Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88839_54157.jpg
1. októbra 2018 EkonomikaBankovníctvo od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako mať účet v banke bez poplatkov

BRATISLAVA 1. októbra 2018 – Pozrite si podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste za účet banke neplatili nič.

Cenu konta v banke si môžete znížiť na nulu či na polovicu, ak ho využívate aktívne, sporíte si na ňom či využívate online novinky. Banky v rámci konkurenčného boja ponúkajú polovičné alebo 100% zľavy z ceny účtu. Banky.sk sa pozreli na to, čo musíte splniť, aby ste ušetrili.

Podmienky zliav

V prvom rade banky chcú, aby ste účet využívali aktívne. To znamená, aby ste si naň posielali výplatu, mali zriadených niekoľko trvalých príkazov, SEPA inkás či platili často platobnou kartou. Niektoré banky vyžadujú mať aj depozitné či úverové produkty či aktívne využívať ich online služby.

Podmienky zliav sú výhodné nielen pre vás, ale aj pre banku. Ak ste na účte aktívny, banka vie o vás viac a môže vám na základe zozbieraných dát ponúkať aj iné svoje produkty. Pri používaní karty za vás inkasuje od obchodníkov a od kartových firiem poplatky. Pri využívaní viacerých produktov či manželských zliav, na vás banka môže zarobiť cez krížový predaj.

Bez podmienok

Účet bez poplatkov a bez podmienok ponúkajú na Slovensku len dve banky- mBank a Fio banka. Sú to online banky, ktoré sa chcú odlíšiť od konkurencie práve nízkymi poplatkami za bankové služby. Konto majú síce zadarmo, ale v balíkoch zvyčajne nemajú výbery z bankomatov neobmedzené ako iné banky. Takže napríklad vo Fio banke zaplatíte za každý výber z bankomatu viac ako raz do mesiaca 1,20 eura. V mBank za výber nad 70 eur neplatíte nič, pod túto sumu vás výber výjde na 1 euro.

Účet zadamo ponúka aj nová mobilná banka 365, ale tá zatiaľ funguje v beta verzii. Aj u nej sú výbery v cudzích bankách okrem Poštovej banky spoplatnené.

Jednoducho a prehľadne

Z kamenných bánk si kladie najmenej podmienok na 100% zľavu z ceny účtu UniCredit Bank. Tá vám ponúkne svoje U Konto bez poplatkov, ak vám na účet chodí minimálne 400 eur. V prípade, že vám výplata v tejto sume nepríde zaplatíte za účet až 8 eur. Táto ponuka zľavy je transparentná a jednoduchá.

Odmena za aktivitu aj produkty

VÚB ponúka 100% zľavu z účtu, ak využívate tri z jej produktov (napríklad spotrebný či hypotekárny úver a kreditku) a zároveň ste na účte aktívny to znamená, že vám príde na účet minimálne 500 eur mesačne a využívate internet či mobil banking. Bez poplatkov dostanete účet aj vtedy ak si otvoríte účet online. Avšak zadarmo ho budete mať len na pol roka. Polovičné zľavy z účtu získate už pri dvoch produktoch a aktívnom využívaní konta.

Podmienky na zľavy z účtu sú dosť komplikované, ale kto účet a banku bežne využíva, nemá problém s ich splnením.

ČSOB odmeňuje klientov polovičnou zľavou z ceny účtu za aktivitu, za vklady, ale aj za počet produktov. Medzi podmienkami je napríklad, že každý mesiac dostanete výplatu min. 400 eur na účet, máte nastavené 3 pravidelné platby a 5 krát zaplatíte kartou. To všetko musíte splniť súčasne. Polovicu poplatku za účet vám táto banka odpustí, ak v nej máte úspory alebo úvery minimálne vo výške 20 000 eur, čo nie je bežná suma, ktorú klienti držia na bežnom účte. Balík Pohodamôžete mať aj zadarmo, ak si skombinujete dve rôzne zľavy.

Využívanie noviniek a rodina

Tatra banka vsadila pri zľavách na účte na svoje technologické novinky. Jej účet, ktorý stojí až 7 eur môžete mať za polovicu, ak využijete aspoň dve inovácie ako napríklad mobilnú aplikáciu, službu dialog, hlasovú biometriu alebo spending report. Tiež manželia majú účet za polovicu.

