Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenskí študenti začínajú stavať Reťazové reakcie

BRATISLAVA 1. októbra – CHEMGENERATION.COM, už trojročný edukačný webový portál, sa odteraz stáva centrom zaujímavej prírodovednej súťaže pre študentov stredných škôl a osemročných gymnázií. Vedecká súťaž „Reťazová reakcia“ sa zameriava na študentov stredných škôl a osemročných gymnázií, ukazuje im kreatívnu stránku vedy, i to, že chémia môže byť krásna a zábavná. Súťaž je založená na zvedavosti študentov a ich schopnostiach riešiť problémy, keďže musia používať vlastné vedomosti získané v škole pre zostavenie jedinečného, fyzikálno-chemického zariadenia.

Úlohou súťažných tímov je vytvoriť stroj založený na reťazovej reakcii, ktorý funguje vďaka sérii fyzikálnych dejov a chemických reakcií. Súťažiaci budú potrebovať teoretické znalosti a taktiež svoju kreativitu a experimentálneho ducha. Vedecká súťaž Reťazová reakcia štartuje dnešným dňom v 6 krajinách strednej Európy, vrátane Slovenska.

Organizátorom súťaže je chemická spoločnosť BASF. Na Slovensku projekt podporili významné odborné a vzdelávacie inštitúcie: Slovenská spoločnosť chemická, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied i Združenie učiteľov chémie. Zmysel projektu je jednoduchý: pritiahnuť mladých ľudí ku chémii, ktorá napriek svojmu významu stále nepatrí medzi obľúbené školské predmety.

„Každý rok vymýšľame hravé a zaujímavé vzdelávacie projekty, aby sme stredoškolákom tlmočili kľúčové posolstvo: Chémia je cool! Minulý rok sme zostali ešte vo virtuálnom svete a našu on-line hru FUTURE CITY hralo viac ako 50 000 mladých ľudí. Tento rok sme sa však rozhodli vykročiť z virtuálneho sveta a zasvätiť ho praktickej vedeckej hre s názvom Reťazová reakcia,“ povedal Filip Dvořák, Head of Communications & Government Relations v BASF Central Europe. „Počas jari tohto roka súťaž overila kreativitu študentov už v troch krajinách: Česku, Srbsku a Rumunsku. Bolo krásne sledovať všetky tie úžasné stroje fungujúce na princípe reťazovej reakcie, ktoré študenti vytvorili spolu so svojimi učiteľmi. Súťaž sa stala skvelou príležitosťou získať viac poznatkov o fyzikálnych dejoch a chemických reakciách z každodenného života zábavným, hravým spôsobom. Som si istý, že táto edukačná súťaž bude obľúbená a prinesie vynikajúcu skúsenosť i slovenským stredoškolákom.“

„Chémia a fyzika hýbu svetom okolo nás, teraz je rad na vás, aby ste ich rozhýbali!“
Základ prírodovednej súťaže Reťazová reakcia tvoria zvedavosť, nápaditosť a schopnosť riešiť problémy. Úlohou tímov zložených z maximálne 5 študentov vo veku 15-19 rokov je využiť teoretické vedomosti zo školy pri tvorbe unikátneho chemicko-fyzikálneho stroja. Hnacím motorom súťaže je postaviť čo najpôsobivejší stroj fungujúci na princípe fyzikálnych dejov a chemických reakcií.

Pod dohľadom učiteľa chémie alebo fyziky budú na tvorbe stroja pracovať školské tímy. Povinnosťou každého z nich je vytvoriť stroj s aspoň desiatimi na seba nadväzujúcimi krokmi, pričom minimálne tri z nich budú mať chemický základ. Študenti tak využijú v praxi tie vedomosti, ktoré si doposiaľ osvojovali často len v teórii. Použiteľných chemických pokusov je hneď niekoľko: zmena farby acidobázických kvapalín, vodivosť solí či využitie galvanických článkov.

Stroj nemusí byť na prvý pohľad sofistikovaný. Študenti môžu pri jeho zostrojovaní použiť i najobyčajnejšie predmety a naučiť sa niečo nové o pojme recyklácia.

Do prírodovednej súťaže Reťazová reakcia sa môžu zapojiť stredoškolské tímy svojou registráciou (od 1. októbra do 15. novembra) a zaslaním videa s funkčným strojom založeným na reťazových reakciách (formulár bude k dispozícii od 1. novembra do 15. novembra 2013) na webovej stránke CHEMGENERATION.COM.

Spoločnosť BASF myslela i na inšpiráciu: na tejto edukačnej webové stránke sú k dispozícii ukážkové videá fyzikálnych dejov a chemických reakcií, ako aj návrh predmetov, ktoré je možné pri stavbe kreatívneho stroja použiť. Vyhlásenie víťazov národného kola bude mať na starosti profesionálna porota zložená z expertov partnerských inštitúcií. Špeciálna cena čaká i na tím, ktorého stroj najviac zaboduje u širokej verejnosti na základe on-line hlasovania pre najzaujímavejší stroj. Každý člen porotou oceneného tímu (samozrejme vrátane učiteľa i samotnej školy) spolu s víťazným tímom verejnosti získa hodnotné výhry.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Realitné fondy zaznamenali medziročný nárast 11,5 %. Pozitívne vyhliadky bude umocňovať trend klesajúcich úrokových sadzieb Ceny ojazdených áut na slovenskom trhu medziročne stúpli, v ponuke ich ale bolo viac

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.