Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. februára 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Na pripájaní obcí a miest do DCOM spolupracuje osem firiem

BRATISLAVA 13. februára – Národný projekt Dátové centrum obcí a miest (DCOM) vstúpil do ďalšej fázy, ktorej najdôležitejšiu časť predstavuje pripájanie existujúcich informačných systémov obcí a miest a ich integrácia do budovaného Informačného systému DCOM (IS DCOM). Na zabezpečení pripájania obcí a miest do IS DCOM spolupracuje spolu osem spoločností, ktoré sú aktuálnymi a skúsenými dodávateľmi Informačných systémov obcí (ISO).

Obce a mestá, ktoré prejavia záujem o zapojenie sa do projektu DCOM, sú ešte pred samotným podpisom Zmluvy o pripojení k Informačnému systému DCOM (IS DCOM) podrobené dôkladnej analýze existujúceho technického a systémového riešenia využívaného obcou alebo mestom. Až po tejto analýze je navrhnuté riešenie pripojenia obce k IS DCOM, ktoré je v súlade s projektom DCOM.

„Inštalačné tímy spolupracujú s IT odborníkmi v jednotlivých regiónoch, so spoločnosťami, ktoré sú dodávateľmi informačných systémov a ktoré s viacerými obecnými a mestskými úradmi majú dlhoročnú spoluprácu. Vzájomná spolupráca, na ktorej sme sa s ISO dodávateľmi dohodli, je zárukou, že prepájanie existujúcich informačných systémov, následná technická migrácia dát a pripojenie do IS DCOM prebehne úspešne a projekt DCOM tak naplní svoje ciele,“ uviedol Adrián Belánik, výkonný riaditeľ DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS), ktoré je realizátorom projektu Dátové centrum obcí a miest.

Zmluvu o službách technickej migrácie podpísalo týchto osem spoločností dodávajúcich informačné systémy obciam a mestám: DATALAN, a. s., MADE, s. r. o., TOPSET Solutions s. r. o., IVeS, organizácia pre informatiku verejnej správy, Remek, s. r. o., IFOsoft verejná obchodná spoločnosť, spoločnosti KEO, s. r. o. a spoločnosť CORA GEO, s. r. o.

V rámci Dátového centra obcí a miest, prostredníctvom takzvaných DCOM eGov modulov, budú obce riešiť časť svojej agendy ako sú napríklad dane a poplatky, budú schopné prijímať a spracovávať elektronické podania od občanov v rámci originálnych kompetencií obcí pre 138 elektronických služieb (eSlužby).

Obce a mestá však pri svojej činnosti budú využívať aj naďalej programy mimo eGov modulov, tzv. ISO moduly – moduly Informačného systému obce ako sú napríklad správa registratúry, správa majetku, mzdová agenda, účtovníctvo a ďalšie agendy samotného úradu.

Moduly DCOM preberú časť agendy, ktorú v súčasnosti riešia obce buď len v listinnej podobe alebo v moduloch informačných systémov od rôznych dodávateľov. Hlavným cieľom integrácie existujúcich Informačných systémov obcí (ISO) a Informačného systému DCOM je, aby obidva systémy boli dátovo previazané a kompatibilné, čo pri práci na úradoch, ako aj pri využívaní elektronických služieb občanmi, minimalizuje duplicitu niektorých úkonov. Preto DCOM moduly poskytujú integračné rozhrania a vyžadujú poskytnutie rozhraní zo strany ISO, ktoré sa podľa úrovne integrácie budú na ne pripájať. Práve v tejto fáze, procese migrácie a integrácie, je nevyhnutná spolupráca a súčinnosť s existujúcimi ISO dodávateľmi.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Turistickú sezónu v Holíči zaháji historický sprievod a módna prehliadka Tip na veľkonočný víkend: Vinárske podujatie bude na Bielu sobotu v Suchej nad Parnou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.