Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Pasívny dom komplexne, jednoducho, systematicky

BRATISLAVA 12. septembra 2017 – Tento nový pasívny dom má veľmi náročných majiteľov. Rozhodli sa kombinovať maximálnu efektívnosť so sofistikovaným dizajnom so zaujímavým, ale problematickým miestom. Ich požiadavky na prevedenie boli nepochybne ovplyvnené povolaním majiteľa – ako projektový manažér v IT preferuje jednoduché, racionálne a efektívne riešenia.

Príbeh so šťastným koncom – domom s kompletnými nákladmi 70 € mesačne – začal voľbou pozemku. Jeho zjavným kladom bol krásny výhľad do okolitých lesov, záporom poloha vo svahu. Majitelia sa rozhodli túto výzvu prijať a začali hľadať vhodné riešenie. Súčasne si tak ujasnili, že je pre nich dôležitá otázka energetických úspor – nielen kvôli finančným nákladom, ale tiež vyjadruje ich pohľad na ekológiu.

Pri výbere vhodného materiálu pre svoj dom najprv zvažovali drevostavbu, ale vzhľadom k svažitosti pozemku sa ukázalo ako lepšie riešenie zvoliť murovanú stavbu. Projekt sa rozhodli zveriť skúsenému ateliéru Elam, ktorý má s výstavbou pasívnych budov mnohoročné skúsenosti. „Stavba je realizovaná zo stavebného systému Ytong. S týmto materiálom máme pri výstavbe pasívnych domov veľmi dobré skúsenosti. Má dobré izolačné vlastnosti zhodné vo všetkých smeroch. Obvodové steny lepšie redukujú tepelné mosty. Tvárnice z Ytongu sú presné, ľahké a veľmi dobre sa s nimi pracuje. Umožňujú jednoduché rezanie, vŕtanie, drážkovanie a pod. Murivo odpúšťa drobné prehrešky, ktoré sa bežne na stavbách vyskytujú,“ vraví k voľbe materiálu architekt.

Dom predstavuje mimoriadne vydarené spojenie funkčnosti, moderných technológií a dizajnu. Po estetickej stránke sa manželia v zadaní zhodli na „modernom konzervativizme“ a presne to dokázal ateliér Elam navrhnúť. Ako zdroj vykurovania a teplej vody je použitá kompaktná rekuperačná jednotka so zabudovanou akumulačnou nádržou a malým tepelným čerpadlom. Vykurovanie je doplnené o kozub a malé ohrievače v jednotlivých miestnostiach. Kompaktná vetracia jednotka súčasne zaisťuje aj vetranie celého objektu bez tepelných strát.

Majitelia si dali tiež veľmi záležať na interiéry a projekt tak patrí k tým domom, kde sa kvalita stretáva s dizajnom. Proste nimi kladené vysoké nároky a súčasne moderné, svieže myslenie je na výsledku poznať.

K téme

Držíte kryptomeny? Staknite ich a získajte pasívny príjem Kúpa nehnuteľnosti bude čoraz väčší luxus. Jednoduchšiu cestu k pasívnemu príjmu ponúkajú investorom realitné fondy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.