Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Profesor Kassay u prvej dámy Slovenskej republiky

BRATISLAVA 25. novembra – Dnes profesora Štefana Kassaya prijala prvá dáma Slovenskej republiky Silvia Gašparovičová. Stretnutie je pokračovaním misie ekonomickej diplomacie, ktorú inicializoval profesor Štefan Kassay.

Stretnutie sa odohrávalo vo neformálnej atmosfére v znamení širokého spektra závažných spoločenských otázok a tvorby spoločenského vedomia v súčasnom období. Prvá dáma sa zaujímala aj o spôsob života podnikateľa a zároveň autora vedeckých prác. Celkom prirodzene vyslovila otázku, ako sa dá zvládnuť súčasne podnikanie a kreatívna tvorba s konkrétnym zacielením na zlepšenie podnikových procesov. Profesor Kassay reagoval v tom zmysle, že veda a vzdelávanie sú nevyhnutné, aby bolo možné dosahovať vysoké výkony v priemyselnej praxi a aby podniky boli konkurencieschopné na svetových trhoch. Podotkol, že znalosti získané v riadení podnikov sú špecifické, osobitne pre bývalé krajiny plánového hospodárstva a teda iné, ako sú opisované v západnej odbornej literatúre. Ide o spojenie vedy a praxe, čo je zrejme jediná možnosť ako dosiahnuť žiaduce výkony, zabezpečujúce prosperitu spoločnosti.

„Existujú ľudia, ktorí dostali do vienka menej šťastia alebo menej síl. A práve im je potrebné podať pomocnú ruku,“ povedala Silvia Gašparovičová na stretnutí.

V tej súvislosti sa hovorili o zvyšovaní pracovných výkonov, ale nie až na hranicu totálneho vyťaženia pracovníkov a o potrebe rozvíjať charitatívnu činnosť a pomáhať slabším. Silvia Gašparovičová povedala, že je potrebné sa však venovať aj problematike vzdelávania mladých ľudí a ich príprave na budúce povolanie. Reflexia súčasnosti viedla aj k ideovým otázkam a nedalo sa vyhnúť ani závažným filozofickým otázkam ako sú otázky o zmysle života, o zmysle podnikania. Treba brať na vedomie i skutočnosť, že spoločnosť je diferencovaná, a nie každý má rovnaké možnosti zvyšovania kvality života.

Profesor Kassay reagoval, že v piatom zväzku pentalógie Podnik a podnikanie sa týmito otázkami zaoberá a preniká do ich podstaty a nachádza vysvetlenie nekontinuálneho vývoja v spoločnosti a čoraz častejšie sa vyskytujúcich prekvapení, ktoré komplikujú život a vyžadujú si veľa ľudskej energie na dosiahnutie rovnováhy. Kontexty spomenutých otázok majú širší spoločenský význam a vyžadujú si hlbšie štúdium a poznávanie reálneho života a perspektív človeka. V konečnom dôsledku však o všetkom rozhoduje človek, jeho myslenie a konanie. Jednoznačne sú to otázky, ktoré sú zaujímavé nielen pre dnešné stretnutie, ale sú predmetom širokej spoločenskej diskusie.

Prvá dáma SR pani Silvia Gašparovičová sa živo zaujímala aj o výstavbu Integrovaných závodov I.D.C. Holding, a.s. v Seredi a zaujímalo ju, o koľko sa zvýši výrobná kapacita, aká bude zamestnanosť a ako narastie podiel zabezpečovania exportu. Prízvukovala osobitosť počinu vedenia tejto významnej slovenskej korporácie, keď v období krízy sa s odvahou púšťa do vyše 55 mil. investície v záujme hlbšieho prieniku na globálne trhy a zvyšovania istôt pre podnik a jeho zamestnancov. Aj v kontexte týchto otázok vidno, že téza profesora Kassaya o symbióze vedy a praxe má svoje reálne, vysoko efektívne výstupy v podobe uchovania konkurencieschopnosti a zabezpečenia perspektívy pre zamestnancov podniku. Ako ďalej profesor Kassay povedal: „Podstatné je vedieť ako kvalifikovane vykonávať svoju profesiu, čo zároveň znamená, neustále sa vzdelávať. A tak byť v zhode s vedecko-technickým rozvojom a novými technológiami svetovej úrovne, čo si jednoznačne vyžaduje systematickú starostlivosť podniku o
zvyšovanie kvalifikácie svojich zamestnancov. Súčasťou tohto úsilia je aj starostlivosť podniku o ľudí a neustála komunikácia o potrebách a možnostiach podniku, ako aj v napĺňaní osobných potrieb a záujmov všetkých, ktorí sa na rozvoji podniku podieľajú.“

Štefan Kassay a ekonomická diplomacia
Odborná spisba profesora Štefana Kassaya sa stala predmetom slovenskej ekonomickej diplomacie, v ktorej sa šíri dobré meno Slovenska v zahraničí. Tento mesiac prebehli dve oficiálne prezentácie v Bulharsku a v Poľsku, kde sa prezentovala pentalógia Podnik a podnikanie novinárskej a odbornej verejnosti. Okrem spomenutých krajín prezentácie sa doteraz uskutočnili v Rusku, Maďarsku a dvakrát Chorvátsku. Slovenskú korporáciu I.D.C. Holding, a.s., ako aj iné slovenské podniky, tak majú možnosť poznať aj v zahraničí. A nielen to. Študenti, pedagógovia a podnikatelia sa oboznamujú s najnovšími vedeckými poznatkami, ktoré sú aplikované do slovenského podnikateľského prostredia. Pentalógia Podnik a podnikanie sa tak stáva unikátnym dielom, ktoré vychádza pod gesciou Európskej akadémie vied a umení. Výtlačky publikácie sú aj v prestížnej kremeľskej knižnici v Moskve.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Poliklinika Bezručova rozšíri svoje služby a pribudne aj bezbariérový prístup Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.