Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sng 768x513.jpg
SNG
19. januára 2018 PR správyKultúraUmenie od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenská národná galéria 2018

BRATISLAVA 19. januára 2018

Ako pokračuje rekonštrukcia areálu SNG?

Prioritná investičná akcia MK SR – Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu SNG – sa týka rozsiahleho areálu na Vajanského nábreží a vstupuje do nej niekoľko budov. Okrem obnovy galerijných prevádzok by sme chceli ponúknuť kultúrny verejný priestor v centre mesta určený všetkým záujmovým skupinám. Výsledkom by mala byť nielen moderná galéria, ale moderná verejná inštitúcia 21. storočia.

Od začiatku (odovzdanie staveniska 18. 1. 2016) sa simultánne pracuje na všetkých objektoch. K dnešku sa dokončila hrubá stavba poschodového depozitárneho domu so siedmimi nadzemnými a dvoma suterénnymi podlažiami, ošetrili sa všetky kovové konštrukcie v objekte Premostenia a administratívy, pribudla konštrukcia nadstavby objektu bývalej knižnice, je založená multifunkčná hala. Paralelne riešime revízie a iné problémy, ktoré taká rozsiahla rekonštrukcia prináša.

Odborní pracovníci galérie v súvislosti s rekonštrukciou už v januári 2018 začali s prípravou budúcich stálych expozícií, ktoré by mali obsiahnuť široké zbierky galérie a zároveň reflektovať výsledky úspešných a dôležitých projektov z posledných rokov, napr. Sen × skutočnosť.

K 31. 12. 2017 bolo preinvestovaných na stavebné práce a dozor 8 848 164,42 € vrátane DPH, čo predstavuje 19,13 % objemu financií.

Alexandra Kusá
generálna riaditeľka SNG

Aká bola úspešnosť a návštevnosť projektov v minulom roku?

Návštevnosť výstav/expozícií

V roku 2017 sa podarilo dosiahnuť na výstavách SNG v Bratislave 57 888 návštevníkov, čo znamená oproti roku 2016 (43 374) navýšenie o 14 514 návštevníkov výstav. Po sčítaní s vysunutými pracoviskami v Pezinku, vo Zvolene, v Ružomberku, v Strážkach a s Kunsthalle Bratislava stúpne počet na 134 216 návštevníkov expozícií a výstav (oproti 124 135 v roku 2016).

Najnavštevovanejšou výstavou v bratislavskom Esterházyho paláci bola výstava Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945, mapujúca premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu. Od jej otvorenia dňa 20. 10. 2016 do 26. 2. 2017 ju videlo 26 176 návštevníkov. Mimoriadny úspech z hľadiska návštevnosti zaznamenala i výstava Nech šije! Móda na Slovensku v rokoch 1945 – 1989, ktorú v apríli – auguste 2017 videlo 20 689 návštevníkov.

Celková návštevnosť (výstavy/expozície + programy)

Spolu s rôznymi výchovno-vzdelávacími a kultúrno-spoločenských programami stúpne celkový počet návštevníkov v Bratislave na vyše 70 000. Po pripočítaní programov vysunutých pracovísk v Pezinku, vo Zvolene, v Ružomberku, v Strážkach a tiež Kunsthalle Bratislava je to vyše 170 000 návštevníkov výstav aj programov (Kunsthalle Bratislava v roku 2017 navštívilo vyše 33 000 návštevníkov).

Bohdana Hromádková
riaditeľka Úseku marketingu a komunikácie SNG

Ako sme reprezentovali na benátskom Bienále 2017?

Jana Želibská (nar. 1941 v Olomouci) v spolupráci s kurátorkou Luciou Gregorovou Stach vytvorila pre Pavilón Českej a Slovenskej republiky na 57. medzinárodnej výstave umenia La Biennale di Venezia site-specific inštaláciu s monumentálnou projekciou benátskeho mora s názvom Labutia pieseň teraz / Swan Song Now. Svietiace labute na ostrovoch vyplavených predmetov pre ňu reprezentovali neutíšiteľnú ľudskú túžbu po trvácnosti. V príznačne industriálnej estetike autorky sa prekrývali protichodné motívy – v mladom dievčati sa snúbili protiklady dieťaťa a ženy, v labuti splývajú žena a muž a zdanlivo pokojná meditácia o transcendencii a večnosti po chvíli odhalí apokalyptickú víziu, z ktorej mrazí.

Autorka sa už od polovice 60. rokov 20. storočia zameriavala v pop-artových environmentoch na priestor a jeho stvárnenie vo vzťahu k divákovi. Rodovú (gender) symboliku neskôr transformovala do tém konceptuálnych diel, akcií a fotografických eventov. Od 80. rokov využíva vo svojich v inštaláciách a videotvorbe protiklad a paradox. Retrospektívnu výstavu jej SNG usporiadala v roku 2012 (kurátorky Lucia Gregorová Stach, Vladimíra Büngerová).

