Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88760_54047 676x451.jpg
25. septembra 2018 EkonomikaBankovníctvo od PRservis.skSITA Diskusia()

Študenstké účty – aké výhody ponúkajú?

BRATISLAVA 25. septembra 2018 – Ceny za študentský účet sa pohybujú v bankách od nula do troch eur. Väčšina bánk vie mesačný poplatok za študentské konto odpustiť už na základe veku či potvrdenia o štúdiu. Iné účet ponúkajú so zľavou len ak je ich majiteľ aktívny klient.

Napríklad Poštová banka ponúka Užitočný účet Junior bez poplatku všetkým mladým (nielen študentom) od 15 do 26 rokov vtedy,  ak si aktivujú mobilnú aplikáciu a zároveň sa prihlásia do programu odmeňovania Peniaze s5, ktorý vracia časť peňazí minutých na nákup. Inak stojí toto konto 1 euro.

Podpora sporenia

Sporiť na študentskom konte sa veľmi neoplatí, lebo úroky sú nulové alebo veľmi nízke. Napriek tomu niektoré banky sporenie na ňom podporujú. mBank ponúka študentom mKonto #navlastnetriko, ktoré je limitované vekom od 15 do 18 rokov. „Účet je zadarmo a klient má zvýhodnené až štyri sporiace účty,“ informuje Kristína Gáliková, hovorkyňa mBank.

Prima banka ponúka slušný 1% ročný úrok, ale len do výšky 1 000 eur. Nad túto sumu je úrok nulový.

Automatické sporenie pri každej platbe debetnou kartou ponúka študentom aj VÚB.

Zvýhodnené karty a výbery

Študenti sú väčšinou fanúšikmi platieb kartami či mobilmi. Mali by si preto zistiť, aké karty banka ponúka k študentskému účtu. Sú to zvyčajne lacnejšie neembosované debetné karty. Za embosované debetky si študent priplatí niekoľko eur mesačne. Navyše počet kariet je pri študentskom účte zvyčajne limitovaný. Jedna karta je už bežnou súčasťou účtu, ale ak by študent chcel kariet viac, musí si opäť priplatiť niekoľko eur mesačne.

Ale sú aj výnimky. Napríklad Poštová banka ponúka k Užitočnému účtu Junior až 4 platobné karty medzi nimi je na výber aj Bratislavská mestská karta.

Banky tiež pochopili, že študent chce byť individuálny a vynikať. Aj preto Slovenská sporiteľňa a Tatra banka ponúkajú karty s vlastným dizajnom.

Výbery z bankomatov

Finančné domy tiež vedia, že študenti používajú často aj hotovosť na drobné nákupy. Preto zvýhodňujú aj výbery z bankomatov. „Podporujeme jednoduchosť a klient do 18 rokov má nárok na kartu, kde sú prvé tri výbery z bankomatu zdarma. Od 18 rokov má nárok na kartu, kde má výbery nad 70 eur zadarmo,“ dodáva Gáliková, hovorkyňa mBank. Za výbery z cudzieho bankomatu si banky účtujú bežne niekoľko eurové poplatky, ktoré môžu v študentskej peňaženke chýbať.

Ak študuje mladý človek v zahraničí, mal by si preveriť aj to, či jeho banka má nejaké zľavy na výbery z bankomatu za hranicami Slovenska. Zvyčajne sú zľavy pri výberoch z bankomatu rovnakej bankovej skupiny. Bezplatné výbery z bankomatov na Slovensku aj v zahraničí ponúka pre mladých do 26 rokov napríklad UniCredit Bank. Výhody U konta pre mladých získate aj keď nie ste študent.

Nie všade sú výbery neobmedzené a bez poplatkov. Napríklad pri OTP Ready konte je výber bez poplatku len jeden do mesiaca. V OTP banke mladí nepotrebujú potvrdenie o návšteve školy, Ready konto si môže otvoriť každý od 15 do 26 rokov.

Dôležitá je aj dostupnosť bankomatov vytipovanej banky v okolí školy, internátu či knižnice. Lokátor bankomatov nájdu študenti ľahko na weboch bánk či v mobilných aplikáciách.

Internet a mobil banking

Prehľadný a bezpečný internet či mobil banking je pre väčšinu študentov tiež dôležité kritérium pri výbere účtu. Mladí ľudia dávajú dôraz aj na užívateľsky užitočné a prehľadné aplikácie, ktoré im uľahčia narábanie s účtom.

Napríklad VÚB a Tatra banka ponúkajú jednoduché platby cez aplikáciu Viamo. Táto aplikácia umožňuje medzi študentmi si posielať malé sumy za úhrady v krčme či reštaurácii.

Limitovaný vek

Pri študentských účtoch je podmienkou mať istý vek a študovať. Banky zvyčajne ponúkajú študentské účty od 15 do 26 rokov. Takže ich môžu získať aj stredoškoláci, vysokoškoláci, ale aj doktorandi. Napríklad v ČSOB sa môže študentský účet FUN využívať až do 28 rokov.

Papierovačky

Na založenie študentského konta bude študent potrebovať zvyčajne potvrdenie o dennom štúdiu, niekde mu postačí aj potvrdenie o externom štúdiu. V niektorých bankách nemusí študent predložiť na pobočke ani potvrdenie o návšteve školy, pretože zľavnený účet sa viaže iba na vek. Tak to robí napríklad mBank, kde je účet zadarmo pre študentov do 18 a stačí mať občiansky preukaz.

Poštovej banke tiež získa študent vo veku od 15 do 26 rokov konto automaticky, iba na základe dokladu totožnosti. Študentský účet si môžete založiť aj online napríklad v Slovenskej sporiteľni cez počítač a web kameru.

Extra lákadlá

Banky si študentov chcú získať aj službami navyše. V ČSOB môžu mladí od 18 rokov v rámci študentského účtu využiť povolené prečerpanie do 300 eur. V tejto banke môžu mladí pri využívaní študentského FUN účtu získať aj 30-eurové vreckové v rámci akcie do konca októbra. Odmenu 10 eur získajú za prvú platbu kartou. Ďalších 10 eur získajú za inštaláciu a využitie mobilnej aplikácie a desaťeurový bonus získa študent, ak si svoj účet otvorí online.

VÚB má do konca októbra súťaž o iPhone pre študentov, ktorí si u nej založia účet a budú ho aktívne používať.

Prima banka odmeňuje platbu kartou 0,5% odmenou zo zaplatenej sumy.

Prehľad študentských účtov

Portál BANKY.sk denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch (účtochsporeníúverochhypotékach a investovaní) a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

K téme

Účet zadarmo – aké podmienky musíte splniť 2.časť Typy bankových účtov – Komerčné účty 2. časť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bankovníctvo

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.