Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2012 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Pneumónia je riziko, ktorému sa dá predchádzať

BRATISLAVA 12. novembra – Pneumónia (zápal pľúc) je závažné ochorenie, ktoré môže byť vyvolané baktériami, vírusmi, hubami alebo vdýchnutými chemikáliami, potravou či cudzími telesami. Postihnuté sú predovšetkým dojčatá a malé deti. U detí do 5 rokov sú baktérie pneumokoka zodpovedné dokonca za dve tretiny bakteriálnych zápalov pľúc. Odhaduje sa, že v súčasnosti každých 20 sekúnd zomrie na svete na pneumóniu jedno dieťa. 1,2,3 Dôsledky tejto choroby sa netýkajú iba detí, ovplyvňujú tiež starších ľudí a osoby s oslabeným imunitným systémom. Najúčinnejšou ochranou proti pneumokokovým infekciám je prevencia vo forme očkovania proti čo najširšiemu spektru pneumokokových sérotypov. Upozorniť na tieto skutočnosti je cieľom Svetového dňa pneumónie, ktorý pripadá každý rok na 12. novembra.

Pneumokokové ochorenia môžu postihnúť každého človeka bez ohľadu na vek či ročné obdobie. Najohrozenejšími skupinami sú však malé deti do veku 5 rokov a ľudia nad 50 rokov. Ročne zomrie na celom svete v dôsledku pneumokokovej infekcie viac než 1 milión detí mladších ako 5 rokov. Aj napriek liečbe antibiotikami umiera stále asi 10 % všetkých detí, ktorým spôsobila pneumónia nebezpečné komplikácie (otrava krvi, zápal mozgových blán). Tí, ktorí prežijú, môžu trpieť na doživotné následky – ochrnutie, hluchota, epilepsia alebo iné závažné poškodenia. U dospelej populácie je pneumokok hlavnou príčinou vzniku nebezpečnej bakteriálnej pneumónie. U starších ľudí je vzhľadom na slabšiu imunitu priebeh pneumokokových infekcií rýchlejší a závažnejší. „Starší ľudia na Slovensku si myslia, že sa ich to netýka. Opak je však pravdou. Pneumokokové infekcie ich môžu natoľko ohroziť, že by pre nich preventívne očkovanie proti týmto infekciám malo byť samozrejmosťou. Nechránia tým len
seba, ale aj svoje vnúčatá, s ktorými sa veľmi radi stretávajú, a práve tie sú druhou najohrozenejšou skupinou,“ upozorňuje doc. MUDr. Ivan Solovič, PhD., primár I. pneumologického oddelenia NÚTPCHaHCH vo Vyšných Hágoch.

Svetový deň pneumónie – príležitosť na zvýšenie osvety
Zámerom Svetového dňa pneumónie je zvýšiť povedomie verejnosti o tomto závažnom globálnom probléme a zdôrazniť dôležitosť preventívnych opatrení. Spoločnosť Pfizer sa dlhodobo venuje vývoju vakcíny proti pneumokokovým infekciám pre deti a aj starších dospelých, ktorí sú viac náchylní na pneumokokové ochorenia, vrátane pneumónie. Napríklad prostredníctvom Záväzku o rozvoji trhu (AMC) dodala spoločnosť Pfizer viac ako 30 miliónov vakcín do 16 rozvojových krajín, v ktorých čelia deti zvýšenému riziku nakazenia pneumóniou. Táto dlhodobá spolupráca preukazuje záväzok spoločnosti Pfizer finančne sprístupniť vakcíny každej z najmenej rozvinutých krajín.

Nová správa sponzorovaná spoločnosťou Pfizer a vypracovaná Ekonomickou spravodajskou jednotkou pod názvom Preventívna starostlivosť a zdravé starnutie – globálna perspektíva vyzdvihuje očkovanie ako jednu z nákladovo najefektívnejších metód na zníženie výskytu infekčných ochorení v rozvinutých a rozvojových krajinách. Správa navyše zdôrazňuje dôležitosť celoživotného prístupu k očkovaniu a dôležitosť podpory vlády ohľadom stratégií preventívnej starostlivosti na pomoc pri redukovaní stúpajúcich zdravotných nákladov.

„Spoločnosť Pfizer zasvätila desiatky rokov výskumu liečby a prevencie pneumónie a rozumie dôležitosti očkovania ľudí, ktorí sú vystavení riziku smrteľných ochorení,“ zdôrazňuje Branislav Budke, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer na Slovensku. „Naším cieľom je pomôcť sprístupniť očkovanie proti pneumokokovej pneumónii ľuďom po celom svete,” dodáva.

Prevencia je účinnejšia ako liečba
Vakcína Prevenar 13 poskytuje v súčasnosti najširšie pokrytie sérotypov spomedzi konjugovaných vakcín, pričom chráni až proti 13 kmeňom pneumokoka, vrátane sérotypov 3, 6A a 19A. Pomáha chrániť pred invazívnymi pneumokokovými ochoreniami, akútnym zápalom stredného ucha a aj pred akútnym zápalom pľúc spôsobenými očkovacími sérotypmi. Odhaduje sa, že Prevenar 13 pokrýva viac než 90 % sérotypov spôsobujúcich invazívne pneumokokové ochorenia odolné voči antibiotikám.4 Prevenar 13 je dostupný v 16 z 18 krajín, ktoré spustili národné imunizačné programy s pneumokokovými konjugovanými vakcínami prostredníctvom Záväzku o rozvoji trhu (AMC).

Viac informácií o prevencii pneumokokových ochorení nájdete na www.pneumokok.sk.

Referencie:
1. World Health Organization. World health statistics 2009. Geneva: World Health Organization; 2009. http://www.who.int/whosis/whostat/EN_WHS09_Full.pdf. Accessed October 25, 2010.
2. World Health Organization (WHO). Immunization, Vaccines and Biologicals. Pneumoccocal Vaccines. April 2003. Available at http://www.who.int/vaccines/en/pneumococcus.shtml. Accessed August 26, 2011.
3. World Health Organization (WHO). 23-valent pneumococcal polysaccharide vaccine. WHO Position Paper. Wkly Epidemiol Rec. 2008;83(42):373-384.
4. Súhrn charakteristických vlastností lieku Prevenar 13, Pfizer, 2011.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

HARTMANN spúšťa Misiu: Prevencia infekcií IPF limituje pľúca, bez liečby však môže byť smrteľná. Vykročme spoločne za tých, ktorých pľúca nevládzu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.