Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Modernizovaná Národná banka Slovenska: Bezpečnejšia a efektívnejšia

DATALAN, líder v oblasti informačných technológií na slovenskom trhu, je 7. najväčším dodávateľom vo finančnom segmente a medzi jeho klientov patrí 8 z 10 najväčších bánk na Slovensku. Projekt NBS realizoval na základe najlepšej ponuky vo verejnom obstarávaní, čo sa týka ceny, referencií v danom segmente, dlhoročného know-how a prístupu špičkovým technológiám.
Komplexný projekt zahŕňal celkovú analýzu a revíziu stávajúcej sieťovej infraštruktúry, následné dodávky HW a SW sieťových zariadení, ich inštalácie, konfigurácie a migrácie na nové zariadenia. Realizácia projektu prebiehala nielen na ústredí NBS v Bratislave, ale aj na iných pracoviskách v Bratislave a na expozitúrach v mestách Banská Bystrica, Košice, Nové Zámky, Poprad, Žilina, Kremnica a Starý Smokovec. Po ukončení projektu bude spoločnosť DATALAN poskytovať servisnú podporu na dodané riešenie počas najbližších ôsmich rokov.

Samotný projekt bol náročný nielen po technologickej, ale aj prevádzkovej stránke. Keďže bolo nutné minimalizovať nedostupnosť produkčných informačných systémov a nepriaznivý dopad výmeny komponentov infraštruktúry na hlavné činnosti NBS, prebiehali jednotlivé migrácie na nové zariadenia výhradne v noci a počas víkendov.
Pre zaujímavosť, celkový objem dodávaných a inštalovaných zariadení predstavoval 10 paliet, vysokých 1,8 m. V rámci fyzickej inštalácie DATALAN vymenil všetky metalické patch káble (cca 3500 ks) vo všetkých dátových rozvodniach, zdokumentoval ich zapojenia a zároveň zrealizoval kompletné označenie všetkých optických aj metalických patch káblov v sieti. Rozsiahlosť projektu dokumentuje aj fakt, že len na fyzické prekáblovanie a migráciu prístupovej vrstvy v 26 dátových rozvodniach a 2 dátových sálach bolo potrebných takmer 1 000 človekohodín. Celkovo sa na projekte podieľalo 22 ľudí spoločnosti DATALAN, ktorí projekt realizovali v úzkej kooperácii s odborníkmi na strane NBS.
„Medzi hlavné výhody riešenia jednoznačne patrí zrušenie blokovaných liniek a navýšenie celkovej priepustnosti siete,“ uviedla Zuzana Škodová Prochotská, riaditeľka infraštruktúrnych projektov v spoločnosti DATALAN, ktorá zastrešuje realizáciu customizovaných riešení v rôznych zákazníckych segmentoch. „Zvýšila sa celková dostupnosť využívaných služieb, a zmenšením počtu spravovaných nodov a použitím jednotného manažment nastroja pre správu siete sme zákazníkovi výrazne zjednodušili kompletnú správu infraštruktúry.“

V rámci technologického zlepšenia bola v každej lokalite NBS vytvorená dedikovaná management sieť, proprietárne protokoly boli nahradené štandardmi, zvýšila sa bezpečnosť v prístupovej vrstve, optimalizoval routing a odstránili sa nepoužívané VLAN a IP segmenty v celej sieti. Prínosom je nielen väčšia bezpečnosť a vyššia dynamika, ale aj navýšenie kapacity prístupových portov. Väčší šifrovací výkon zas banke umožňuje súčasne šifrovať všetok dátový tok z expozitúr a v budúcnosti navýšiť kapacitu WAN liniek. Súčasťou realizácie bola aj optimalizácia WiFi infraštruktúry. Implementovaný bol tiež centrálny management nástroj, poskytujúci performance monitoring, automatické zálohovanie konfigurácií, centrálnu správu a umožňujúci flexibilne rozšíriť funkcionalitu pridaním ďalších modulov. Nasadili sa tiež riešenia pre autentifikáciu a autorizáciu používateľov v systéme. „Základným cieľom projektu bolo modernizovať sieťovú infraštruktúru NBS, ktorá pozostávala predovšetkým z náhrady zastaraných zariadení, z dodávky HW a SW sieťových komponentov, ich inštalácie a konfigurácie vrátane analýzy, optimalizácie a implementácie služieb poskytovaných sieťovou infraštruktúrou a vypracovaní dokumentácie sieťovej infraštruktúry,“ vyjadril sa Ing. Miroslav Uhrin, výkonný riaditeľ pre finančné riadenie, informačné technológie a hospodárske služby z NBS. Ako zdôraznil zákazník, modernizáciou dôjde tiež k zvýšeniu kapacity a priepustnosti sieťovej infraštruktúry tak, aby služby poskytované sieťovou infraštruktúrou spĺňali súčasné a predpokladané budúce požiadavky NBS.

O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 a ISO/IEC 27001:2005.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

xa

K téme

Modernizovaná ŠKODA FABIA poteší aj prváčikov ŠKODA na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2018 predstaví historické skvosty aj čerstvý prírastok

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.