Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Seniori doplácajú na slabé bezpečnostné prvky vo svojom aute

Pre mladých a začínajúcich vodičov je pri výbere auta jedným z dôležitých faktorov vzhľad a výbava. Auto podľa nich musí byť „cool“ a plné elektroniky. Naopak seniori hľadajú autá jednoduchšie na ovládanie, bez technických vymožeností, ktorým nerozumejú. Absencia dnes už prakticky štandardných bezpečnostných prvkov ale môže zhoršiť následky prípadnej dopravnej nehody.

Seniori za volantom potrebujú viac času na vyriešenie náročnejších situácií. Ich jazdu charakterizuje pomalšie tempo, váhavé reakcie a nepredvídateľné správanie. Častejšie sa dostanú do stresovej situácie, v ktorej spanikária a nezareagujú podľa pravidiel cestnej premávky. „Aj to je jeden z dôvodov, prečo starší ľudia pri výbere auta nehľadia na výkon ani najnovšie technické vymoženosti, ktoré by ich mohli rozptyľovať, ale radšej siahnu po aute bez výbavy,“ hovorí generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová. To dokladajú aj štatistiky predajov AAA AUTO za uplynulých 18 mesiacov, podľa ktorých seniori siahajú najčastejšie po obľúbených modeloch od Škodovky s manuálnou prevodovkou a maloobjemovým benzínovým motorom.

Najpredávanejšie modely áut v AAA AUTO na slovenskom trhu u vodičov starších ako 65 rokov

Najpredávanejšie modely áut v AAA AUTO na slovenskom trhu u vodičov starších ako 65 rokov
1. Škoda Fabia – 14,7%
6. Suzuki SX4 – 2,3%
2. Škoda Octavia – 5,3%
7. Fiat Punto – 1,8%
3. Renault Thalia – 3,2%
8. Ford Focus – 1,8%
4. Opel Astra – 2,7%
9. Renault Megane – 1,7%
5. Renault Clio – 2,5%
10. Daewoo Kalos – 1,7%

Bezpečnostné prvky ako ABS, ktorý je už od roku 2004 povinnou súčasťou každého nového auta, tiež Airbagy alebo stabilizačný systém ESP, sú väčšinou seniorov prehliadané. „Aj keď seniori najčastejšie kupujú autá mladšie ako 10 rokov, tak stabilizačným systémom je vybavených iba necelých 30% z nich,“ upozorňuje Topolová. Taktiež odborník Roman Budský z Tímu cestnej bezpečnosti dodáva: „Chýbajúce prvky pasívnej i aktívnej bezpečnosti zvyšujú riziko vážnych následkov pri prípadnej dopravnej nehode. V čase, keď je možné kúpiť kvalitne vybavené auto aj na úver, je zbytočné na bezpečnostnej výbave šetriť.“

Seniorov ohrozuje aj ich zvýšená fyzická zraniteľnosť a postupný úbytok psychických a fyzických schopností. V konečnom dôsledku s narastajúcim vekom stúpa riziko, že zranenie utrpené pri nehode bude smrteľné. „Pri pôsobení rovnakej sily sú osoby vo veku nad 65 rokov vystavené dvakrát väčšiemu riziku vzniku smrteľného zranenia než osemnásťroční a s narastajúcim vekom toto riziko významne narastá,“ dopĺňa Roman Budský. Pre porovnanie v roku 2014 sa osoby staršie 65 rokov podieľajú 25 % na celkovom počte obetí nehôd v EÚ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Unilabs už spravil 10 milónov Covid testov na svete DPDgroup zanalyzovala, ako sa zmenilo správanie zákazníkov e-shopov počas pandémie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.