Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Svoj majetok ochránite nielen dverami, ale aj oknami

BRATISLAVA 19. mája – Zlodeji sa pri vlámaniach do rodinných domov orientujú čoraz viac na okná ako na dvere. Zabrániť tomu môžete jednoduchým bezpečnostným mechanizmom.

Snahou každého človeka je ochrana svojho osobného majetku. Podľa najnovších štatistík dochádza na Slovensku v súčasnosti každých 30 minút k vlámaniu, či už do rodinného domu alebo do bytu. Čoraz častejšie si zlodeji vyberajú rodinné domy ako cieľ svojho útoku. Slováci tento trend zaregistrovali a zaobstarávajú si bezpečnostné termo dvere do rodinného domu, aby uchránili hlavný alebo bočné vstupy ako sú pivnice, či garáže. Otázkou pre majiteľov zostáva, čo spraviť s oknami. Ako dokážem zabrániť zlodejom, aby sa mi dostali dovnútra cez okno?

Tu je situácia iná ako pri dverách. Pri výmene bežných dverí za bezpečnostné sa odporúča vymeniť aj zárubňa. Pri oknách však môžeme nechať naše pôvodné, ktoré máme, a to plastové alebo drevené. „V súčasnosti už väčšina zlodejov neprechádza cez okná klasickým spôsobom ako sme kedysi boli zvyknutí, to znamená rozbíjaním sklenených výplní,“ konštatoval konateľ spoločnosti ADLO Jozef Adame. Podľa neho jedným z dôvodov je hlučnosť. „Páchateľ, zlodej upozorní na seba okoloidúcich, domácich, susedov. Druhý dôvod je ten, že často pri takomto rozbíjaní skiel dochádza k zraneniu páchateľa,“ vysvetlil p. Adame.

Zlodeji si tiež uvedomili, že moderné plastové okná sa dajú otvoriť oveľa rýchlejšie a tichšie pri použití malého bežného náradia. „Štandardný skrutkovač majú všetci ľudia vo svojej domácnosti. Bežným skrutkovačom sa riadne uzavreté plastové okno dá otvoriť z vonkajšej strany veľmi jednoducho a ticho. Zapáčením skrutkovača, tým, že ho vsuniem medzi okno a rám okna, už po vyvinutí malej sily jednotlivé istiace valčeky, ktoré sú po obvode okna postupne vyskakujú zo svojich protikusov. Okno sa po malej chvíľke dokáže úplne otvoriť,“ vysvetlil celý postup p. Adame.

Voči tomu však existuje spoľahlivá a osvedčená ochrana, a tou je domontovanie uzamykacieho mechanizmu. Ako ďalej uviedol Adame, uzamykací mechanizmus je pevná oceľová lišta, ktorá sa zvislo umiestni na okno pod existujúcu kľučku a okno uzavrie smerom hore aj dole v dvoch samostatných pevných bodoch, kde sa vysúvajú dostatočne pevné oceľové tŕne. „Takže spoľahlivo zabránia akémukoľvek páčeniu okna. Takýto uzamykací mechanizmus je v princípe jednoduché zariadenie, ale veľmi účinné, pretože odoláva sile až 700 kilogramov,“ poznamenal p. Adame. Spomínaný systém netreba samostatne uzamykať, nie sú potrebné ani kľúče, ale automaticky sa ovláda kľučkou, ktorou otvárame

Pri každom otvorení okna uzamykací mechanizmus odomkne, a pri každom otočení kľučky a zavretí okna, spoľahlivo uzamkne v týchto dvoch pevných istiacich bodoch. Výhodou je, že okná sa nemusia meniť. Bezpečnostný prvok sa dá namontovať kedykoľvek a v akýchkoľvek dĺžkach. Rovnakým mechanizmom sa dajú ochrániť aj balkónové dvere, terasové dvere a rôzne francúzske otváracie okná.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Huawei Seeds for the Future 2021 má nových absolventov dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.