Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90115_new project 1 1.jpg
13. marca 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Moyzesovo kvarteto nahralo komplet sláčikové kvartetá bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela

BRATISLAVA 13. marca 2019 – Vydavateľstvo Pavian Records prináša na trh ďalšiu novinku komornej tvorby. Vznikla v spolupráci s Moyzesovým kvartetom, ktoré  od svojho založenia v roku 1975 patrí k jednému z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Koncertný repertoár Moyzesovcov  zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc  tvorbu súčasných slovenských autorov. Jeho súčasťou sú aj Sláčikové kvartetá op. 30 Johanna Nepomuka Hummela, ktoré vyšli na konci roka 2018 ako 2CD vo vydavateľstve Pavian Records.  

Johann Nepomuk Hummel (1778-1837) je najznámejší bratislavský rodák – hudobník. Podobne ako Mozart bol považovaný za zázračné dieťa. Ako osem  ročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30 ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov – klavírne diela, koncerty, cirkevná hudba, balet, opera, komorné diela…   Počas svojho života sa dočkal  uznania a slávy.

Hummelov op. 30 obsahuje 3 sláčikové kvartetá  Sláčikové kvarteto, op. 30, č. 1 C dur, č. 2 G dur a č. 3 Es dur. Okrem nich sa skladateľ k tomuto žánru nevrátil. Jeho sláčikové kvartetá vznikli okolo roku 1804, v dobe, kedy sa tento druh komornej hudby tešil veľkej obľube.

„Hummelove Sláčikové kvartetá, op. 30 sú jeho jedinými sláčikovými kvartetami a patria k tým nemnohým skladbám svojho autora, ktoré neobsahujú klavírny part. Ich hudobný jazyk vyrastá najmä z komorného kvartetového odkazu Haydna a Mozarta a na ich upadnutí do zabudnutia sa celkom iste podpísala jeho rivalita s Beethovenom, ktorý práve médiom sláčikového kvarteta vstúpil do dosiaľ celkom neznámych hudobných krajín, predovšetkým svojimi neskorými kvartetami. Hummel vo všetkých svojich kvartetách použil tradičný štvorčasťový sonátový cyklus ako architektonický pôdorys, pričom v prvom kvartete použil zámenu stredných častí a v treťom kvartete použil na mieste menuetu tanec Allemande,“ píše v booklete 2CD hudobný skladateľ a muzikológ Vladimír Godár.

Meno neprávom zabúdaného predstaviteľa obdobia klasicizmu  Johanna Nepomuka Hummela, zažíva v posledných rokoch znovuzrodenie. Dôkazom je aj najnovšia nahrávka Moyzesovho kvarteta.

Koncert Moyzesovho kvarteta spojený s prezentáciou a krstom nového CD sa uskutoční  v piatok 15.3.2019 o 18.00 v koncertnej sieni  Dvorana na  VŠMU, Zochova 1. Vstup na koncert je voľný.

Moyzesovo kvarteto tvoria štyria významní umelci – Jozef Horváth, ktorý od roku 2016 nahradil primária Stanislava Muchu, František Török, Alexander Lakatoš a Ján Slávik. Komorné zoskupenie má na  svojom konte vyše 40 CD.

2CD Sláčikové kvartetá op. 30 Johanna Nepomuka Hummela je dostupné v predajniach Dr. HORÁK na Medenej 19, DIVYD, Klobučnícka 2 a  v kníhkupectve Artforum, Kozia 20 v Bratislave.  

2 CD vzniklo  vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

K téme

RTVS: Séria adventných koncertov na RTVS sa skončila úspešne Michalovce pri monitorovaní ovzdušia využijú inovatívne technológie, naporúdzi majú aj SHMÚ

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.