Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Sankcie pre výrobcov liekov nezodpovedajú realite dovozu

BRATISLAVA 28. novembra – Zákon trestá udeľovaním sankcií pri nedostatku konkrétnych liekov na trhu aj výrobcov, ktorí liek doviezli v dostatočnom množstve pre slovenských pacientov.

Definícia spotreby liekov v Zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín stanovuje povinnosť pre držiteľov rozhodnutia o registrácii lieku zaradeného v kategorizačnom zozname, zabezpečiť reálnu dostupnosť tohto lieku na trhu v množstve dostačujúcom pre pokrytie spotreby lieku na Slovensku. V prípade nedostupnosti lieku nastupujú sankcie zo strany Ministerstva zdravotníctva, a to či už vo forme pokuty alebo vyradenia nedostupného lieku z kategorizačného zoznamu. Do konca septembra 2014 udelilo v tejto súvislosti ministerstvo zdravotníctva výrobcom spolu 17 pokút v celkovej výške cca 170 tis. EUR.

„Výrobcovia plánujú výrobu liekov na základe odhadu preskripcie a vývoja chorobnosti pri existujúcich skupinách pacientov. V súčasnosti však dochádza k situáciám, kedy aj napriek tomu, že výrobca dodá liek v dostatočnom množstve, pokutu predsa len dostane. Výpadok liekov je zapríčinený najmä reexportom špecializovanými firmami, ktoré profitujú z vývozu cenovo atraktívnych liekov. Ak sa minie dodávka lieku za kratšiu dobu ako bola plánovaná, je veľmi problematické a často krát aj úplne nemožné urýchlene doplniť tento výpadok ďalším dovozom. Je potrebné si uvedomiť, že výroba liekov sa štandardne plánuje 4 až 6 mesiacov vopred“ hovorí Jana Širková, prezidentka Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL).

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok chce preto iniciovať začatie odbornej diskusie, ktorá pomôže aktuálny nesúlad medzi dovozom, vývozom a pokutami vyriešiť. „Myslíme si, že je čas otvoriť odbornú diskusiu na tému definovania spotreby liekov. Mali by sa jasne stanoviť pravidlá reexportu liekov tak, aby mal pacient prioritu a výrobca možnosť účinne kontrolovať pohyb jednotlivých dodávok vzhľadom na dostupnosť pre pacienta, čo je jeho hlavná úloha pôsobenia na Slovensku“ uviedla Jana Širková. Jednou z možností je zadefinovať a priebežne upravovať skupinu liekov, ktoré sú z hľadiska ceny a množstva najatraktívnejšie pre reexport a umožniť ich vývoz len v prípade, ak by nebola ohrozená spotreba na recepty. T. j. aby bola primárne zabezpečená dostupnosť dovezených liekov pre slovenských pacientov.

Súčasne platná legislatíva na rozdiel od minulosti umožňuje predávať lieky na predpis aj lekárňam. Niektoré lekárne tak lieky nielen vydávajú, ale ich aj predávajú spoločnostiam s povolením na distribúciu liekov , ktorých hlavnou náplňou je ich vývoz zo Slovenska. V súvislosti s touto skutočnosťou bol napríklad v Českej republike zavedený zákaz predaja liekov z lekární do distribučných spoločností. Ďalšia možnosťou sú tiež zmeny v oblasti cenovej regulácie.

ADL ako najstaršia a jediná asociácia na Slovensku, ktorá zjednocuje komplexný liekový reťazec, od farmaceutických spoločností zaoberajúcich sa originálnymi i generickými liekmi, až po distribučné spoločnosti a majiteľov lekární priebežne monitoruje dopady reexportu na trh. Uplynulé tri roky Asociácia zaznamenala prudký nárast nových firiem ktoré sa orientujú výlučne na reexport a pri svojej činnosti sa pohybujú na hrane zákona, porušujúc základné eticko-morálne princípy.

Vzhľadom na vyššie uvedené fakty vnímajú členovia ADL súčasné riešenie problematiky reexportu ako nedostatočné a nevyvážené z pohľadu práv pacienta a výrobcu. Považujeme za nevyhnutné upraviť platnú legislatívu tak, aby pacienti nezostávali bez potrebných liekov a výrobcovia neboli vystavení nielen neoprávneným sankciám, ale i priamym finančným stratám vyplývajúcim z ekonomickej „nelogistiky“ pri následnej snahe zabezpečiť dostatok potrebných liekov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Sankcie voči Rusku: Ktoré sú najvýznamnejšie a ako ovplyvňujú Slovensko Chystáte sa do Chorvátska? Využite vlak ZSSK a oddýchnite si spolu s vaším autom či motorkou už počas cesty na dovolenku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.