Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júla 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Nový energetický štítok na vysávače

BRATISLAVA 21. júla – Väčšina ľudí sa s energetickými štítkami zoznámila už v minulosti pri kúpe chladničky alebo práčky, odteraz však nimi budú označované aj vysávače. S platnosťou od 1. septembra 2014 musia mať totiž všetky vysávače dodávané výrobcami na trh v rámci Európskej únie nový energetický štítok. Najväčšou zmenou, ktorú štítky prinesú, je povinnosť výrobcov uvádzať na trh výhradne vysávače s maximálnym výkonom 1600 W. Spotrebitelia preto budú musieť úplne zmeniť kritériá výberu tohto spotrebiča, keďže spotrebu vo wattoch, ktorá bola predtým považovaná za orientačný ukazovateľ výkonu, už nebude možné pri porovnávaní účinnosti vysávača brať do úvahy. Informujte sa včas o nových energetických štítkoch na vysávače, ktoré vám pomôžu lepšie sa zorientovať v rozmanitej ponuke spotrebičov určených na starostlivosť o podlahy a umožnia rýchlo a jednoducho porovnať pre vás dôležité vlastnosti.

Energetický štítok funguje ako spoľahlivá pomôcka pri kúpe nových spotrebičov do domácnosti najmä v oblasti takzvanej bielej techniky. Od septembra 2014 však budú týmito štítkami označené aj vysávače, vďaka čomu bude možné za okamih zistiť informácie o ich energetickej triede, účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh, hlučnosti a prachových emisiách. Spotrebitelia sa tak budú môcť jednoduchšie rozhodnúť pre výrobok, ktorý najviac vyhovuje ich individuálnym potrebám.

Ako zistíte, či ide o dobrý vysávač?
Najdôležitejším kritériom pri výbere vysávača by mala byť úroveň výkonu čistenia, teda trieda účinnosti vysávania. Ak je popri tom vysávač navyše tichý, ide o veľmi dobrý spotrebič. Svoju úlohu však zohrávajú aj osobné preferencie. Ľudí žijúcich vo veľkom dome môže viac zaujímať napríklad dĺžka kábla alebo objem vrecka či nádoby na prach. Energetická trieda je preto aj napriek svojej dominantnej pozícii na štítku len jednou z mnohých hodnôt. Vzhľadom na zatiaľ relatívne krátku históriu využívania vysávačov bude ťažké porovnať energetickú účinnosť z hľadiska možného zníženia účtov za energie v priemernej domácnosti. Tieto úspory budú mať pozitívny dopad iba v podobe zníženia celkovej spotreby energie v prepočte na celkový počet domácností v Európskej únii.

Účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov
V spodnej časti štítka sú uvedené informácie o účinnosti vysávania spotrebiča, ktoré by sa po novom mali stať hlavným kritériom pre spotrebiteľov pri výbere vysávača. Účinnosť vysávania určuje, ako dobre spotrebič vysáva prach. Je tiež ohraničená škálou od A po G a udáva sa osobitne na tvrdé povrchy, ako je napríklad dlažba či drevené podlahy, a zvlášť na koberce. Jedna hodnota preto môže byť dôležitejšia než druhá v závislosti od vybavenia bytu či domu. Na dosiahnutie dobrých výsledkov čistenia pri nízkom výkone spotrebiča je potrebný dômyselný systém, ktorý zaručí maximálny prietok vzduchu a silný výkon hubíc, energeticky účinné technológie motora, ako aj kvalitné príslušenstvo, napríklad špeciálne podlahové dýzy.
Energetická trieda a spotreba vo wattoch
Energetická trieda je najviditeľnejšou hodnotou uvádzanou v hornej časti európskeho energetického štítka a jej stupnica je rozdelená od najvyššej triedy A po najnižšiu triedu G. Napriek dominantnému postaveniu tohto ukazovateľa na štítku však nie je možné považovať energetickú triedu za hlavné kritérium pri nákupe vysávača, pretože v skutočnosti neprináša žiadne informácie o tom, ako účinne prístroj vysáva. Spotrebič triedy A s výkonom 850 W môže vysávať veľmi dobre, môže však dosahovať aj mimoriadne neuspokojivé výsledky.

