Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prevenar 13 zvládne aj krátkodobé výkyvy teplôt

BRATISLAVA 5. decembra – Očkovacej látke Prevenar 13 proti pneumokokovým infekciám bol agentúrou EMA (European Medicines Agency) schválený posunutý chladový reťazec. Podľa oficiálnej správy je Prevenar 13 stabilný až do teploty 25 °C po dobu štyroch dní. Na konci tejto doby má byť Prevenar 13 použitý alebo znehodnotený.

V praxi to pre ľudí a pacientov znamená uľahčenie manipulácie s očkovacou látkou. Tú si pacienti nechajú v prípade záujmu a po dôkladnom zhodnotení ich zdravotného stavu predpísať praktickým lekárom alebo pediatrom. Recept následne zanesú do lekárne a očkovaciu látku prinesú naspäť k lekárovi, aby ju mohol použiť a zaočkovať ich. Vakcína musí byť v lekárni skladovaná v chladničke pri teplote 2 – 8 °C. Pri tomto bežnom postupe však môžu nastať drobné komplikácie – lekáreň sa nemusí nachádzať pri každej ambulancii, pacient môže mať akýkoľvek problém, ktorý mu nedovolí vrátiť sa s vakcínou po jej vybratí z chladničky lekárne hneď k lekárovi. Práve v týchto situáciách môže vzniknúť oprávnená obava o to, či sa očkovacia látka nemôže kvôli zvýšenej teplote, v ktorej sa istú dobu nachádza, znehodnotiť.

Odteraz sa nemusíte báť zaobchádzať s vakcínou, pretože Prevenar 13 je stabilný až do teploty 25 °C (bežná izbová teplota) po dobu štyroch dní. Bezpečnosť konjugovanej 13-valentnej pneumokokovej vakcíny je vďaka tejto skutočnosti opäť zvýšená a dokáže tak zabezpečiť dlhodobú ochranu pred invazívnymi pneumokokovými ochoreniami.

O pneumokokových ochoreniach
Pneumokokové ochorenia spôsobujú baktérie (pneumokoky), ktoré žijú vo vlhkom prostredí a šíria sa kvapôčkami tekutín vzduchom a bežným kontaktom, pričom sa usádzajú na slizniciach nosa a úst. Odtiaľto tie najinvazívnejšie z nich dokážu preniknúť do krvného obehu a napadnúť ďalšie orgány.

V súčasnosti je známych až 92 kmeňov (sérotypov) pneumokokových baktérií. Len niektoré z týchto sérotypov sú pôvodcami závažných infekcií, ktoré môžu ohroziť zdravie alebo život pacienta. Závažnosť pneumokokových infekcií je daná invazivitou niektorých pneumokokových sérotypov, vysokou rýchlosťou ich šírenia v organizme, ale najmä odolnosťou voči viacerým antibiotikám. Medzi najzávažnejšie až život ohrozujúce ochorenia spôsobené pneumokokmi patria zápal mozgových blán, otrava krvi, zápal pľúc a zápal stredného ucha.
Najviac ohrozenou skupinou sú najmenšie deti do 5 rokov, ktorých obranyschopnosť ešte nie je dostatočne vyvinutá, a ľudia nad 50 rokov, pričom s pribúdajúcim vekom sa riziko nákazy pneumokokovou infekciou výrazne zvyšuje.

Prevencia je lepšia ako liečba
Najúčinnejšou formou prevencie je očkovanie. Vakcína Prevenar 13 je schválená ako povinné očkovanie detí proti pneumokokom. V rámci povinného očkovania je čiastočne hradená zo zdravotného poistenia s doplatkom rodiča vo výške 12,72  za 1 dávku vakcíny, pričom celková očkovacia schéma proti pneumokokom pozostáva z 3 dávok vakcíny.

Očkovanie proti pneumokokom pre dospelú populáciu nie je zaradené medzi povinné očkovania, no odporúča sa pre ľudí nad 50 rokov a rizikové skupiny. Vakcínu predpisuje ako aj podáva praktický lekár a je hradená pacientom v plnej výške. Na zabezpečenie dlhodobej ochrany postačuje jedna dávka vakcíny.

Viac informácií o prevencii pneumokokových ochorení nájdete na www.pneumokok.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Pneumónia je riziko, ktorému sa dá predchádzať Chráňte sa pred pneumokokmi aj po päťdesiatke!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.