Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. decembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

RTVS: Séria adventných koncertov na RTVS sa skončila úspešne

BRATISLAVA 28. decembra – V nedeľu 23. decembra 2012 sa skončil prvý ročník unikátneho projektu RTVS Slovensko 2012 Advent, ktorý počas 4 týždňov priniesol na obrazovky verejnoprávnej televízie 24 naživo vysielaných večerov s desiatkami zaujímavých hostí na podporu 4 projektov neziskových organizácií. 650 tisíc divákov si našlo aspoň polhodinku svojho času pre nedeľné galavečery na Jednotke a 300 tisíc pre koncerty vysielané naživo na Dvojke.

Zámerom koncertov bolo širokou žánrovou ponukou osloviť čo najširšie záujmové spektrum divákov, a tak prirodzene svoj koncert si našli aj mladí diváci – najviac sledovali Celeste Buckingham v Levoči, naopak, u najstarších divákov zahrala Lúčnica vo Zvolene a vzdelanejších zaujala najviac operná diva Adriana Kučerová vo Zvolene. Televízni diváci sledovali najmä koncerty zo svojich regiónov, napríklad východniari sledovali najmä Katku Knechtovú v Humennom alebo Petra Cmoríka v Spišskej Novej Vsi. Bratislavčania dali prednosť Pacora triu v Žiline. Najvyššiu sledovanosť – 273 tisíc divákov (12+) dosiahol galavečer odvysielaný 9. decembra na Jednotke s hudobným hosťom Janou Kirschner, z komorných koncertov na Dvojke najviac zaujala Lúčnica zo Zvolenského zámku (4.12.) – 71 tisíc divákov.

Projekt Slovensko 2012 Advent mal okrem charitatívneho a kultúrneho rozmeru aj silný regionálny aspekt. Každý týždeň sme predstavili to najlepšie zo slovenského kultúrneho života v podobe interpretov a hostí, ktorých životy sa spájajú s dejiskom jednotlivých koncertov a daným regiónom. V prípade adventného cyklu RTVS nešlo len o jednorazový charitatívny počin obsiahnutý v priebehu jedného večera, ale o celý cyklus, ktorý sa v priebehu štyroch týždňov zameral na podporu štyroch rôznych neziskových organizácií. Projekt Slovensko 2012 Advent bol aj ukážkou jedinečnej synergie rozhlasu a televízie, keďže koncerty odvysielané na Dvojke si poslucháči mohli vypočuť vždy na druhý deň na Rádiu Slovensko.

Podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku projekt Slovensko 2012 Advent mal všetky atribúty verejnoprávnosti: „Vzhľadom na vysokú umeleckú a estetickú hodnotu sa adventný cyklus RTVS stane súčasťou televízneho archívu. Navyše, časť tohto výnimočného projektu ponúkame do výmennej siete EBU (Európska vysielacia únia), kde vidím reálnu šancu ich uplatnenia aj v širšom európskom priestore.“

Slovensko 2012 Advent
RTVS priniesla od 26. novembra až do 23. decembra na televízne obrazovky spolu 20 koncertov dvadsiatich slovenských interpretov a hudobných skupín, vždy z iného slovenského mesta. Navštívili sme Dom umenia v Košiciach, radnicu a Mestské divadlo v Levoči, Bojnický zámok, Marianum v Trnave, Dôstojnícky pavilón v Komárne, Zvolenský zámok, radnicu v Banskej Bystrici, Kaštieľ Svätý Anton, Jezuitský kostol v Skalici, Vihorlatské múzeum v Humennom, Redutu v Spišskej Novej Vsi, Sobášny palác v Bytči, Mestské divadlo v Žiline, Hotel Thermia Palace v Piešťanoch, kaštieľ vo Fričovciach, Redutu v Lučenci, Hrad Modrý Kameň, synagógu v Leviciach a synagógu v Nitre.
Diváci mohli koncerty sledovať v priamom prenose každý pracovný deň o 20-tej na Dvojke. Každá adventná nedeľa navyše ponúkla slávnostný galavečer s koncertom v sprievode orchestra vysielaný naživo po 20-tej na Jednotke. Pozvanie zúčastniť sa na projekte prijala pestrá paleta osobností z oblasti umenia, športu a charity. Vystúpili v ňom hudobníci širokého spektra žánrov – od rocku a popu, cez jazz a vážnu hudbu až po folklór – No Name, Celeste Buckingham, Miroslav Dvorský, Lucia Lužinská, Fragile, Zuzana Smatanová, Katarína Koščová, Lúčnica, Ján Koleník, Zdenka Predná, Marián Varga a Moyzesovo kvarteto, Jana Kirschner, Katarína Knechtová, Peter Cmorík, Andrej Šeban, Pacora trio, Pavol Hammel, Szidi Tobias, Adriana Kučerová, Longital, Oskar Rózsa, Desmod a ďalší.
Na moderátorskom poste sa predstavili napríklad Marián Čekovský, Katarína Brychtová, Dado Nagy, Adela Banášová, Pavel Dvořák, Elena Vacvalová, Oliver Andrásy, Peter Marcin, Alena Heribanová, Petra Polnišová, Matej „Sajfa“ Cifra a ďalší.

15 moderátorov predstavilo desiatky zaujímavých hostí z rôznych oblastí spoločenského života. Hosťami koncertov boli napríklad Zuzana Tlučková, František Kovár, Maroš Bango, Michal Horáček, Silvia Lakatošová, Marián Chudovský, Emília Vášáryová, Marek Ťapák, Soňa Norisová, Helena Krajčiová, Roman Luknár, Štefan Nosáľ, Lukáš Latinák, Milan Kňažko, Táňa Pauhofová, Ľubomír Moravčík, Ján Ďurovčík a ďalší.

SLOVENSKO 2012 ADVENT je projekt so silným regionálnym rozmerom. Vďaka koncertom v 20-tich slovenských mestách dostali ľudia z celého Slovenska možnosť zažiť atmosféru adventu. Zároveň priame prenosy jednotlivých večerov preniesli divákov do vzácnych historických a architektonických priestorov a predstavili významné osobnosti, ktorých životy sa s danými mestami a regiónmi spájajú.

K adventu tiež prirodzene patrí starostlivosť o druhých a šírenie pocitu ľudskej spolupatričnosti. Priame prenosy boli preto obohatené o charitatívny rozmer a každý týždeň predstavili jednu neziskovú organizáciu, jej ciele a projekty. Ľudia tak dostali šancu pochopiť význam týchto iniciatív a vďaka zbierkam pomôcť širokému spektru tých, ktorí pomoc potrebujú: s Bielou pastelkou nevidiacim a slabozrakým, s Hodinou deťom všetkým deťom Slovenska, s Nota Bene ľuďom bez domova a s Návratom k rodine deťom bez rodičov a náhradným rodinám.

Všetky dáta sú uvádzané v cieľovej skupine 12+
Zdroj: PMT/TNS SK

Mgr. Richard Šümeghy
Hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx;bl

K téme

Orange Podcast roka 2024 predstavuje nové súťažné kategórie, partnerov aj porotu Noc nádejí sa už čoskoro opäť dotkne všetkých sŕdc

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.