Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

SPP uzavrel nový diverzifikačný kontrakt s E.ON Global Commodities

BRATISLAVA 2. októbra – Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a E.ON Global Commodities uzavreli 5-ročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť na Slovensko denne až 2 milióny m3 plynu. Ide o ďalšie z preventívnych opatrení, ktorými SPP reaguje na zvýšené riziko obmedzenia dodávok plynu z východu. SPP ako kľúčový dodávateľ zemného plynu na Slovensku, a zároveň dodávateľ poslednej inštancie, má v súčasnosti 1,23 milióna zákazníkov a bezpečné dodávky zemného plynu počas nadchádzajúceho zimného obdobia sú pre spoločnosť absolútnou prioritou.

Nový kontrakt, ktorý nadobúda účinnosť v októbri 2014, nahrádza zmluvu podpísanú medzi SPP a E.ON Ruhrgas po plynovej kríze v roku 2009. Oproti pôvodnému kontraktu zmluva ponúka pre SPP výhodnejšie podmienky v podobe väčšieho denného pevného výkonu s miestom dodania v rakúskom Baumgartene. Popri podpise diverzifikačného kontraktu, SPP v rámci preventívnych opatrení zrealizoval aj mimoriadny nákup plynu na spotovom trhu v Rakúsku na obdobie posledného štvrťroka 2014 a prvého štvrťroka 2015, ktorý bude v prípade potreby prepravený na Slovensko cez vstupný bod Baumgarten.

„V SPP aktuálnu situáciu veľmi pozorne sledujeme a dôsledne sa pripravujeme na rôzne scenáre vývoja situácie počas zimných mesiacov, ktoré sprevádza vyššia spotreba. Nad rámec existujúcich nástrojov sme prijali ďalšie opatrenia, vďaka ktorým sme v prípade mimoriadnej situácie schopní pre našich zákazníkov zabezpečiť vyše 30 % štandardnej dennej spotreby z nezávislých zdrojov, a tým výrazne znížiť našu závislosť od dodávok z východu ako jediného zdroja zemného plynu,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.

Plyn na Slovensko môže prísť aj z ČR alebo z Rakúska
V rámci prijatých technických opatrení je pri obmedzení dodávok cez vstupný bod Veľké Kapušany možné na prepravu ruského plynu alebo plynu z iných zdrojov (napr. zo spotových trhov) využiť vstupný bod medzi SR a ČR Lanžhot alebo vstupný bod medzi SR a Rakúskom Baumgarten. Na dodávku plynu by bol následne využitý tzv. reverzný tok, ktorý je funkčný a technicky pripravený na prípadné spustenie v priebehu niekoľkých hodín. Prostredníctvom zazmluvnenej pevnej prepravnej kapacity cez územie ČR má SPP zabezpečený prístup na likvidný nemecký spotový trh.

Zásobníky sú stále hlavným nástrojom na vykrytie dennej spotreby v zimnom období
Kapacita, ktorú má SPP rezervovanú v podzemných zásobníkoch, je k dnešnému dňu využitá takmer na maximum. Súčasný objem plynu natlačený v zásobníku pre potreby SPP je vyše 1,5 mld. m3 plynu. Vtláčanie plynu do zásobníkov, ktoré stále prebieha aj pri zníženom objeme dodávok z východu, bude pokračovať ešte do konca októbra. Následne sa začne s vyťažovaním plynu zo zásobníkov do plynárenskej sústavy na zabezpečenie dodávok plynu pre spotrebiteľov počas zimného obdobia. V prípade pretrvávania tohto stavu dlhšiu dobu je SPP pripravený rokovať aj so zahraničnými spoločnosťami, ktoré majú uskladnený plyn v zásobníkoch na území Slovenska, s cieľom jeho využitia pre potreby slovenských odberateľov.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nadácia SPP v novom ročníku komunitného grantu zdvojnásobí svoju podporu Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.