanov aby prispeli k týmto snahám. V roku 2010 sa dobrovoľne zaviazali sekretariátu UNFCCC a medzinárodnému spoločenstvu, že stanovia konkrétne ciele pre zníženie emisií. Medzinárodné spoločenstvo by malo uznať konanie Taiwanu a zahrnúť ho do celosvetovej siete vzájomnej pomoci.

Úsilie Taiwanu o zmiernenie zmeny klímy je charakterizované dvoma strategickými zložkami: obmedzujúcu tento fenomén a prispôsobujúcu sa tomuto fenoménu. V súvislosti s obmedzením zmeny klímy zriadila vláda Čínskej republiky koncom roku 2009 Riadiaci výbor výkonného dvoru pre úsporu energie a zníženie uhlíkových emisií, ktorý je zodpovedný za vypracovanie hlavného národného plánu na zníženie emisií. Jeho cieľom je aktívne vytvárať náležité právne prostredie a zelenú dopravnú infraštruktúru ako aj nízkouhlíkové energetické systémy, komunity a priemysel. V roku 2012 Taiwan taktiež prijal národné smernice pre prispôsobenie sa zmenám klímy, ktoré zahŕňajú osem hlavných sfér – katastrofy, základná infraštruktúra, vodné zdroje, využitie zeme, pobrežné oblasti, dodávka energie, biodiverzita a zdravie.

Vláda Čínskej republiky navyše pokračuje v podpore schválenia návrhu zákona o znížení emisií skleníkových plynov. Tento návrh, spolu s návrhom zákona o dani z energií, ktorý sa v súčasnej dobe skúma, so zákonom o hospodárení s energiami, ktorý sa už implementoval, a s ustanovením o rozvoji obnoviteľnej energie predstavuje právny rámec pre zníženie emisií skleníkových plynov na Taiwane.

Prezident Čínskej republiky Ma Ying-jeou sa výslovne vyjadril, že „rozvíjanie prostredia charakterizovaného nízkymi emisiami uhlíka a vysokou mierou závislosti na zelenej energii“ je jedným z piatich pilierov národného rozvoja Taiwanu s cieľom premeniť Taiwan na „ostrov s nízkymi emisiami uhlíka a zelenou energiou“. Jeho vláda taktiež spustila plán na vybudovanie „nízkouhlíkovej a trvalo udržateľnej vlasti“. Ako súčasť tohto plánu bolo vybraných 52 dedín, tri mestá – Nový Taipei, Taichung a Tainan – a jeden okres – Yilan ako modelové komunity v rámci nízkouhlíkového a trvalo udržateľného prostredia s cieľom povzbudiť obyvateľov Taiwanu na aktívne zapájanie sa do rozvoja takejto vlasti. Vláda ďalej podporuje systémy výmeny batérií elektrických motocyklov, geografické informačné systémy (GIS) pre siete cyklistických trás a hybridné vozidlá. Taktiež plánuje v najbližších 10 rokoch nahradiť všetky tradičné autobusy v mestských oblastiach elektrickými autobusmi tak, aby postupne vybudovala nízkouhlíkovú dopravnú infraštruktúru.

Čeliac závažným výzvam nastoleným zmenou klímy, niekoľkoročné snahy Taiwanu o zníženie uhlíkových emisií už priniesli konkrétne výsledky. V období od roku 2008 do roku 2012 klesla ročná spotreba energie v priemere o 0,1%, čo predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s obdobím od roku 2004 do roku 2007, kedy v priemere narástla o 3,3%. Okrem toho, v roku 2008 emisie CO2 zo spaľovania palív po prvýkrát klesli a v období medzi rokmi 2008-2012 tieto emisie naďalej klesali v priemere o 0,6% ročne, čo taktiež predstavuje výrazné zlepšenie oproti obdobiu medzi rokmi 2004-2007, kedy emisie rástli v priemere o 2,7% ročne. Pri bližšom pohľade na rok 2012 zistíme, že taiwanské hospodárstvo zaznamenalo rast o 1,32%, ale uhlíkové emisie poklesli o 1,90%, čo dokazuje existenciu inverzného vzťahu medzi hospodárskym rastom a emisiami skleníkových plynov.

Vláda Čínskej republiky (ROC) aktívne vyhľadávala medzinárodnú podporu aby mohla rozšíriť svoj medzinárodný priestor a iniciovala pragmatický a konštruktívny dialóg s pevninskou Čínou, dosahujúc pritom významné výsledky.

V roku 2009 členské krajiny OSN po prvýkrát pozvali vládu ROC, aby sa formálne zúčastnila Svetového zdravotníckeho zhromaždenia ako pozorovateľ, a odvtedy sa každoročne zúčastňuje na tomto podujatí. Okrem toho bol Taiwan v septembri 2013 ako hosť predsedu rady Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) pozvaný na 38. zasadnutie zhromaždenia ICAO. Účasť ROC v týchto dvoch orgánoch má veľký symbolický význam a predstavuje pre Taiwan značné povzbudenie. Dúfa, že medzinárodné spoločenstvo vezme do úvahy tieto precedensy a umožní Taiwanu opodstatnené podieľanie sa v UNFCCC. To umožní Taiwanu nielen prijímať podporu ale aj prispievať medzinárodnému spoločenstvu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Anjelov strážnych máme možno aj vo svojom okolí! Union podporil projekt Vianočnej pošty, písanie listov Ježiškovi môže spestriť čarovná rozprávka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.