Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Proti prehrievaniu v mestách môžu pomôcť zelené strechy

Na niektorých developerských projektoch sa začalo s ich inštaláciou.

Tzv. Efekt mestského tepelného ostrova je zodpovedný zato, že vo veľkých mestách akým je napríklad Bratislava, je v priemere o 2,5 stupňa Celzia teplejšie ako v okolí. Envirovýstavba, čiže projektovanie stavieb so zakomponovanými prírodnými a rastlinnými prvkami, by mohla byť riešením tohto problému. V hlavnom meste preto vzniká množstvo zaujímavých stavieb práve so zelenými strechami.

Výhodou zelených striech je, že majú dobrý vplyv na udržateľnú klímu a chránia strechu ako najviac zaťaženú konštrukciu domu pred poveternostnými vplyvmi. Okrem estetického významu, ktorý ocení každý pri výhľade zo svojho bytu na ďalšiu zeleň, majú tieto strešné deky aj ďalšie výhody. V prvom rade sa o ne po výsadbe netreba starať, nakoľko si žijú svojím vlastným životom. Ide totiž o tajgové rastliny odolné voči počasiu, ktoré vedia bojovať s parazitujúcimi rastlinami, čiže burinami. Tieto trávnaté koberce menia počas roka farbu, a mení sa aj výška do ktorej jednotlivé rastliny dorastajú. Dobrou správou je, že žiadne z týchto rastlín nepatria medzi také, ktoré vyvolávajú alergie.

Príkladom objektu v Bratislave, ktorý na svojich strechách vysadil až 2 100 m2 zelene, je rezidenčný projekt Devín Záhrady. Situovaný je v juhozápadnej časti lokality Devín – Záhrady. Zospodu je ohraničený Devínskou cestou, a z boku jedinečným biotopom Devínskej lesostepi. Tvorí ho celkovo 22 trojbytových domov, ktoré ponúkajú kompromis medzi bývaním v rodinnom dome a v bytovke, a to kombináciou výhod z obidvoch týchto typov bývania. Projekt bude dokončený v priebehu 3 mesiacov. Výstavba ďalšej etapy je plánovaná na jeseň roka 2016.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Ochorení na Alzheimerovu chorobu pribúda a týka sa stále mladších ľudí. Nádej na účinnú liečbu priniesli slovenskí vedci Majstrovstvá s Klasikom v novej fľaši? Nech sa páči!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.