Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Poznáme 8 najlepších snímok v súťaži Ekológia v objektíve

BRATISLAVA 10. októbra – Deviaty októbrový deň patrí k dôležitým míľnikom aktuálneho ročníka súťaže Ekológia v objektíve. Práve vtedy sa v brnianskej Moravskej galérii konalo slávnostné odovzdávanie cien spojené s vernisážou najlepších snímok roka 2012.

Prestížna fotografická súťaž mala tento rok medzinárodný rozmer, prvýkrát ju vyhlásili spoločne pre Slovensko a Česko. Cieľom súťaže je v spolupráci so širokou verejnosťou upriamovať pozornosť na dôležitosť environmentálnej zodpovednosti a tento rok sa súťažiaci prihlasovali so snímkami na tému Udržateľná energia pre lepší život.

„Pokrok v oblasti vedy a technológie prináša početné možnosti na zlepšenie života a na dosahovanie čoraz vyššej životnej úrovne. Tento pokrok sa však musí dosiahnuť v rovnováhe s jeho vplyvom na životné prostredie a s rešpektom k prírode. O vede zlepšujúcej život môžeme hovoriť iba v prípade, keď je realizovaná udržateľným spôsobom, bez vplyvu na prostredie,“ povedal Antonio Payano, generálny manažér spoločnosti Bayer pre Slovenskú a Českú republiku.

Všetky prihlásené fotografie prešli prísnym hodnotením odbornej poroty, ktorej predsedníčkou bola aj tento rok prof. Milota Havránková, fotografka s dlhoročnou pôsobnosťou na Katedre fotografie VŠMU. Fotografie posudzovali aj ďalší uznávaní odborníci z oblasti fotografie, napríklad Mgr. Pavol Breier, a z oblasti životného prostredia Ing. Vladimír Hudek, CSc., riaditeľ Regionálneho environmentálneho centra a zástupca UNEP. Českú časť poroty reprezentoval Petr Špánek, fotograf a šéfredaktor časopisu Digitálny foto magazín, a Jan Pohribný, fotograf a pedagóg Inštitútu tvorivej fotografie. V celkovo 11-člennej porote mala zastúpenie aj spoločnosť Bayer, vyhlasovateľ súťaže. V odbornej porote spoločnosť zastupovala Daniela Červenclová za Bayer Česká republika. Zo známych osobností si porotcovskú úlohu vyskúšal spevák a zanietený eko aktivista Thomas Puskailer.

Medzi ocenenými majú zastúpenie obe krajiny aj skutočne rozdielne ročníky. Milým prekvapením boli šikovní a práve začínajúci autori, ale tiež 74-ročný Zdeněk Lín (Liberec), ktorý získal druhé miesto za svoju fotografiu Skladovaná energie pro přežití: „Cestou, v zamyslení a v hmle, sa predo mnou zjavila silueta čohosi tajuplného až abstraktného. Po pár krokoch som zistil, že ide o obyčajnú balenú siláž, na ktorú až agresívne upútaval pozornosť červený výkričník. Pripomenulo mi to, že všetko, čo človek potrebuje, nájde v prírode a zadarmo. Každá globálna téma o prežití sa musí začať u každého z nás, tu a teraz. Bol by som rád, keby tento výkričník ukazovateľom bol tejto

Josef Malý (44, Aš) priznal, že mu vymýšľanie námetu zaberie vždy viac času ako samotná príprava fotografie. Dlhá príprava sa oplatila, pretože práve jeho záber zvíťazil v kategórii nad 18 rokov. „V hlave sa mi premietali rôzne obrazy zdrojov energie a všetky tie čisté a udržateľné mali niečo spoločné  Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch. Práve tak som pomenoval aj moju fotografiu.“

