Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Reakcia ÚVO – Článok v SME, Stavbári …, korupcia

BRATISLAVA 30. mája – Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len „úrad“) v záujme transparentnosti a väčšej informovanosti odbornej i laickej verejnosti týmto stanoviskom reaguje na niektoré tvrdenia, ktoré sú publikované v denníku SME 30. 05. 2012 na ôsmej strane pod titulkom „Stavbári čakajú onedlho rast, hovoria o korupcii“.
Reakcia ÚVO :
Úradu v utorok 29. 05. 2012 poslala redaktorka menovaného denníka otázky:

„Dobrý deň prajem, na základe dnešných vyjadrení zástupcov stavebných spoločností, mám na Vás niekoľko otázok. Pán Mráz z Doprastavu sa o Vašom úrade vyjadril ako o nefunkčnom skorumpovanom úrade a pán Kováčik z Inžinierskych stavieb zasa tak, že ide o mafiánsku vládnu inštitúciu. Túto zmenu vnímania datujú na posledné dva roky, cca. na obdobie pôsobenia nominantov Smeru na úrade. Čo na to odpoviete? Súhlasíte s takýmito vyjadreniami a ak nie, ako si ich vysvetľujete?“

Úrad na otázky odpovedal (plné znenie odpovede):

Úrad si plní štandardne všetky úlohy a kompetencie pri ochrane verejného záujmu, ktoré mu vyplývajú z platného zákona o verejnom obstarávaní. Výsledky činnosti úradu sú odbornej a laickej verejnosti plne k dispozícii, zverejnené na webovom sídle úradu v sekcii O úrade (Vládne materiály) a tiež na webovom sídle vlády SR (materiály z rokovaní vlády) v Správach o činnosti za roky 2005 až 2011. Úrad nebude reagovať na ničím nepodložené invektívy a osobné názory hraničiace s ohováraním.

Denník z odpovede úradu uverejnil len časť odpovede k otázke a to v rozsahu jednej vety v znení:
„Úrad, ktorý zatiaľ vedie nominant Smeru Marek Vladár, tvrdí, že si plní všetky úlohy štandardne. Onedlho by ho mala viesť Zita Táborská.“
Pričom obsah zverejneného článku nie je totožný s obsahom otázky položenej redaktorkou na ktorú úrad odpovedal. V tejto súvislosti úrad považuje za potrebné uviesť niekoľko poznámok k tvrdeniam v článku :

Nominant Smeru menovaný za predsedu úradu odstúpil z funkcie 11. 04. 2011. Návrh na vymenovanie nového predsedu úradu vtedajšia vládna koalícia odmietla a rozhodla sa riešiť obsadenie funkcie inak a to vyhlásením výberového konania. Podľa nám dostupných informácií z médií sa v článku SME menovaná dostala do užšieho výberu kandidátov (traja kandidáti) na post predsedu úradu vo výberovom konaní, ktoré organizoval a realizoval Úrad vlády SR premiérky Ivety Radičovej. Od odstúpenia predsedu úradu bolo menovanie jeho nového predsedu v rukách vtedajšej vládnej koalície.

Úrad ďalej považuje za potrebné v mene svojich zamestnancov dôrazne sa ohradiť voči vyjadreniam zverejneným ako citáty pánov, ktorí sú menovaní v otázkach redaktorky a v obsahu článku zverejnenom v denníku. Pre úrad je nepochopiteľné, že ich osobné názory a vážne obvinenia nasledujú po časti článku s nasledovným obsahom:

„Keď sme sa na korupciu pýtali veľkých firiem ako Váhostav, Doprastav či Inžinierske stavby, ich šéfovia tvrdili, že osobne sa s tým priamo nestretli. Naznačujú však, že sa podpláca na Úrade pre verejné obstarávanie.“

V prípade, ak akákoľvek osoba disponuje relevantnými informáciami a poznatkami, ktoré by dokazovali protiprávne konanie, je jej povinnosťou poskytnúť ich orgánom činným v trestnom konaní alebo iným kontrolným orgánom. Nepriame a ničím nepodložené čo i len naznačovanie protiprávneho konania poškodzuje dobré meno nielen úradu ale aj jeho zamestnancov a týmto znehodnocuje ich kvalifikované výkony ako aj samotné postavenie úradu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Už stačilo! Tesco rozširuje pomoc obetiam domáceho násilia Kampaň na úsporu energií spoločnosti Henkel Slovensko získala ocenenie v prestížnej súťaži Prokop

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.