Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci kupujú najmä francúzske rodinné autá

BRATISLAVA 7. júna – S prichádzajúcou letnou sezónou v Autocentre AAA AUTO rastie dopyt po rodinných autách kategórie MPV. V máji a júni sa ich každoročne predá o 20 % viac oproti celoročnému priemeru. Aktuálne autocentrum vo svojich deviatich pobočkách na Slovensku ponúka 370 vozidiel MPV. Najpredávanejšími modelmi sú Ford Focus C-Max, Opel Zafira či Renault Scenic pre ich nižšiu cenu. Zákazníci majú záujem najmä o úsporné dieselové verzie, odborníci upozorňujú na dnes už štandardnú, no často problémovú klimatizáciu.

Letné mesiace sa už tradične stávajú sezónou rodinných áut MPV. V máji a júni sa ich v Autocentre AAA AUTO predáva každoročne o 20 % viac oproti celoročnému priemeru. „Francúzske a talianske MPV majú výhodu v nižších cenách. Často to vyplýva z neopodstatnených obáv kupujúcich z ich vyššej poruchovosti,“ hovorí zástupkyňa generálneho riaditeľa skupiny AAA AUTO Karolína Topolová. Dodáva, že lákadlami stredomorských modelov sú aj pohodlný podvozok a elegantný dizajn. Naopak, najdrahšie sú modely koncernu Volkswagen. Ceny VW Sharan, Seatu Alhambra či Fordu Galaxy klesajú len pomaly, dopyt po nich je vysoký. „Nahráva to, žiaľ, aj podvodníkom, na trhu sa objavujú autá so stočeným tachometrom či autá nekvalitne opravené po vážnych nehodách,“ dopĺňa Topolová. Tieto vozidlá sa aj častejšie kradnú a vykrádajú. Pre zlodejov sú cenným artiklom najmä sedadlá z tretieho radu, airbagy a iné časti interiéru.

Čo hľadajú zákazníci

Drvivá väčšina záujemcov o rodinné MPV prichádza do autobazárov so zámerom odísť v úspornej dieselovej verzii, benzínové motory s vyššou spotrebou sú momentálne na okraji záujmu. „Súčasné moderné naftové motory však obsahujú rad komponentov, ktoré sú citlivé na zaobchádzanie, pravidelnú údržbu alebo kvalitu nafty a ani ich životnosť nie je nekonečná. Preto pri výbere konkrétneho auta treba venovať maximálnu pozornosť jeho technickému stavu a ešte pred kúpou auto poriadne prehliadnuť servisným pracovníkom,“ upozorňuje Karolína Topolová. Dodáva, že štandardnou výbavou sa už stala klimatizácia, tu sa však tiež treba mať na pozore. Pokiaľ klimatizácia nechladí, nemusí ísť len o doplnenie chladiaceho média, ale napríklad aj o chybný kompresor klimatizačnej jednotky. Jeho výmena ojazdené auto značne predraží.

Odborníci AAA AUTO pri kúpe rodinného auta odporúčajú:

• Pri výbere auta si všímajte nielen veľkosť batožinového priestoru, ale aj jeho tvar. Urobte test s detským kočíkom alebo bicyklom. Ak sa vmestí na šírku, získate väčší priestor na ďalšie veci. Pre lepšiu manipuláciu s batožinou sú vhodnejšie autá, ktoré majú nakladaciu hranu v jednej rovine s dnom kufra.

• Pri používaní viac než jednej autosedačky či podsedáka dajte prednosť autám s troma samostatnými sedadlami v druhom rade. Montáž sedačiek bude jednoduchšia a zároveň deťom pri dverách nebudú prekážať šikmé boky karosérie. Výhodou rozdelených sedadiel je možnosť nezávislého posúvania, prípadne ich jednoduchšie vyberiete z auta.

• Ak ste viacčlenná rodina a plánujete využiť tretí rad sedadiel, majte na pamäti, že okrem straty väčšiny batožinového priestoru budú mať cestujúci na tomto mieste obmedzený priestor na nohy. Preto vezmite so sebou do autobazáru celú rodinu a prepravnú kapacitu vybraného auta poriadne vyskúšajte.

• Tretí rad sedadiel nemusíte v prípade nepoužívania vyťahovať z auta. Stačí sa poobzerať po modeloch, v ktorých sedadlá sklopíte úplne do podlahy. Túto možnosť ponúkajú napríklad Opel Zafira či Citroen C4 Grand Picasso. Zbavíte sa tak starostí s odkladaním vyberateľných, ale väčšinou ťažkých a neskladných sedadiel.

• Širšie, štvorcový tvar a najlepšie posuvné. Ideálny tvar zadných dverí. Doširoka otvárateľné dvere vám uľahčia nielen manipuláciu s detskými sedačkami, ale získate aj väčší manévrovací priestor pre uloženie detí.

• Pri kúpe auta nezabudnite na maličkosti, ktoré vám počas ciest pomôžu udržať detskú posádku pod kontrolou. Medzi ne určite patrí parabolické vnútorné zrkadlo, v ktorom sa nik nestratí. Pýtajte sa predajcu aj na elektrické ovládanie zadných okien či elektronickú detskú poistku dverí ovládanú z miesta

• Klimatizácia býva vo väčšine rodinných vozidiel v štandardnej výbave. Pri prehliadke vybratého auta skontrolujte jej funkčnosť. Ak nechladí, nenechajte sa uspokojiť predajcom, že treba len doplniť chladiace médium. Chybný môže byť kompresor klimatizačnej jednotky a jeho výmena môže cenu jazdeného auta výrazne predražiť.

Najpredávanejšie MPV modely (za posledných 12 mesiacov):

Ford Focus C-Max
Opel Zafira
Renault Scenic
Citroen Xsara Picasso
VW Touran
Citroen C4 Picasso
Ford Galaxy
Ford S-Max
VW Sharan
Seat Alhambra
Toyota Corolla Verso
Fiat Multipla
Peugeot 807
Renault Espace
Citroen C8

Zdroj: AAA AUTO

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Doprava zohráva rozhodujúcu úlohu pri výbere zamestnania pre viac ako polovicu respondentov. Dvaja z desiatich Slovákov sa v súčasnosti snažia ušetriť na doprave, ukázal prieskum ZSL zimná sezóna 2023/2024: Svetový pohár v Jasnej privítal 132 špičkových športovkýň z 30 krajín a vyše 30-tisíc návštevníkov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.