Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Nízkoteplotné vykurovanie prináša pohodu a úsporu

BRATISLAVA 20. novembra – V dobe, keď cena energií stále stúpa a zateplenie je už takmer samozrejmosťou, je potrebné vykurovanie prispôsobiť novým podmienkam. Nízkoteplotné vykurovanie vytvorí optimálnu tepelnú pohodu a ušetrí aj na účtoch za energiu. Trendom je kvalitná kondenzačná technika s vhodnou vykurovacou sústavou.

Väčšina domácností u nás stále vykuruje plynovým kotlom. Klasické plynové kotly však majú nízku účinnosť a navyše už mnohé z nich dosluhujú. Tieto zariadenia, ako aj k nim prispôsobené radiátory, pracujú pri teplote vykurovacej vody v rozmedzí 60 až 90 °C. Po zateplení domu a výmene okien sú však takéto teploty zbytočné a nehospodárne. „Ak uvažujete o nákupe alebo výmene kotla, mali by ste sa poobzerať po úspornejšom riešení,“ upozorňuje Ladislav Truchlík, produktový manažér Wolf Slovenská republika, „Kondenzačný kotol tiež používa ako palivo zemný plyn, ale znižuje jeho spotrebu. Využíva totiž na rozdiel od klasického kotla aj teplo vodných pár v spalinách, ktoré kondenzujú a odovzdávajú ho ako kondenzačné teplo vykurovaciemu obvodu. Získavate tým až 11 % energie, ale súčasným znížením teploty spalín aj ďalšie teplo, ktoré by inak uniklo do ovzdušia.“ Kondenzačný kotol tak môže mať až o 18 % vyššiu účinnosť v porovnaní s klasickým kotlom. Ak k tomu pripočítate straty starého kotla, ktorý býva v zlom technickom stave a chytré funkcie regulácií kondenzačných modelov, úspora pri novom kotle sa zvyšuje aj na 30 až 50 %.

Viac výhod v jednom
Kondenzačné kotly môže regulovať tzv. ekvitermická regulácia, ktorá sa u klasických plynových kotlov použiť nedá. Snímač umiestnený v exteriéri zisťuje vonkajšiu teplotu a podľa nej regulácia upravuje teplotu kotla. S ekvitermickou reguláciou nemusíme sledovať predpoveď počasia, aby sme vedeli, kedy treba prikúriť. Kondenzačný kotol Wolf CGW s výkonom do 24 kW tieto funkcie poskytuje a hodí sa práve vďaka rozsahu výkonu pre rodinné domy a byty. Ide o nástenný plynový kondenzačný kotol, v ktorom je priamo zabudovaný aj vrstvový zásobník vody s objemom 50 l. Má integrovanú sústavu rozvodu teplej a studenej vody „Turbostop“ na utlmenie vírenia vody a jej dokonalé teplotné vrstvenie a teda aj komfortnú dodávku teplej vody so stálou teplotou. „Vďaka rýchlemu nábehu tohto systému dodáva teplú vodu už po 1 minúte od štartu horáka, napr. po návrate z dovolenky. Kotol má praktické rozmery, takže sa dá umiestniť aj do stiesneného priestoru a nezaberá veľa miesta,“ vysvetľuje odborník na vykurovaciu techniku Ladislav Truchlík.

Dôležitá je správna kombinácia
Ideálnym „partnerom“ kondenzačných kotlov je podlahové vykurovanie. Tento typ vykurovania si totiž vyžaduje teplotu vykurovacej vody len okolo 40 °C, pritom kotol pracuje tým hospodárnejšie, čím má nižšiu teplotu. Využíva tak naplno výhody nízkoteplotného vykurovania na dosiahnutie efektívnej kondenzácie. Podlahové vykurovanie tvorí veľkú plochu s akumulačnou schopnosťou, z ktorej sála teplo do okolia. Výsledkom je, že sálavé teplo interiér príjemne ohrieva, i keď teplota vzduchu v miestnosti nie je vysoká. Teplo od nôh, ktoré poskytuje, je príjemné, pričom teplota podlahy neprekračuje 26 – 28 °C. Priaznivo ovplyvňuje zdravie svojich užívateľov aj tým, že pri ňom nedochádza k víreniu prachu. „Ak sa rozhodnete pre takúto zostavu, je dôležité, aby funkcie kotla i vykurovacej sústavy boli dokonale zladené. Neoplatí sa šetriť za každú cenu a vyhľadávať akciové komponenty rôznych značiek, pretože ak majú reguláciu na rôznom princípe, môžu spôsobovať problémy pri plynulej prevádzke,“ zdôrazňuje Ladislav Truchlík, Wolf Slovenská republika.

Systémy Wolf ponúkajú ucelené riešenia celého zabezpečenia domácnosti – kondenzačný kotol Wolf v kombinácii s podlahovým kúrením gabotherm® a inteligentným rozdeľovačom sám nastaví potrebnú teplotu vody do vykurovacích okruhov a nevyžaduje si prakticky žiadnu obsluhu. Polybuténové rúrky gabotherm® v kombinácii so systémovou doskou dnes predstavujú najkvalitnejšie riešenie podlahového vykurovania. Dlhoročná prax v tejto oblasti ukazuje, že zabezpečia nielen bezproblémový chod, ale aj dlhú životnosť systému, ktorá dosahuje minimálne 50 rokov.

Viac info na www.wolfsr.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bratislavský závod Volkswagenu dostane nové pľúca Zvažujete kúpu tepelného čerpadla? Technologický líder prichádza s akčnými cenami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.