Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

SPP garantuje dodávky plynu aj pri zastavení toku z východu

BRATISLAVA 27. februára – Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) ako kľúčový dodávateľ zemného plynu na Slovensku dnes na porade Ministerstva hospodárstva SR deklaroval, že aj v prípade úplného zastavenia dodávok z východu je pripravený pokračovať v plynulých a spoľahlivých dodávkach plynu pre všetkých svojich zákazníkov na Slovensku.

„Môžeme to garantovať aj vďaka tomu, že stále máme k dispozícii takmer polovicu našich zásob zemného plynu,“ zdôraznil Štefan Šabík, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SPP. Slovenský plynárenský priemysel, a.s., počas vykurovacej sezóny 2014/2015 nepretržite čelil obmedzeniam dodávky objednaného plynu vo výške 20 – 50%.

„Riziko zastavenia dodávok nie je pre nás nová situácia, zodpovedne sa na ňu pripravujeme od nášho nástupu do SPP v lete 2014. Keďže plyn dodávame takmer 1,3 miliónu našich zákazníkov a myslieť musíme aj na tých, ktorých dodávateľ môže zlyhať, bezpečnosť dodávok je pre manažment SPP a napokon aj pre nášho akcionára nekompromisne najvyššia priorita,“ doplnil generálny riaditeľ.

SPP si pred zimnou sezónou zabezpečil podstatne vyššie zásoby plynu ako ukladá legislatíva dodávateľom na Slovensku. V súčasnosti má spoločnosť v zásobníkoch stále takmer polovicu z tohto objemu. Aj vďaka všetkým prijatým opatreniam SPP zabezpečí pre svojich zákazníkov plynulé dodávky plynu nielen do konca zimnej sezóny, ale aj v priebehu celého roka 2015. V rámci príprav na prípadné výpadky dodávok SPP pred vykurovacou sezónou naplnil zásobníky, nakúpil plyn na medzinárodných trhoch a podpísal diverzifikačný kontrakt, ktorý v prípade potreby zabezpečí 2 milióna m3 plynu denne.

Ak by došlo k výraznému obmedzeniu alebo zastaveniu dodávok cez územie Ukrajiny, Slovensko môže na prepravu plynu z iných zdrojov využiť tranzitné potrubie spájajúce Slovenskú republiku s Rakúskom i Českom. Na tranzit by bol následne využitý tzv. reverzný tok. SPP má tiež cez potrubia v ČR prístup na medzinárodný trh s plynom na západe.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nadácia SPP zverejnila výsledky programu Športuj aj ty! Cenu Dionýza Ilkoviča pre najlepších učiteľov prírodných vied udelili už siedmykrát

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.