Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Poznáte Programy územnej spolupráce?

BRATISLAVA 29. septembra – Už skoro 25 rokov je územná spolupráca jedným z kľúčových cieľov kohéznej politiky EÚ a dôležitým nástrojom európskej integrácie. Jeho tri vetvy – cezhraničná, transnacionálna a medziregionálna – prispievajú k odbúravaniu deliacej funkcie hraníc, pomáhajú riešiť spoločné problémy a podporujú strategické úsilie o dosiahnutie spoločných európskych cieľov.

Programy cezhraničnej spolupráce
Aj v nasledujúcom programovom období bude Slovenská republika zapojená do viacerých programov územnej spolupráce. V rámci cezhraničnej spolupráce budú môcť subjekty z verejného, ale aj súkromného sektora, využívať zdroje EÚ na spoločné aktivity s Rakúskom, Českom, Poľskom a Maďarskom. Celkový rozpočet týchto štyroch programov predstavuje viac ako 560 miliónov EUR. Programy sa sústreďujú na využívanie vnútorného potenciálu prihraničných regiónov v záujme vyváženého územného rozvoja v oblastiach ako sú doprava, životné prostredie, zamestnanosť, vzdelávanie a budovanie inštitucionálnych kapacít.

Zaujímavou súčasťou programov cezhraničnej spolupráce budú aj v nasledujúcom programovom období fondy malých projektov, ktoré:

• Podporujú cezhraničnú spoluprácu tým, že poskytujú nenávratný príspevok na budovanie partnerstiev založených na miestnych iniciatívach.
• Budú zamerané na široké oblasti spolupráce (školenia, konferencie, spoločné podujatia, drobné investície).
• Budú poskytovať maximálne 50.000 EUR na jednu žiadosť na maximálne 12

Programy nadnárodnej spolupráce
Okrem cezhraničnej spolupráce sa budú môcť žiadatelia zo Slovenska zapojiť aj do niektorého z programov nadnárodnej spolupráce.

Cieľom programu spolupráce INTERREG EUROPE 2014 – 2020 bude, prostredníctvom výmeny skúseností a osvedčených postupov medzi regiónmi a vzdelávania sa v oblasti tvorby politík a stratégií, zlepšiť implementáciu regionálnych rozvojových politík a programov, predovšetkým programov spadajúcich pod cieľ Investovanie do rastu a zamestnanosti a Európska územná spolupráca.

Program Stredná Európa 2020 bude rozvíjať regionálne kapacity v súlade s integrovaným prístupom „zdola nahor“, pričom bude zapájať a koordinovať relevantných aktérov na všetkých úrovniach riadenia.

Operačný program Dunajský región je novým operačným programom v rámci nadnárodnej spolupráce, ktorý bude teritoriálne kopírovať územie tzv. Dunajskej stratégie. Konkrétne prioritné oblasti programu sú v príprave, ale budú zohľadňovať existujúcu legislatívu EÚ, tematické priority pre program INTERREG a tiež národné priority jednotlivých štátov v oblastiach nadnárodnej spolupráce, inovácií, dopravy a životného prostredia.

Programy medzinárodnej spolupráce
V rámci medziregionálnej spolupráce sa budú môcť žiadatelia zo všetkých členských krajín EÚ zapojiť do programov INTERREG EUROPE, Interact, Urbact a Epson, ktoré sú zamerané na výmenu skúseností v rámci celého Európskeho spoločenstva.

Chcete sa dozvedieť viac o Programoch územnej spolupráce? Prihláste sa na odbornú konferenciu spoločnosti Centire s.r.o. – Sprievodca svetom štrukturálnych fondov. Hlavnými témami budú: Nové programové obdobie 2014 – 2020; Nové operačné programy; Programy cezhraničnej spolupráce; Skúsenosti z úspešných projektov. Bližšie informácie nájdete na www.centire.com.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Päť jednoduchých spôsobov, ako zviditeľniť a podporiť váš biznis Darujte výnimočnosť: Potešte blízkych na Vianoce špičkovými pomocníkmi Miele

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.