Trieda prachových emisií
Trieda prachových emisií vyjadruje mieru čistoty odvádzaného vzduchu a tiež sa meria na stupnici od A (najlepšia) po G (najhoršia). Mimoriadnu pozornosť by mali tomuto ukazovateľu venovať najmä alergici alebo ľudia trpiaci dýchacími problémami (napríklad astmou), pretože ukazuje, či nečistoty, peľ, jemný prach a ďalšie malé čiastočky zostanú tam, kde majú byť – dôkladne uzavreté vo vnútri vysávača.

Hlučnosť
Nízka prevádzková hlučnosť je pre mnohých ľudí jedným z dôležitých kritérií, ktoré zvažujú pri kúpe spotrebiča, a nemusí to byť inak ani v prípade vysávačov. Použitie tichšieho spotrebiča je nielen príjemné pre samotného užívateľa a jeho susedov, ale dokonca bolo dokázané, že nižšia hlučnosť je aj prevenciou proti stresu. Na energetickom štítku je hlučnosť vysávača uvedená v decibeloch (dB) a pri dvoch rozličných modeloch sa môže líšiť o 10, či dokonca o 20 decibelov. Keďže sa hladina decibelov meria na logaritmickej, a nie na lineárnej stupnici, znamená to dvojnásobne alebo štvornásobne vyššiu hlučnosť. Ak jeden vysávač vydáva počas prevádzky 60 dB a iný 80 dB, je to rovnaké ako rozdiel medzi hlasitosťou tichej konverzácie a rušnej diaľnice na vzdialenosť 10 metrov.

Nový energetický štítok na vysávače – najdôležitejšie informácie
Od 1. septembra 2014 budú štítkom označené všetky vysávače uvádzané na trh v EU. Po tomto dátume výrobcovia nemôžu uviesť na trh vysávač s výkonom nad 1600 W.
Na novom energetickom štítku na vysávače je možné porovnať na prvý pohľad energetickú triedu, účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov, hlučnosť a prachové emisie.
Štítok s rozmermi 75 mm x 150 mm musí byť umiestnený na dobre viditeľnom mieste.
Všetky farby a grafika štítka sú záväzné a nie je možné ich individuálne meniť.
Používanie a predaj vysávačov výrobcami uvedených na trh pred 1. septembrom 2014 a výrobkov, ktoré sú zatiaľ v obehu, budú možné aj po povinnom zavedení štítka. Od tohto dátumu však výrobcovia nemôžu uvádzať na trh spotrebiče bez európskeho energetického štítka.
EU umožňuje použitie štítka aj niekoľko mesiacov pred záväzným termínom.

Na ďalšiu reguláciu týkajúcu sa vysávačov, ktorú Európska únia plánuje uviesť do praxe v roku 2017, sú spotrebiče Bosch svojimi parametrami pripravené už dnes.

Microsite s videom s podrobným vysvetlením nového označovania vysávačov:
http://www.bosch-home.com/sk/energetickystitokvysavace.html

Nové vysávače Bosch, ktoré spĺňajú normy nového európskeho energetického štítka:

Vreckový vysávač Bosch BGL3A234
Príkon: 600 W
Akčný rádius: 10 m
Objem filtračného vrecka: 4 l
Farba: červená
Cena: 149 eur*

Bezvreckový vysávač Bosch BGS3230
Príkon: 700 W
Akčný rádius: 10 m
Objem zásobníka na prach: 3 l
Barva: černá
Cena: 289 eur*

* Odporúčaná maloobchodná cena výrobcu. Táto cena je len orientačná, konečnú cenu produktu určia jednotliví predajcovia.

BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH
BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH je medzinárodná korporácia s ročným obratom vo výške 10 miliárd EUR. Vznikla v roku 1967 spojením značiek Robert Bosch GmbH (Stuttgart) a Siemens AG (Mníchov). Dnes prevádzkuje 40 tovární v 13 krajinách v Európe, USA, Ázii a v Latinskej Amerike. Spoločne s globálnou predajnou a servisnou sieťou zahŕňa približne 70 dcérskych spoločností v 50 krajinách sveta a zamestnáva dovedna vyše 50 000 pracovníkov. Do Slovenskej republiky vstúpila v novembri 2001 ako BSH domácí spotřebiče s. r. o – organizačná zložka Bratislava.

Viac informácií o domácich spotrebičoch Bosch nájdete na stránke http://www.siemens-home.com/sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Set učebníc Aha, Slovenčina! pomôže ukrajinským študentom zvládnuť základy slovenského jazyka Nový predseda predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku o jej najbližšom smerovaní

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.