Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ŠKULTÉTY: Chcem byť županom na plný úväzok, županom na 100 %

BRATISLAVA 2. októbra – Súčasný župan Jaroslav Baška vydáva za jednu zo svojich výhod fakt, že okrem postu župana zastáva i post poslanca Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave.

Pozrime sa preto spoločne, aké výsledky to prináša Trenčianskemu kraju.

Na úvod si prepočítajme, ako musí „vďaka“ sedeniu na dvoch stoličkách župan a poslanec Baška deliť svoj čas. V roku 2015 bolo v kalendári 250 pracovných dní. Rokovacích dní parlamentu bolo 94. Okrem toho bol Jaroslav Baška členom dvoch výborov, rokovania ktorých trvali 32 pracovných dní. Ako župan má okrem toho podľa zákona nárok na 25 dní dovolenky.

Výpočet je teda jednoduchý – na prácu pre náš kraj mu v roku 2015 ostalo 99 dní. Župan Baška z 365 dní pracuje len 99 dní. Z 12 mesiacov iba niečo viac ako 3 mesiace. Pracuje pre náš kraj iba na štvrtinu.

Možno si poviete, že je to v poriadku a mandát poslanca môže byť prínosom pre náš kraj. Župan, ktorý je poslancom, môže údajne viac vylobovať a presadiť. Aká je však pravda?

Ukážme si to napr. na kľúčovej spojnici Považia a Hornej Nitry – rýchlostnej ceste R2. Ako dopomohol poslanec už takmer 12 rokov vládneho Smeru k tomu, aby bola táto cesta realitou? Nijako. Dokonca vypadla z prioritných projektov Ficovej vlády, čo potvrdilo minulý týždeň i samotné ministerstvo dopravy. Je teda viac ako pravdepodobné, že táto cesta v najbližších desaťročiach Trenčín a Prievidzu nespojí.

Nielen teda, že poslanec Baška za náš kraj v Bratislave nelobuje, dokonca oberá kraje o ich kompetencie, keď hlasuje za vládne návrhy, ktoré tieto presúvajú na štát. Stačí sa pozrieť napr. na otázku dane z motorových vozidiel. V prípade duálneho vzdelania zas Baška podporil takú legislatívu, ktorá v praxi znemožňuje aktívne uplatňovanie myšlienky tejto formy vzdelávania. Aj preto sme „lídrom“, s menej ako 3 % zapojených študentov.

Ak budem zvolený za župana, chcem sa k tomu postaviť inak. Ako som sa doteraz vo funkcii venoval stopercentne mestu Trenčianske Teplice, v prípade úspechu chcem mať opäť len jedno kreslo. Samospráva ma naučila, že ak majú veci fungovať poriadne, nestačí ich urobiť na 75, 50 a v tomto prípade už vôbec nie na 25 %.

Som Štefan Škultéty a chcem byť županom, ktorý bude pre vás pracovať na stopercentný úväzok a nebude mať riadenie kraja iba ako vedľajší job.

K téme

Štát sprísni kontrolu zahraničných investícií Pomôžu len komplexné riešenia. Slovenské smart mestá diskutovali o príprave na zmenu klímy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.