100% zľavu získate, ak si v tejto banke skombinujete viac polovičných zliav. Druhá možnosť na účet zadarmo je mať v tejto banke úspory alebo úvery minimálne vo výške 20 000 eur. Polovičnú zľavu dostane skoro každý aktívny klient, ktorý vie využívať bankové novinky.

Vernostná zľava

OTP banka vsadila pri zľavách za účet na aktivitu, na vklady a na manželské zľavy. Jej aktívny účet, ktorý stojí mesačne 6 eur, dostanete za polovicu ceny, ak splníte tri podmienky: kreditný obrat 300 eur, 3 platby platobnou kartou a jeden trvalý príkaz či inkaso.

Bez poplatku budete mať účet vtedy, ak ste na ňom aktívny a máte tam uložených 10 000 eur alebo váš manžel/manželka má rovnaký účet v OTP banke.

Podmienky na polovičnú zľavu sú splniteľné a porovnateľné s inými bankami. Úplná zľava je komplikovaná a naviazaná na viacero účtov či na vysoké sumy sporenia, čo je v dnešných časoch nízkych úrokov nevýhodné.

Pravidelné sporenie

Slovenská sporiteľňa vám dá účet bez poplatkov, ak ste na ňom aktívny teda urobíte platby kartou vo výške minimálne 200 eur a súčasne máte zriadené tri pravidelné platby a ešte k tomu si musíte pravidelne sporiť.

Ďalšou možnosťou, ako získať v sporiteľni účet zadarmo, sú úspory vo výške aspoň 15 000 eur.

Na polovičnú zľavu vám stačí platba kartou minimálne 100 eur, mať jeden trvalý príkaz a pravidelne si sporiť.

Podmienok na zľavu z ceny účtu je veľa, ale sú splniteľné aj pre bežného klienta.

Úspory za platby kartou

Prima banka je už poslednou bankou, ktorá ponúka vrátiť na váš účet 0,5 % z objemu platieb kartou. V tomto prípade môžete ušetriť niekoľko centov, ale aj celý poplatok za účet, ak platíte kartou veľmi často. Účet bez poplatku získate aj vtedy, ak váš priemerný denný zostatok na účte bude minimálne 10 000 eur.

Odmena za platbu kartou je lákavá, ale museli by ste ňou platiť naozaj často. Aby ste usporili rovnakú sumu, akú mesačne platíte za účet, museli by ste počas mesiaca zaplatiť kartou aspoň 780 eur. Podmienka vysokého denného zostatku je pre bežného klienta nereálna.

Odmeny namiesto zľavy

Poštová banka nezľavňuje priamo cenu účtu, ale ponúka možnosť získať zľavy ak zaplatíte kartou vo vybraných obchodoch (Zľavadňa, 101 Drogerie, Panta Rhei) v rámci programu Peniaze s5. Ďalšie zľavy napríklad z úroku pri spotrebnom úveru dostanete vtedy, ak zaplatíte z účtu mesačne 200 eur.

Raiffeisen Bank tiež neponúkajú žiadne zľavy z ceny účtu, ale dáva odmeny za platby inkasom až do výšky 2 eur mesačne.

Obe banky si vybrali cestu dodatočného odmeňovania za aktivitu namiesto priamej zľavy z účtu. Je to výhodne pre ich aj pre aktívneho klienta.

Základný účet je lacný

Účet môžete mať zadarmo aj vtedy, ak si v banke vyberiete základný účet, ktorý bankám nanútila pred pár rokmi vláda. Ten je určený pre ľudí s príjmom pod 400 eur a to bez poplatkov. Pre tých, ktorí zarábajú nad túto hranicu bude základný balík za 3 eurá. Tento účet má však obmedzený počet kariet či transakcií. Ak ste v banke aktívny, neoplatí sa.

Všetky podmienky na zľavy z ceny účtov v bankách si pozrite v nasledujúcej tabuľke.

Portál BANKY.sk denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch (účtochsporeníúverochhypotékach a investovaní) a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

K téme

Union vzdeláva odbornú verejnosť, začínajúcim lekárom posiela unikátnu brožúru KOMPAS Stovky značkových výrobkov majú odteraz v Tescu ešte nižšiu cenu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bankovníctvo

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.