Ako oslávime 70. narodeniny SNG?

V roku 2018 čaká Slovenskú národnú galériu okrúhle výročie – 70 rokov od jej založenia. Na naše narodeniny pripravujeme veľkú letnú narodeninovú oslavu, ktorá sa bude konať 28. júla 2018. V tento deň budeme od rána hostiť našich gratulantov zaujímavým programom pre rodiny s deťmi, pre fanúšikov umenia a galérie bude zasa pripravený poobedňajší blok, kde sa návštevníci dozvedia všetko o SNG a nielen tej dnešnej. Večer pozývame na premietanie filmu, koncert a možno aj iné prekvapenia. Darček nosiť netreba, gratulanti ho dostanú od nás – stačí len prísť!

Ako si pripomenieme výročia v roku 2018?

Rok 2018 sa bude niesť i v znamení medzinárodného projektu MADE IN CZECHOSLOVAKIA organizovaného v spolupráci Moravskej galérie a SNG. Obe inštitúcie využili príležitosť roku 2018 a chcú si pripomenúť, že v období rokov 1918 – 1993 tvorili naše vlasti spoločný štát, Československo.

„MADE IN CZECHOSLOVAKIA nie je ani tak projektom, ako skôr manifestáciou, spontánnym prihlásením sa k téme, partnerstvu a spolupráci. Slovenská národná galéria s Moravskou galériou v Brne intenzívne spolupracovala už v minulom roku, keď partnerskej inštitúcii nielen po technickej stránke pomáhala s uvedením Sbírek online. Dôležitým impulzom pre prípravu spoločného projektu bolo uvažovanie o prvej republike. Mladý štát bol vybudovaný na moderných základoch a jeho súčasťou bola silná marketingová kampaň. Hoci Československo dnes už neexistuje, v mnohých kontextoch táto ‚značka‘ stále funguje. Projekt je priznaním si spoločného a potvrdzuje prirodzenú potrebu niečo spolu skúsiť, začať, alebo si len pripomenúť, čo všetko zmizlo v čase,“ doplňuje Alexandra Kusá.

Okrem spolupráce na príprave Sbírek online Moravskej galérie pripravuje SNG v rámci projektu výstavu FILLA – FULLA: Osud umelca o tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia Emila Fillu a Ľudovíta Fullu a tiež netradičný výstavný projekt Osmičky.

S akými partnermi pokračujeme do roku 2018?

V januári 2017 sa naším generálnym partnerom stala Tatra banka, a. s. „Po prvom roku musím skonštatovať, že sme v Tatra banke nenašli sponzora, ale chápavého partnera,“ konštatuje Alexandra Kusá. Aj vďaka podpore Tatra banky sme mohli v roku 2017 pokračovať v rôznorodých aktivitách a taktiež už štvrtý rok nadviazať na zavedený voľný vstup na výstavy SNG v Bratislave. Sme veľmi radi, že aj v roku 2018 môžeme pokračovať v dlhodobej stratégii sprístupňovania umenia širokému publiku a opäť ponúknuť voľný vstup.

Zároveň sú naším partnerom aj naďalej Slovenské elektrárne, a.s.

Ako pokračuje digitalizácia?

V rámci udržateľnosti národného projektu Digitálna galéria bolo v roku 2017 zdigitalizovaných 5 784 zbierkových predmetov zo zbierok 8 zbierkotvorných galérií vrátane SNG. Celkovo bolo ku koncu roka 2017 zdigitalizovaných 112 200 zbierkových predmetov (cca 60% z evidovaných zbierok). V roku 2018 sa bude v digitalizácii pokračovať zo zbierok 7 galérií, digitalizuje sa v digitalizačnom pracovisku vo Zvolene a v Bratislave. Plán je mať zdigitalizovaných 118 000 zbierkových predmetov do konca roka 2018. Tak ako bolo pravidlom pri realizácii projektu, aj naďalej každý zbierkový predmet určený na digitalizáciu prejde komplexnou evidenciou. Výsledky digitalizácie SNG pravidelne sprístupňuje na Webe umenia.

lab.SNG ako platforma SNG pre výskum a vývoj digitálnych technológií v galériách a múzeách sa v roku 2017 zameral aj na rozširovanie svojej pôsobnosti v zahraničí. Pre Moravskú galériu sme upravili Web umenia do podoby online katalógu (http://sbirky.moravska-galerie.cz/katalog), ktorý sprístupňuje takmer 200 000 zbierkových predmetov. V spolupráci s Památníkom národního písemnictví sme pripravili virtuálnu kolekciu „Wenceslaus Hollar Bohemus — řeč jehly a rydla“ (http://e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/), ktorá predstavuje tvorbu významného európskeho barokového grafika. Na konci roka 2017 sme pre pražskú Národnú galériu pripravili webstránku s výberom „highlightov“ zo zbierok galérie (http://sbirky.ngprague.cz/), ktoré si návštevníci môžu stiahnuť a využiť pre súkromné aj komerčné účely. Každý z projektov využíva a rozširuje existujúcu funkcionalitu našej open-source platformy Web umenia, pričom v rôznej podobe preberá myšlienku otvoreného prístup k zbierkam, ku ktorej sa SNG prihlásila spustením nového Webu umenia pred viac ako dvoma rokmi.