Najmladší víťaz aktuálneho ročníka, len 13-ročný Bernolákovčan Teodor Jendrišák (1. miesto, do 17 rokov) nám prezradil: „Fotografovať som začal tento rok v januári a v lokálnej fotografickej súťaži ocenili dva moje zábery. Z úspechu v Ekológii v objektíve sa veľmi teším.“ Teova víťazná fotografia Slnečná lampa vznikla na prechádzke, kde ho zaujal pohľad na slnko cez pouličnú lampu. Tretie miesto v kategórii nad 18 rokov si odniesol Andrej Danech z Lietavy za snímku Mochovce. Fotografovaniu sa venuje tretí rok, hoci už v detstve skúšal Zenit na kinofilm, na čo rád spomína. „Dnes mám, samozrejme, zrkadlovku a snažím sa fotografovať čo najčastejšie. Páči sa mi, keď môžem zachytiť momenty, ktoré nemôže vidieť každý, a tak sa o zážitky podelím aj s ostatnými.“

16-ročný autor fotografie Přečerpávací elektrárna, Ondřej Barcuch (2. miesto do 17 rokov), najčastejšie fotografuje krajiny a perspektívu. „Neustále som premýšľal, čo by mohol byť námet na tohtoročnú tému. Napadali mi veterné elektrárne a všetko spojené s vodou. Napokon mi prišla na um prečerpávacia elektráreň, ktorá sa nachádza blízko môjho bydliska. Potom už stačilo premyslieť, ako záber zhotoviť kompozične a tak, aby na ňom boli zaujímavé objekty.“ Kategóriu do 17 rokov uzatvára študentka z Kanianky Katarína Korcová (17). Aj ona vníma fotografiu ako unikátny nástroj, pomocou ktorého zachytávame mnoho vzácnych okamihov. A najmä takých, ktoré si v každodennom ruchu života nevšimneme.

Verejnosť je vždy najviac zvedavá na ocenenie Grand Prix, ktoré získava snímka najviac zodpovedajúca téme. Priblížil nám to aj fotograf Pavol Breier: „Všeobecne páčivým fotografiám, na prvý pohľad krásnym až reklamným, žiaľ, až príliš často chýba duša. My sa na fotografie pozeráme trošku inak. Oceňujeme dôvtip, možno až iróniu. Keď sa dá vo fotografii nachádzať vždy niečo nové. Tajomno a humor. Príbeh. Nápad. Grand Prix je niečo viac, nie iba ocenenie. Je to uznanie šarmantného prístupu k práci, pohľadu na tému z iného uhla.“ Hrdým autorom tohtoročnej fotografie Grand Prix sa stal Jan Watzek (24) z Krupky. „Záber vznikol za veľmi nevľúdneho, premenlivého počasia. Vietor najprv vytvoril ideálne podmienky na púšťanie šarkanov, ale postupne rozohnal hmlu, z ktorej sa začala vynárať veterná elektráreň. Tú vietor uviedol do chodu. Vtedy som sa pousmial a vedel som, že na dobrý záber mám len pár sekúnd.“ Porotu príjemne pobavil aj názov fotografie, ktorý bol viac ako výstižný  Počasí na draka.

Tohtoročnou novinkou bol aj nový spôsob voľby Ceny internetu. Z desiatich fotografií, ktoré získali najväčší počet bodov v internetovom hlasovaní, vybrala porota jednu najlepšiu. Najpopulárnejšou fotografiou na internete sa teda stala Svatba v harmonii s přírodou od Martina Urbánka (28, Třebíč).

Ďalšie informácie ako aj kompletný zoznam súťažných fotografií nájdete na http://www.ekologiavobjektive.sk/

O spoločnosti Bayer
Fotografická súťaže Ekológia v objektíve vznikla na podnet spoločnosti Bayer, ktorá je jej vyhlasovateľom a organizátorom. Táto spoločnosť si získala svetové uznanie aj za to, že patrí k popredným spoločnostiam systematicky, dlhodobo a zmysluplne podporujúcim projekty orientované na ochranu životného prostredia. Princíp spoločensky zodpovedného podnikania uplatňuje spoločnosť Bayer aj vo vlastných radoch, keď okrem ochrany životného prostredia kladie dôraz aj na také hodnoty, ako sú etika, morálka a ľudskosť.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

25 víťazných škôl už poznáme, vďaka známemu reťazcu sa deti naučia variť Naozaj chlapi myslia len na sex? Ako vnímajú vzťah a nás, ženy?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.