Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovník pojmov z oblasti migrácie a azylu

BRATISLAVA 19. januára – Európska migračná sieť (EMN) vydáva aktualizovaný Slovník pojmov z oblasti migrácie a azylu určený pracovníkom štátnej a verejnej správy, tvorcom politík, zákonodarcom, výskumníkom, akademikom, novinárom a iným odborníkom, ktorí vo svojej práci riešia problematiku migrácie a azylu. Nové vydanie slovníka obsahuje viac ako 400 odborných výrazov preložených v 23 európskych jazykoch vrátane slovenčiny. Viacjazyčný výkladový slovník zostavila Európska migračná sieť (EMN).

Do najnovšej verzie slovníka pribudlo takmer 100 nových pojmov a viac ako 120 starších výrazov bolo upravených podľa aktuálneho stavu a v súlade s platnou európskou legislatívou. Na tvorbe slovníka sa podieľa Európska komisia, členské štáty EÚ a Nórsko. Za Slovensko do slovníka prispieva Úrad Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku ako koordinátor Národného kontaktného bodu EMN.

Slovník vo forme publikácie je dostupný na webovej stránke EMN:
http://emn.sk/sk/na-stiahnutie-emn/publikacie-emn/item/download/1160_b65fa1e75dbcab2b16962fbe9284c465.html

Slovník je dostupný aj v interaktívnej podobe na webovej stránke Európskej komisie:
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/networks/european_migration_network/glossary/index_a_en.htm

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

Európska migračná sieť (European Migration Network – EMN) poskytuje aktuálne, objektívne, spoľahlivé a porovnateľné informácie o migrácii a azyle na účely tvorby politík Európskej únie a jej členských štátov. Medzi hlavné aktivity EMN patrí príprava štúdií a výročných správ, výmena informácií v rámci systému ad hoc otázok a organizovanie rôznych odborných stretnutí. EMN vznikla na základe Rozhodnutia Rady 2008/381/ES a financuje ju Európska únia. Aktivity EMN na Slovensku spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.

Národný kontaktný bod EMN v SR tvorí Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Štatistický úrad SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) vo funkcii koordinátora. V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať na tel. č.: +421 2 5262 3335 alebo prostredníctvom e-mailu: ncpslovakia@iom.int. Viac o aktivitách EMN nájdete na webovej stránke www.emn.sk alebo www.emn.europa.eu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

dm vyvinula produkty vlastných značiek neutrálne k životnému prostrediu* pod označením Pro Climate Koučing – nástroj, ktorý človeku približuje budúcnosť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.