Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Podnik a podnikanie aj v Bulharsku

BRATISLAVA 8. novembra – Včera sa konala ďalšia z prezentácií publikácie profesora Štefana Kassaya Podnik a podnikanie. Po predošlých viacerých zahraničných prezentáciách sa s publikáciou môže oboznámiť aj verejnosť v Bulharskom hlavnom meste, Sofii.

Pentalógia Podnik a podnikanie prichádza na tento trh v anglickej jazykovej mutácii. Včera boli predstavené prvé dva zväzky obsiahlej publikácie v priestoroch veľvyslanectva SR v Sofii odborníkom a študentom. Marián Jakubócy, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Bulharskej republike sa hneď po návrate zo stretnutia s našim prezidentom Ivanom Gašparovičom a prezidentom Bulharskej republiky Rosena Plevnelieva, zúčastnil slávnostnej prezentácie publikácii slovenského vedca a podnikateľa. Pán veľvyslanec aj osobne prijal profesora Štefana Kassaya a Ing. Pavla Kovačiča, generálneho riaditeľa I.D.C. Holding, a.s. Zaujímal sa o dosiahnuté ekonomické výsledky spoločnosti IDC a navrhol nové možnosti spolupráce s podnikmi oboch krajín.

Včerajšiu prezentáciu v Sofii slovenský veľvyslanec SR, Marián Jakubócy otvoril predstavením autora publikácie Podnik a podnikanie Štefana Kassaya. „Veľmi ma potešil záujem verejnosti o pentalógiu,“ povedal autor, vedec a podnikateľ Štefan Kassay. Súčasťou pentalógie sú prípadové štúdie, ktoré sa zaoberajú aplikovaním najnovších poznatkov v slovenskom podniku I.D.C. Holding, a.s.

„Podmienky v Slovensku ako aj vo všetkých postsocialistických krajinách sú úplne iné ako napríklad v Anglicku,“ hovorí akademik Kassay. „Avšak v našom regióne máme skúsenosť s prechodom ekonomiky štátu a podnikov z plánového hospodárstva na trhové. A táto skúsenosť je jedinečná. Preto som sa rozhodol sa s ňou podeliť, aby pomohla všetkým podnikateľom a študentom,“ povedal autor pentalógie. Slová autora potvrdil aj profesor Borislav Borisov zo Sofie. „Publikácia podnik a podnikanie je veľmi cenná. V osobe pána profesora Štefana Kassaya sa spája akcionára podniku, podnikateľ a vedec. Nepíše teda len teoreticky, ale opisuje konkrétne problémy a ukazuje ako ich riešili v I.D.C. Holdingu.“

Prvý zväzok s titulom Podnikateľské prostredie podrobne analyzuje vodcov a manažérov (obsah prvej časti kapitoly), opisuje podnikovú stratégiu (druhá časť) a vyvrcholením prvého zväzku je tretia časť prvého zväzku – organizačné štruktúry.

Druhý zväzok pentalógie s názvom Ekonomika a financie vovádza čitateľa do problematiky prepojenia makroekonomiky s mikroekonomikou. Rozhodnutia politických štruktúr vplývajú na ekonomiku podnikateľských subjektov. „Východiskom pri hľadaní podmienok dynamického rovnovážneho stavu medzi podnikom a okolím je podniková finančná politika, ktorá tvorí rámec pre jeho finančné riadenie,“ píše Štefan Kassay.

Bulharský moderátor, popredný odborník a podnikateľ Pavel Mančev pripomenul, že autor Štefan Kassay je v Bulharsku známy už od roku1995, kedy v Burgase prezentoval knihu Privatizacijata v Čechija i Slovakia. Ďalší veľký úspech tohto autora prišiel v roku 2003 vo Veliko Tyrnovo pri vydaní jeho diela Marketingovata strategija na firmi ot choldingov tip- tendencia na korporativnoto razvitie. Táto publikácia vyvolala medzi bulharskými odborníkmi nebývalé kladné ohlasy v podobe článkov a recenzií. Svedčí o tom aj fakt, že celý náklad oboch diel sa behom niekoľkých mesiacov vypredal. Mančev pentalógiu Podnik a podnikanie považuje za jedinečné dielo, aké doteraz v Európe nebolo vydané. V rámci prezentácie publikácií Štefana Kassaya prebehla aj diskusia s profesormi a študentmi. Veľký záujem odborných kruhov potvrdili aj účastníci prezentácie a komentáre vo včerajšej a dnešnej bulharskej tlači.

Autor Štefan Kassay sa stretol tiež osobne stretol s profesorom Statty Stattevom, ktorý pôsobí ako rektor Univerzity národnej a svetovej ekonómie v Sofii. V mene univerzity požiadal autora pentalógie o cyklus prednášok na tému podnikanie a nastolil otázku možnosti preloženia publikácie do bulharského jazyku.
Ako predseda Bulharskej asociácie manažmentu a podnikanie pôsobí profesor Todor Kiril, ktorý diskutoval s pánom profesorom Štefanom Kassayom o možnosti transferu skúsenosti z riadenia holdingu a veľkých ekonomických korporácií v bulharských podnikoch.

Celá prezentácia sa niesla v odbornom duchu a stanovila východiská pre rozvoj v našich krajinách. Znalosti, inovácie, tvrdá práca a presvedčenie, že budúcnosť je v našich rukách prinášajú presvedčivé výsledky v práci profesora Štefana Kassaya, s ktorými sa ochotne delí naprieč európskym priestorom.

O pentalógii Podnik a podnikanie
Autor pentalógie Podnik a podnikanie Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc. prináša unikátny pohľad na podnikanie v prostredí slovenského holdingu. Prvý zväzok s názvom Podnikateľské prostredie hodnotí a analyzuje prechod z plánovaného hospodárstva na trhové. Druhý zväzok – Ekonomika a financie prehodnocuje makroekonomiku a mikroekonomiku, opisuje predpokladané a nevyhnutné zmeny a poukazuje na možné riešenia v nových zložitých podmienkach. Strategická komunikácia je názov tretieho zväzku, kde má podľa autora prioritu komunikácia pred marketingom. Štvrtý zväzok, objemovo najrozsiahlejší, sa zaoberá internými procesmi. A v poslednom piatom zväzku autor rozpracováva tézy na tému Učenie a rast. Pentalógia vychádza v slovenskom, poľskom, ruskom a maďarskom jazyku pod gesciou Európskej akadémie vied a umení.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

MAN automatizuje výrobnú logistiku pomocou 12 robotov Magazino SOTO Kráľovná z téglika oslavuje 70 rokov. Ako sa z tresky v majonéze stal gastronomický klenot Slovákov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.