Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99071_jitka sapara fischerova 676x1014.jpg
10. júna 2022 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Piesňový recitál Jitky Sapara Fischerovej

10.6.2022 – V nedeľu 12. júna 2022 sa v novej budove SND na sólovom recitáli predstaví výberom z piesňovej tvorby popredná operná sólistka Jitka Sapara Fischerová.

„Speváčka presvedčivo charakterizuje príbehy a povahu jednotlivých piesní, Dokáže byť poeticky zasnená, úsečná, ironická, meditatívna i nepokojná. Spievané slovo v podaní Jitky Sapara Fischerovej je vzácnym hudobným i literárnym šperkom,“ uvádza šéfdramaturg opery SND Jozef Červenka a dodáva, že umelkyňa dokáže nádherne vykresliť tón, jemne ho odtieňovať a v mimoriadnej harmónii sa u nej snúbi pocit a intelekt, podobne ako hudba a slovo.

Na programe je výber z piesňových cyklov Egona Kráka, Tibora Andrašovana, Viliama Figuša-Bystrého, Víťazoslava Kubičku a Roberta Schumanna.

Jitka Sapara Fischerová sa po štúdiu na Vysokej škole múzických umení v triede Juraja Hrubanta stala v septembri 1986 sólistkou Opery SND. Zaujala nádhernou farbou svojho mezzosopránu, herectvom i príťažlivým zjavom. Za tých uplynulých 36 rokov účinkovala vo vyše sedemdesiatich inscenáciách. Očarila divákov ako živelná, temperamentná, emotívna Carmen v rovnomennej Bizetovej opere, postave, ktorú spievala celých dvadsaťpäť rokov a ktorá patrí k jej najobľúbenejším. Z ďalších spomeňme Amneris (Aida), Šarlota (Werther), Azucena (Trubadúr), Eboli (Don Carlo), Nicklaus (Hoffmannove poviedky), Siebel (Faust), Dulcinea (Don Quijotte), Ulrika (Maškarný bál), Grófka (Piková dáma), Ježibaba (Rusalka) a najnovšie Máma v naposledy premiérovanej inscenácii Dvořákovej opery Čert a Káča.

Umelkyňa získala mnoho ocenení, spolupracovala napríklad s Komornou operou v Bratislave, so súborom starej hudby Musica aeterna, s operami v Brne, Košiciach i Banskej Bystrici.

V rokoch 1994 – 1996 bola sólistkou Opery v Zürichu vo Švajčiarsku, kde – okrem iných postáv – stvárnila Varvaru v Janáčkovej opere Káťa Kabanová a Oľgu v Čajkovského opere Eugen Onegin.

Jitka Sapara Fischerová zaujala svojím umením na opernej scéne i koncertnom pódiu aj v zahraničí, vystupovala v Jeruzaleme, Paríži, Edinburghu, Budapešti, Prahe, spievala na mnohých scénach v Nemecku, Holandsku, vo Švajčiarsku, v Rakúsku i Japonsku.

Na piesňovom recitáli v nedeľu 12. júna o 16.00 hod. v novej budove SND bude Jitku Sapara Fischerovú sprevádzať na klavíri Andrea Bálešová a výber z básní prednesie člen Činohry SND Štefan Bučko.

Informačný servis

K téme

Koncerty bez publika V hlavnej úlohe viola

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.