Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS na výročie reformácie prinesie bohatý program

BRATISLAVA 27. októbra – JEDNOTKA odvysiela v utorok o 20:35 veľkú filmovú premiéru „Luther a ja“, ktorý rozpráva príbeh jeho manželky Kathariny von Bora. Okrem toho počas dvoch najbližších nedeľných popoludní poteší divákov filmami „Zlatej klasiky“, a to 29. októbra snímkou „Jan Žižka“ a 5. novembra záverečnou časťou veľkolepej husitskej trilógie „Proti všem“.

DVOJKA na utorok zaradila do svojho programu niekoľko dokumentov o Martinovi Lutherovi, o 15:00 to bude napríklad premiéra „Martin Luther – od reformácie po ekumenizmus“, o 20:05 premiéra nového dokumentu RTVS „Obrazy zo života Martina Luthera“ a o 21:25 cestopis z pôvodnej tvorby po pamätných miestach spojených s jeho menom „Po stopách Martina Luthera“. Diváci si o 15:30 môžu naživo pozrieť Slávnostné služby Božie pri 500. výročí reformácie z Evanjelického kostola Svätej Trojice v Bratislave – Petržalke a o 20:30 v premiére televízny záznam opery z dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku „Hrad prepevný“.

Rádio Slovensko si výročie reformácie pripomenie už v nedeľu 29.10. v rozhovore s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Milošom Klátikom. V utorok bude v Nočnej pyramíde po 22:15, venovanej tejto téme, hosťom Kataríny Martinkovej evanjelický farár Ondrej Majling.

Rovnako Rádio Regina pripravilo na tento deň niekoľko mimoriadnych relácií. Regina Západ odvysiela o 10:05 naživo rozhovor s maliarkou a architektkou, autorkou knihy o evanjelických chrámoch na západnom Slovensku Janou Krivošovou. Relácia „95 téz proti“ sa bude zaoberať zmenami, ktoré priniesla kritika Luthera voči odpustkom a praktikám súdobej cirkvi, ale aj súčasnosťou evanjelickej cirkvi na Slovensku. Toto rozhlasové pásmo začne v Regine Západ a Stred o 14:05. Všetky tri štúdia o 15:05 prinesú sviatočné bohoslužby z evanjelického kostola v Zlatom.

Dagmar Mozolová pripravovala celý cyklus rozhlasových dokumentov, v ktorých sa modernou formou venovala jednotlivým oblastiam života človeka a spoločnosti, ako ich reformácia ovplyvnila až do súčasnosti. Na 31. októbra prichystala poslednú z tejto série – rozhovory o reformácii z pohľadu viacerých cirkví. Premiéra dokumentu „Reformácia kedysi a dnes“ odznie na Regine Západ o 16:05. Hosťom v relácii Večerné reflexie o 21:05 bude evanjelický farár a historik Michal Zajden z Radvane.

Rádio Devín bude v utorok o 19:00 naživo vysielať reláciu „Krajina duše“ venovanú opernej tvorbe Víťazoslava Kubičku s duchovnými motívmi. Následne si poslucháči vypočujú priamy prenos jeho opery z historickej budovy SND „Hrad prepevný“, v ktorom účinkuje Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Detský a dievčenský zbor SRo.

K téme

Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest Orange Podcast roka 2024 oznamuje nominácie, začína sa hlasovanie verejnosti

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.