Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

SUMMIT: Európa podpíše s Čínou memorandum o porozumení

RIGA/BRATISLAVA 5. novembra (SITA – od vyslanej redaktorky Diany Burgerovej) – Po spoločnom rokovaní predsedov vlád 16 krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktoré sa pred chvíľou začalo v Národnej knižnici Lotyšska v Rige, podpíše Slovenská republika s Čínou Memorandum o porozumení. Hoci na summite 16+1 oficiálne zastupuje Slovensko premiér Robert Fico, memorandum podpíše štátna tajomníčka Ministerstva financií SR Dana Meager. Po skončení summitu bude mať Fico brífing. Rokovanie vedie lotyšský premiér Maris Kučinskis.
Tri prioritné oblasti spolupráce do budúcnosti, o ktorých dnes rokujú aj na summite, sú infraštruktúra, špičkové technológie a ekologicky šetrné technológie. Vzťahy však posilňujú aj v oblasti dopravy, vzdelávania, vedy, výskumu, inovácií či cestovného ruchu. Výsledkom summitu bude strategická agenda tohto partnerstva do roku 2020.
V rámci medzinárodnej spolupráce považujú partneri zoskupenia 16+1 toto partnerstvo za pokrokové. Navyše úzka spolupráca jedenástich krajín Európskej únie s Čínou prispieva v oblasti strategického partnerstva k vyrovnaným a dobrým vzťahom v rámci celej únie.
Summit 16+1 v Rige je piatym spoločným stretnutím predsedov vlád 16 krajín Európy s Čínou, nadviaže na výsledky rokovaní v čínskom Suzhou z novembra 2015. Zástupcovia týchto 17 krajín sa pravidelne stretávajú od roku 2012, keď sa vo Varšave uskutočnila prvá schôdzka. Základ spolupráce krajín strednej a východnej Európy s Čínou však vytvorilo hospodárske fórum v roku 2011 v Budapešti. Šestnásťčlenný tím krajín strednej a východnej Európy tvoria Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Čierna Hora, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko a Slovensko.

di;mt

K téme

Pacientska komunita vytvorila odporúčania, aby pacienti aj naďalej profitovali z digitálnej komunikácie v postpandemickom svete Startup World Cup & Summit bude online a zadarmo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.