V nasledujúcich mesiacoch pribudne na Webe umenia nová možnosť vyhľadávania a objavovania umeleckých diel – prostredníctvom farieb. Popri vyhľadávaní cez autora, techniku alebo súvisiace diela bude môcť návštevník zadať farbu, ku ktorej mu web ponúkne zodpovedajúce diela. Bude rozšírená anglická verzia webu, ktorá zahraničným návštevníkom ponúkne aj preklad názvov diel a ďalších popisných údajov. Tak ako v uplynulom roku, budeme aj tento rok do Webu umenia zapájať ďalšie slovenské galérie – v 2017 pribudla Galéria umelcov Spiša, pokračovať budeme napríklad Tatranskou galériou v Poprade alebo Turčianskou galériou v Martine.

Čo pripravujeme v oblasti galerijnej pedagogiky?

Galérie ako centrá umenia sú dnes zároveň komunitnými miestami vzdelávania, trávenia voľného času a rozvoja tvorivého myslenia. Počítajú s divákom ako s rovnocenným partnerom a ponúkajú mu priestor pre dialóg (nielen) o umení. Slovenská národná galéria a Kunsthalle Bratislava v spolupráci s Českým centrom pripravuje 25. 4. 2018 konferenciu galerijnej pedagogiky, na ktorej vystúpia hostia z Čiech a zo Slovenska. Je určená galerijným pedagógom aj širokej verejnosti so záujmom o otázky interpretácie vizuálneho umenia. Ponúkne spoločné zdieľanie skúseností z praxe galerijnej pedagogiky na Slovensku a v Čechách a pomenovanie súčasného stavu a vízií galerijnej pedagogiky. Konferencia nadväzuje na vzájomnú spoluprácu pri príležitosti výročia vzniku prvej republiky a zároveň chce podporiť povedomie odbornej aj laickej verejnosti o vzdelávaní v domácom galerijnom prostredí.

Ako bude pokračovať revitalizácia Schaubmarovho mlyna v Pezinku?

V roku 2017 sme začali pracovať na komplexnej revitalizácii Schaubmarovho mlyna v Pezinku-Cajle. Historický mlyn je súčasťou SNG od 70. rokov a od roku 1997 funguje aj ako galéria – v minulom roku sme teda oslávili 20 rokov založenia mlyna a 250 rokov od jeho postavenia. Rok 2017 priniesol prvé drobné úpravy priestoru, projekt rekonštrukcie, na ktorom pracuje architektonický ateliér JRKVC a množstvo nového kultúrneho, spoločenského a vzdelávacieho programu.

Obnova vodného kolesa vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja bude zásadným vstupom v procese obnovy – vznikne dizajnérske dielo, ktoré bude zároveň interaktívnym návštevníckym exponátom. Autormi kolesa inšpirovaného technickými návrhmi pôvodného vodného kolesa sú dizajnéri Braňo Matis, Peter Liška a Boris Belan.

Tento rok chystáme veľa programov pre rodiny s deťmi, pre odbornú aj širšiu verejnosť. Dňa 13. 5. 2018 slávnostne otvoríme novú výstavu venovanú súčasnej keramike a porcelánu Z kruhu von, ktorú kurátorsky pripraví Viera Kleinová. Návštevníci sa môžu tešiť na nové umelecké aj na prírodu zamerané krúžky, nové víkendové programy pre rodiny s deťmi, rezidencie, koncerty či potravinové trhy v spolupráci s organizáciou Slow Food Pressburg.

Okrem toho všetkého pracujeme tento rok aj na revitalizácii ovocného sadu, ktorý je súčasťou Schaubmarovho mlyna – na drobných parkových úpravách a predovšetkým na výsadbe viac ako 30 ovocných stromov a približne 100 kríkov. Projekt revitalizácie je finančne nákladný, a preto sa chceme pokúsiť o jeho dofinancovanie prostredníctvom verejnej crowdfundingovej platformy Startlab.sk. Začíname v polovici februára a budeme vďační za príspevky od všetkých, ktorí majú radi prírodu a stromy.

Slovenská národná galéria je inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR

Tretí rok rekonštruujeme!

Voľný vstup na výstavy v SNG Bratislava aj v roku 2018!

Screenshot_443.jpg
SNG

K téme

Osmičky Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Umenie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.